- Влада Црне Горе
Министарство јавне управе Влада Црне Горе усвојила Предлог закона о електрон...
Влада Црне Горе усвојила Предлог закона о електронском документу
Влада Црне Горе је на данашњој сједници усвојила Предлог закона о електронском документу, који ће допринијети убрзању дигиталне трансформације, афирмацији коришћења електронског документа, дигиталног потписа, електронског печата у јавној управи и привреди, али и донијети уштеде због смањења коришћења папирних докумената, саопштила је министарка јавне управе, дигиталног друштва и медија Тамара Срзентић.
Законом се, како је појаснила, врши додатно усклађивање са Законом о електронској идентификацији и електронском потпису, како би се кроз повећање повјерења у електронски документ и дигитализацију документа, створили услови за његову ширу примјену.
“Инклузивним процесом обављених јавних консултација током јавне расправе, непосредном комуникацијом са свим заинтересованим субјектима, достављеним примједбама и сугестијама на Нацрт закона, овај пропис добио је концепт новог Предлога закона о електронском документу. Циљ доношења овог прописа је унапређење пословног амбијента, олакшан развој услуга електронске управе, као и ефикасније поступање правних и физичких лица и надлежних органа”, рекла је Срзентић.
Навела је да су новине шира примјена од постојећег закона, у смислу примјене закона и на локалне самоуправе у складу са Законом о локалној самоуправи, препознавање дигитализованог документа који се изједначава са електронским документом, прописивање услова за правну ваљаност дигитализованог документа, увођење електронског печата, прописивање начина достављања електронских докумената између надлежних органа и странака.
“Такође, превазиђена је баријера која се односила на неприхватање електронског документа од стране институција, тако да се више не захтијева изричито и слободно изражена воље о прихватању употребе електронског документа, која је код институција давала простор за неприхватање електронског документа”, казала је Срзентић.
Закон, како је рекла, доноси и одређене уштеде због смањења коришћења папирног докумената.
“Уколико би јавно-правни органи у поступцима које воде прешли на употребу електронског документа остварили би знатну уштеду у износу од 73.252 еура. Такође, на примјеру потрошње канцеларијског материјала, горива, на пословима у архиви, у 17 институција уштеда је од око 107.000 еура на годишњем нивоу, уколико би се користио електронски документ. Док при регистрацији предузећа, којих је у 2020. години регистровано 4.529, ако би користили само електронски документ, уштеда у папиру је око 226.450 еура, а када се узме и број корака у администрацији које треба одрадити и чекање у редовима, уштеда би била око 448.371 еура”, рекла је Срзентић.
Објаснила је да се Закон примјењује у правном промету, управним, судским и другим поступцима, код привредних друштава, предузетника, независних и регулаторних тијела и других правних и физичких лица државних органа, органа државне управе, државних агенција, државних фондова и других носилаца јавних овлашћења, органа локалне самоуправе, органа локалне управе, посебних и јавних служби у смислу закона којим се уређује локална самоуправа.