Влада Црне Горе усвојила Анализу стања и предлог мјера за сузбијање насиља и вандализма у школама

Објављено: 06.12.2024. 07:39 Аутор: Министарство спорта и младих ПР служба

Влада Црне Горе усвојила је Анализу стања и предлог мјера за сузбијање насиља и вандализма у школама, документ који представља прекретницу у рјешавању проблема насиља међу младима и вандализма у образовним установама. Анализа је резултат опсежног рада мултисекторске радне групе формиране од стране Савјета за права дјетета, уз активно учешће Министарства спорта и младих, чиме је осигурана свеобухватност и практичност предложених мјера.

Документ приказује тренутно стање, указује на изазове и прописује конкретне стратешке и оперативне циљеве за превенцију насиља уз мултисекторски приступ који укључује све релевантне институције.

Анализа је показала да је током септембра и октобра 2024. године у црногорским школама евидентирано 29 случајева насиља, укључујући физичко насиље (17 случајева), сајбер насиље (3 случаја), вербално (5 случајева) и друге облике. У основним и средњим школама идентификовани су и случајеви насиља у породици, што додатно указује на потребу свеобухватног приступа рјешавању овог проблема.

Поред тога, полицијски подаци показују да је током 2024. године евидентирано 252 кривична дјела почињена од стране малољетника, од чега се значајан дио односи на имовинска кривична дјела, повреде тијела и насилничко понашање.

Влада је усвојила пакет мјера за сузбијање насиља и вандализмакоји укључује:

  1.  Протокол о поступању у случајевима насиља у школама.
  2.  Едукацију наставника, родитеља и стручних тимова о превенцији и рјешавању проблема насиља.
  3.  Постављање видео надзора у школама.
  4.  Увођење социјалних радника у школе и јачање психолошко-педагошких служби.
  5.  Реализацију програма „Школа без страха“ за едукацију ученичких парламената.
  6.  Организацију кампања за подизање свијести о вршњачком насиљу.
  7. Интезивирање сарадње са полицијом у превенцији и контроли насиља у близини школа.

Министарство спорта и младих игра кључну улогу у превенцији насиља и промоцији позитивних вриједности међу младима. Кроз разноврсне активности, Министарство се фокусира на коришћење спорта и омладинских центара као алата за повезивање младих, смањење конфликата и јачање толеранције.

Кључне активности укључују:

  • Организацију радионица за младе у омладинским центрима са темама превенције насиља и изградње заједништва.
  • У сарадњи с Мисијом ОЕБС-а, одржане су радионице са младим спортистима из осам спортских дисциплина, кроз које су развијане вјештине за сузбијање стереотипа, нетолеранције и екстремизма.
  • Промоцију позитивних примјера младих који доприносе својим заједницама кроз пројекте и иницијативе.

Министар Драгослав Шћекић рекао је да су „спорт и млади кључ за изградњу друштва ослобођеног насиља". 

Кроз спорт промовишемо вриједности поштовања, солидарности и толеранције, а данашња одлука Владе даје додатни подстицај нашим напорима. Наш циљ је да, у сарадњи са школама и локалним заједницама, створимо окружење у којем ће сваки ученик осјећати сигурност и подршку.

Предложени план мјера укључује континуиране активности на едукацији наставника и стручних сарадника у школама кроз програме „Моје вриједности и врлине“ и „Вјештине за одрастање“, пилотирање увођења социјалних радника у школе и оснивање мултисекторских тимова за локалну подршку, а предвиђене су и кампање усмјерене на подизање свијести о проблемима сајбер насиља и злоупотреби психоактивних супстанци. Новим мјерама предвиђено је и интензивно присуство полиције у школским рејонима у циљу превенције.

У 2025. години биће реализована и едукација за медије с циљем унапређења квалитета извјештавања о дјеци, док ће радионице за дјецу и породице под називом „Брижне породице“ бити кључне за јачање свијести о превенцији насиља у породицама.

Анализом је наглашен значај инклузије рањивих група. Посебна пажња посвећена је дјеци са посебним потребама, њиховим породицама и заједници, кроз обуке, подршку и превенцију насиља. Оснаживањем ове групе, смањује се њихова изложеност насиљу и повећава свијест о важности инклузије.

Министарство спорта и младих наставља са интензивним радом на имплементацији ових мјера, уз подршку међународних партнера и невладиног сектора, како би се постигли одрживи резултати и створило сигурно окружење за младе у Црној Гори.

Тагови

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?