- Влада Црне Горе
Министарство културе и медија Влада усвојила Програм заштите и очувања културних...
Влада усвојила Програм заштите и очувања културних добара
Влада је усвојила Програм заштите и очувања културних добара за 2024. годину, којим је обухваћемо 57 пројеката са 878 хиљада еура, који ће бити реализовани ове и у првој половини 2025. године.
Из Министарства културе и медија је саопштено да је Министарство културе и медија одабрало 57 пројеката и програме који су уврштени у овогодишњи Програм заштите, а у циљу равномјерне подршке обухваћене су скоро све општине на чијим територијама се налазе културна добра.
Додали су да ће, када је ријеч о конзерваторским истраживањима, бити финансирано 16 пројеката са 207 хиљада еура.
„Обухваћене су и сљедеће области: израда конзерваторских пројеката и спровођење конзерваторских мјера: 31 пројекат у износу од 576 хиљада еура, као и популаризација и презентација културне баштине: 10 пројеката у износу од 95 хиљада еура”, навели су из Министарства културе и медија.
Појаснили су да су у процес израде овогодишњег Програма заштите унешене иновативности, како би подстакли прије свега власнике и држаоце културних добара, представнике локалних самоуправа на чијој се територији налазе културна добра и друге заинтересоване субјекте да својим предлозима дају допринос у креирању овогодишњег Програма.
„Министарство је прије креирања овогодишњег Програма заштите објавило јавни позив свим заинтересованим субјектима да дају приједлоге и сугестије пројектата и програма, те одржало инфо дане како би упознало заинтересовану јавност како са процедурама тако и са другим питањима од значаја за аплицирање, што је по први пут урађено од 2012. године када је и почела финансијска подршка кроз Програм заштите”, истакли су у саопштењу.
Директорат за културну баштину је у сарадњи са Управом за заштиту културних добара и ЈУ Центар за конзервацију и археологију са листе културних добара за које се са аспекта струке цијени да су у стању потребе за приоритетним интервенцијама извршило одабир пројеката који су уврштени у овогодишњи Програма заштитите.
„Оводишњи програм заштите, као модел финансирања, иновативним концептом у односу на претходни период, а у складу са расположивим средствима, дао је могућност широј јавности, власницима и држаоцима и другим субјектима да дају своје приједлоге и сугестије, од којих су многи укључуни. На тај начин кроз укљученост друштвене заједнице стварају се бољи услови за разумијевање значаја очувања културне баштине, као и услова њене заштите“, стоји у саопштењу Министарства културе и медија.
Пројекти ће бити реализовани ове и у првој половини 2025. године.