Влада Црне Горе је на сједници од 28.08.2024. године донијела Одлуку о доношењу Детаљног просторног плана коридора далековода 2x400 КВ Пљевља 2 - Бајина Башта за дионицу на територији Црн

Влада Црне Горе је на сједници од 28.08.2024. године донијела Одлуку о доношењу Детаљног просторног плана коридора далековода 2x400 КВ Пљевља 2 - Бајина Башта за дионицу на територији Црне Горе. Црна Гора се налази на стратешки важним правцима изградње енергетских коридора према Србији, БиХ, Хрватској, Италији и Албанији.

Планирано је да Црна Гора у будућности постане дио трансевропских енергетских мрежа које се користе за повећање енергетске размјене између држава чланица Европске уније (ЕУ). Циљ ЕУ је да државе у оквиру заједнице што прије успоставе интерконекцијске капацитете. Секција Трансбалканског коридора која пролази кроз Црну Гору обухвата сљедеће пројекте: - ДВ 400 кВ „Ластва – Пљевља“ ( дионице ДВ 400 кВ Ластва – Чево и ДВ 400 кВ Чево – Пљевља), укључујући и ТС 400/110/35 кВ „Ластва“; - ДВ 400 кВ „Пљевља – Бајина Башта“ (дионица кроз Црну Гору); Као дио Трансбалканског коридора, ови пројекти су, у изради десетогодишњег плана развоја мреже ЕНТСО-Е (ТYНДП), уврштени у листу пројеката од пан-европског значаја.

Коридор је директан наставак пројекта од заједничког интереса чланица Европске уније (ПЦИ листе за 2013. и 2015. годину) – 3.19. – подморски кабал Италија-Црна Гора. Пројекат ДВ 400 кВ „Пљевља 2-Бајина Башта“, на територији Црне Горе подразумијева изградњу: - Двоструког 400 кВ далековода Пљевља-граница са Србјом, дужине 15,7 км, - Два нова далеководна поља 400 кВ у ТС „Пљевља 2“.

Планирано је да се укупан пројекат регионалне интерконекције 400 кВ одвија у двије фазе током којих ће се Црна Гора, Србија и Босна и Херцеговина повезати двоструким далеководима 400 кВ. Изградња ДВ 400 кВ “Пљевља 2-Бајина Башта” је предвиђена у првој фази.

Финансирање Трансбалканског коридора - секција Црна Гора финасираће се комбинацијом сопствених финансијских средстава ЦГЕС-а, кредитних аранжмана са ЕБРД-ом и КфW банком, као и средствима које је у оквиру „Берлинског процеса“ на Самиту Западнобалканске шесторке, одржаном у Бечу 2015. године, додијелила Европска Комисија (грант), а за чију је реализацију овлашћена њемачка развојна банка (КфW).

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?