- Влада Црне Горе
Министарство економског развоја Влада Црне Горе је утврдила Предлог стратегије за ...
Влада Црне Горе је утврдила Предлог стратегије за развој женског предузетништва у Црној Гори за период 2021-2024, са Акционим Планом за 2021-2022.
Промоција женског предузетништва представља један од приоритета развоја Црне Горе, који је усмјерен не само на жене преузетнице, већ много више на креаторе релевантних политика и друштво у цјелини. Промјеном свијести о значају и улози женског предузетништва, потенцијалима и потребама, уз позитивну дискриминацију, могуће је очекивати да се окупе сви неопходни ресурси који ће обезбиједити потребне промјене и постављање женског предузетништва у средиште економског развоја.
Реализацијом Стратегије жели се утицати на: економско оснаживање жена, јачање конкурентности женског предузетништва и ефективну јавну политику која промовише и подржава женско предузетништво.
Стратегија развоја женског предузетништва у Црној Гори 2021-2024., дефинише оквир, стратешке циљеве и мјере подршке развоју женског предузетништва у наредном периоду. Саставни дио Стратегије представља Акциони план за њену имплементацију. Кроз Акциони план су утврђене конкретне активности чија реализација треба да допринесе остварењу стратешких циљева. Акционим планом се дефинишу индикатори резултата, временски период реализације и потребна финансијска средства на годишњем нивоу.
Реализоване мјере и активности у имплементацији претходне Стратегије су допринијеле значајном напретку у развоју женског предузетништва у Црној Гори у посљедњем периоду. Данас је, по подацима Пореске управе, приближно 23% предузећа у власништву жена. Податак из 2011. године говори да је у Црној Гори само 3.021 предузећа било у већински женском власништву, док у 2020. години та бројка износи 7.584 предузећа, што је резултат примјене политике женског предузетништва и специфичне програмске подршке у претходном периоду.
У наредном периоду је јако важно остварити трансформацију са процеса креирања ка ефикасној имплементацији политике женског предузетништва, и то кроз циљану програмску подршку намијењену женама предузетницама сходно њиховим развојним потребама.
Такав приступ је неопходан са аспекта приступа финансијама, али и са аспекта промоције женског предузетништва и обезбјеђивања пословних услуга и обука усмјерених на оснивање и раст бизниса предузетница и подизање конкурентности предузећа које ће им омогућити развој иновативних потенцијала и приступ новим тржиштима. То се посебно односи на подршку предузетницама изван Подгорице.