- Влада Црне Горе
Министарство културе и медија Влаовић: Наш задатак да чувамо сјећање на династич...
Влаовић: Наш задатак да чувамо сјећање на династичку повезаност краљевских кућа Савоја и Петровић-Његош
Заједнички живот краља Виторија Емануела и краљице Јелене Савојске може послужити као примјер на којем ће Црна Гора и Италија даље учвршћивати сарадњу између држава, посебно у области културе, истакла је министарка културе и медија Маша Влаовић.
Она је данас, на отварању изложбе фотографија “Јелена, краљица Италије” у Галерији “Миодраг Дадо Ђурић” на Цетињу, казала да свако подсјећање на краљицу Јелену Савојску у њеном родном граду представља својеврсни повратак у вријеме које историја Цетиња и Црне Горе биљежи као доба редефинисања државне парадигме.
„Управо то нам у доброј мјери предочава материјал који је презентован на изложби чији ће нам концепт омогућити да стекнемо потпунији увид у живот краљице Јелене. Бројне ситуације које су забиљежене на овим фотографијама показују нам и дио онога што се може наслутити иза њиховог првог плана, који је у овом жанру, по природи ствари, увијек помало стереотипан“, навела је Влаовић.
Казала је да се на породичним фотографијама откривају и они интимистички валери живота брачног пара чије су судбине, како је навела, на најдиректнији начин биле увучене у вртлог историје и управо се у тој аури приватности може препознати оно што је њихову блискост издизало изнада круте монархистичке задатости.
„Та је блискост остала неокрњена и пред великим изазовима „круне“ и епохе, а они су се неријетко тицали противрјечности које је наметало вријеме честих интересних обрта у тадашњим геополитичким превирањима“, истакла је министарка
Према њеним ријечима, Јелена Петровић је донијела у краљевску кућу Савоја једно за европске дворове помало заборављено искуство, искуство народа чији је опстанак зависио искључиво од сопствених способности, а оне су у таквим условима подразумијевале један виши ниво пожртвовања.
„Управо то ће пресудно утицати да у карактеру Јелене Савојске њена нова домовина препозна пожртвованост и брижност, што је она често тако непосредно показивала. То је додатно утицало да лик краљице Јелене добије посебан иконички статус, једнако значајан и за италијански и за црногорски народ“, рекла је Влаовић.
Поручила је да је наш задатак да чувамо сјећање на династичку повезаност краљевских кућа Савоја и Петровић-Његош.
„Значајну инспирацију за сваки вид даље сарадње између Италије и Црне Горе увијек можемо наћи у постојаности и узајамном поштовању какви су владали у заједничком животи краља Виториа Емануела и краљице Јелене“, закључила је Влаовић.
Изложба су реализовали Министарство културе и медија и Амбасада Италије у Црној Гори у сарадњи са Италијанским Институтом за културу у Београду и Институтом за историју италијанског Ризорђимента у Риму, а поводом обиљежавања 70 година од смрти краљице Јелене Савојске.
На отварању су, поред министарке Влаовић, говорили и амбасадорка Италије у Црној Гори Андреина Маресла и професор Марцо Пиззо са Института за историју италијанског Ризорђимента у Риму.