- Влада Црне Горе
Министарство јавне управе Вјештачком интелигенцијом до ефикасније и транспар...
Вјештачком интелигенцијом до ефикасније и транспарентније државне управе
Употреба вјештачке интелигенције у свим сферама друштва постаје нужност, те је неопходно препознати најефикасније моделе коришћења, али и мапирати ризике и пријетње, посебно у сфери пружања јавних услуга, чиме се осигурава праћење дигиталних трендова и континуитет дигиталне трансформације.
Програм Уједињених нација за развој (UNDP) у Црној Гори и Министарство јавне управе (МЈУ) започели су процес процјене спремности црногорских државних институција за примјену вјештачке интелигенције. Иницијатива подржана кроз пројекат “E-usluge и дигитална инфраструктура као одговор на COVID19”, који финансира Европска унија, а спроводи UNDP у сарадњи са МЈУ, усмјерена је на процјену капацитета јавног сектора за увођење АИ технологија, уз подршку AILA алата (AI Landscape Assessment).Из МЈУ су, на првој радионици одржаној овим поводом, истакли да је употреба вјештачке интелигенције изазов модерног доба, али и прилика за убрзани развој дигитализације, унапређење ефикасности јавних услуга и, најважније - побољшање квалитета живота грађана и грађанки кроз боље и брже услуге јавне управе.
“Кроз интеграцију AI технологија у сваки од аспеката реформи, Црна Гора неће само убрзати процес дигитализације, већ ће се позиционирати у региону када је ријеч о иновацијама и напредним технологијама у јавном сектору. Ово је прилика да искористимо потенцијал вјештачке интелигенције како бисмо побољшали квалитет јавних услуга, повећали сигурност и осигурали бржи економски развој кроз технолошку трансформацију”, казао је генерални директор Директората за инфраструктуру, информациону безбједност, дигитализацију и e-servise у МЈУ, Душан Половић.
Ова иницијатива је први важан корак према позиционирању Црне Горе на глобалној AI мапи. AILA алат се користи глобално и прилагодљив је различитим фазама дигиталне зрелости институција, омогућавајући им да препознају своје тренутно стање и планирају даљи развој у складу са циљевима одрживог развоја.
“UNDP препознаје огроман потенцијал вјештачке интелигенције као покретача одрживог развоја. Наш приступ темељи се на перспективи усмјереној на човјека. Другим ријечима, употреба вјештачке интелигенције мора одговарати стварним потребама људи и нико не смије бити изостављен. Аутоматизација свакодневних процеса ослобађа важно вријеме за запослене да се посвете стратешким задацима, а анализа великих количина података, која је могућа захваљујући употреби AI, доприноси доношењу бољих одлука. Ове промјене не само да повећавају ефикасност јавних институција, већ и повјерење грађана у њихов рад”, поручила је у име UNDP-а у Црној Гори Драгана Радевић, помоћница сталне представнице UNDP-а.
Процјена спремности државних институција за примјену вјештачке интелигенције биће спроведена до краја 2024. године и резултираће препорукама и мапом пута за креирање ефикасније, транспарентније и дигитализоване јавне управе, која ће располагати капацитетом да испратити динамику развоја модерних технологија.