Влада утврдила предлоге Закона о уређењу простора и Закона о изградњи објеката

Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине је, након конституисања нове Владе, сачинило анализу стања у свим областима из ресорне надлежности, са посебним освртом на области просторног планирања и урбанизма, изградње и легализације објеката.

У циљу превазилажења уочених, евидентних проблема и унапређења стања у овим областима у фокус свог рада Министарство је ставило израду и доношење закона којим се уређују области односно креира политика уређења простора, изградње и легализације објеката.

Данас је Влада ЦГ утврдила предлоге два закона, Закона о уређењу простора и Закона о изградњи објеката, који ће бити упућени Скупштини ЦГ, ради доношења.

Бројне промјене које су се догодиле у свеукупном развоју Црне Горе непосредно се одражавају и на простор, носећи са собом многе, веома комплексне проблеме и конфликте -  ради чега су се стекли услови да се Предлогом акона о уређењу простора дефинише нова политика у овој области. Она се, првенствено, односи на децентрализацију послова планирања и прописивање надлежности Државе и локалне самоуправе за доношење планских докумената, а што је у складу са европском регулативом и праксом. Сходно значају простора као нашег националног добра, при одређивању субјекта израде планских докумената интенција је била да се отклоне недостаци на које је указала досадашња практична примјена, углавном негативна, ради чега је израда планских докумената стављена у надлежност Државе, односно локалних самоуправа, преко привредних друштава које оснивају.

Такође, Предлогом закона о уређењу простора су редефинисани инструменти спровођења планских докумената и грађевинско земљиште, у систем је уведен и нови институт - институт урбане комасације, предвиђа се оснивање Коморе архитеката и планера Црне Горе, као и инспекцијски надзор преко урбанистичког инспектора.

Предлогом закона о изградњи објеката је, у контексту редефинисања политике изградње објеката, предвиђена грађевинска дозвола као услов грађења објекта и извршена децентрализација, у смислу подјеле надлежности при издавању грађевинских дозвола између Државе, односно Министарства и јединица локалне самоуправе. Увођењем грађевинске дозволе, као услова за почетак грађења објекта, која се издаје само на главни пројекат за све објекте, постиже се виши степен сигурности и безбједности објеката и изграђеног окружења, побољшава квалитет изградње објеката и повећава правна сигурност инвеститора. Уводи се и електронска грађевинска дозвола, којом се ствара боље пословно окружење и повећава интеракција између надлежних органа, физичких и правних лица.

Предлогом овог закона прописује се начин и поступак издавања употребне дозволе са техничким прегледом објекта, предвиђају нове дјелатности у процесу изградње објеката, прописује већа одговорност лица која се баве дјелатностима изградње објеката, предвиђа се другачији статус Инжењерске коморе Црне Горе, као и инспекцијски надзор преко грађевинског инспектора.

Предлог закона о уређењу простора и Предлог закона о изградњи објеката сачињени су у складу са правним актима Европске уније и Министарство процјењује да ће предложена рјешења бити добар нормативни оквир и основ за реализацију стратешког опредјелјенја Црне Горе да рационално и одрживо користи своје природне и створене ресурсе и да се развија на принципима одрживог развоја, тежећи бржем расту економије и постизању социјалног развоја и социјалне кохезије.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?