- Влада Црне Горе
Министарство културе и медија Вујовић: Аушвиц-Биркенау сурова опомена да нам се ...
Вујовић: Аушвиц-Биркенау сурова опомена да нам се никад више не понове ужаси страдања
Сарадња бивших југословенских репубилика у обнови Блока 17 Државног музеја Аушвиц-Биркенау је морална обавеза према југословенским жртвама логора смрти и прилика да, кроз дубљу анализу мрачног поглавља историје, будућим генерацијама омогућимо миран, слободан и достојанствен живот.
То је поручила министарка културе и медија др Тамара Вујовић, која је у име Црне Горе потписала Споразум о финансирању поновног успостављања заједничке сталне поставке у Блоку 17 Државног музеја Аушвиц-Биркенау.
Поручила је да потписивање Споразума представља корак ка очувању сјећања на неизмјерни бол и жртве из заједниче прошлости бивших југословенских република.
Аушвиц-Биркенау остаје симбол неописивог страдања током Другог свјетског рата, подсјећајући нас на важност очувања и дијељења болне истине из мрачног поглавља наше заједничке историје. Кроз овај споразум, Црна Гора и друге бивше југословенске републике, показују солидарност и преданост очувању успомена које нас повезују. Данас, у срцу UNESCO-а, Црна Гора потврђује нашу преданост вредновању људских права, толеранције и слободе, порука је Вујовић.
Обиљежавање Дана Холокауста има кључан значај за цијело човјечанство јер подсјећа, како је казала, на страхоте и патње свих жртава током Другог свјетског рата.
“Ова меморијална пракса представља опомену против заборава, промовише образовање о људским правима и сузбијању мржње и дискриминације међу народима како би се спријечили слични ужаси у будућности. Наша сарадња у обнови Блока 17 није само материјална, већ је и морална обавеза према онима чије су судбине биле обликоване и одређене у овим зидинама. Југословенске жртве логора смрти заслужују да се о њима говори, да не изблиједи сјећање и да се њихове трагичне судбине никад не забораве”, рекла је Вујовић.
"Ми смо се надали да ће свијет постати мјесто гдје се велика количина патње и страдања, никада неће поновити, и да ће ратови бити ријетки. Ипак, свједоци смо да се нови конфликти јављају широм свијета и показују велику окрутност", додала је Вујовић.
Подсјетила је да је у највећи нацистички логор током Другог свјетског рата, од септембра 1941. до августа 1944. године, депортовано више од 20 хиљада људи из окупиране Југославије, а мање од стотину их је преживјело до ослобођења.
“Овај заједнички подухват је прилика да дубље анализирамо прошлост, ратне страхоте, страдања, исељавања и суочимо се са тешким и болним насљеђем, које сурово опомиње, да не дозволимо да нам се нешто слично икада понови. Дужни смо будућим генерацијама и одговорни пред њима да учимо из грешака, да градимо мостове, да им омогућимо живот у миру и достојанству” додала је Вујовић.
Уз посебан пијетет према жртвама, захвалила је UNESCO-у као организатору догађаја и иницијатору потписивања споразума, Републици Аустрији и Фондацији Аушвиц-Биркенау и Републици Пољској, као и свим државама потписницима споразума на доприносу који представља путовање које ће остати урезано у историји наших народа и човјечанства.
“Нису имали прлику да живе, умирали су у патњи, сами, напуштени, најдубље разочарани. Страдања и смрти били су и остају реални. Најмање што можемо да учинимо је да не дозволимо да умре и изблиједи сјећање и да вјерујемо светом обећању- никад више! Црна Гора је била на правој страни историје и за генерације које долазе наставићемо да бранимо наше темељне вриједности- а то су антифашизам, слободарство, једнакост, достојанство,” закључила је Вујовић.
Након дугогодишњег рада, земље бивше Југославије усагласиле су текст Споразума о финансирању поновног успостављања заједничке сталне поставке у Блоку 17 Државног музеја Аушвиц-Биркенау (претходно коришћен од стране СФРЈ). Осим поновне изложбене поставке, Споразумом су Босна и Херцеговина, Хрватска, Црна Гора, Сјеверна Македонија, Словенија и Србија предвидјеле да ће надокнадити трошкове реновирања и конзервације простора, структура и сегмената Блока 17, које је финансирала Аустрија кроз донације дате Фондацији Аушвиц-Биркенау.
Узвеши у обзир значај идеје Пројекта и датог Споразума, те чињенице да се ради о најмрачнијем периоду у историји човјечанства, Црна Гора закључивањем Споразума са осталим земљама бивше Југославије, показује посвећеност његовању културе сјећања, као и обликовању врједносног система заснованог на уважавању различитости, толеранцији и солидарности.
Када је у питању учешће Црне Горе, у Пројекат је, поред Министарства културе и медија, укључен и ЈУ Народни музеј Црне Горе - Историјски музеј, као једини национални музеј за питања холокауста.
Након церемоније потписивања Споразума министарка је присуствовала обиљежавању UNESCO Међународног дана сјећања на жртве холокауста.