- Влада Црне Горе
Влада утврдила Нацрт просторног плана Црне Горе до...
Влада утврдила Нацрт просторног плана Црне Горе до 2040. године
Влада је на данас одржаној 70. сједници којом је предсједавао предсједник др Дритан Абазовић, утврдила Нацрт просторног плана Црне Горе до 2040. године, с Програмом одржавања јавне расправе, у трајању од 30 радних дана. Просторни план Црне Горе (ППЦГ) је у систему планирања простора најважнији стратешки плански документ којим се одређују државни циљеви, правила и мјере просторног развоја, у складу са укупним економским, социјалним, еколошким и културно-историјским развојем државе. Овим стратешким планом се планира развој и општа основа организације, коришћења, уређења и заштите простора Црне Горе за плански период до 2040. године.
Плански дио ППЦГ садржи: образложење планског концепта, полазне основе, визију и принципе развоја. Предлаже се планско рјешење организације, уређења и коришћења простора, са акцентом на општу структуру уравнотеженог регионалног развоја и интензивно покретање развоја Сјеверног региона у циљу валоризације природних ресурса и заустављања негативних демографских трендова. Такође, План садржи циљеве општег економског и друштвеног развоја у Црној Гори, дефинише планске зоне и развојне коридоре који су уједно и саобраћајни правци. Садржи све секторске пројекције које се односе на привредни и друштвени развој и развој инфраструктуре државе. Истиче се потреба интензивнијег развоја саобраћаја, енергетике, регулисање система управљања отпадом и др. У развоју инфраструктуре и изградње објеката је наглашена потреба поштовања еколошких принципа.
У свим секторима су наглашени, општи, посебни и приоритетни циљеви и предложени индикатори за праћење реализације плана.
Дефинисан је концепт мреже насеља, правила и смјернице за урбани и рурални развој, општи услови за планиране намјене простора, који ће се слиједити у детаљнијој планској документацији, а односе се на грађевинска подручја, пољопривредне и шумске површине, водне површине, површине инфраструктуре и остале природне површине. Наглашава се потреба предузимања мјера у области земљишне политике, потреба установљавања јасног система планирања простора, рјешавање проблема нелегалне изградње и санирање свих уочених проблема.
У дискусији је истакнуто да се План по први пут бави детаљније намјеном мора, указује на услове коришћења мора и циљеве и стратешка опредјелјенја за рационално коришћење на подручју морског добра.
План упућује на високу еколошку свијест и обавезује на праћење спровођења политике просторног развоја на начин да се постигне баланс између развоја и заштите, уз спровођење мјера за искључивање негативних утицаја или ублажавање негативних утицаје на простор и животну средину. У том смислу посебно се истичу мјере заштите природе, животне средине и културне баштине, заштите предјела и културних пејзажа.
Поред осталог, урађен је и Нацрт стратешке процјене утицаја на животну средину, која додатно упућује на еколошки одговоран приступ у реализацији предложених планских рјешења.