- Влада Црне Горе
Министарство културе и медија Вујовић: Доказана оправданост финансијске помоћи к...
Вујовић: Доказана оправданост финансијске помоћи комерцијалним медијима
Доказана је оправданост финансијске помоћи комерцијалним медијима да производе теме од јавног значаја, али је потребно унаприједити процедуре расподјеле средстава и видљивост пројеката, поручила је министарка културе и медија др Тамара Вујовић.
Она је, на конференцији, на којој су представљени резултати истраживања Агенције за електронске медије, о учинцима Фонда за подстицање плурализма и разноврсности медија, казала да је кроз тај Фонд до сада подијељено скоро 1.7 милиона еура, али да јавност није довољно упозната са постојањем Фонда.
"Истраживање о учинцима Фонда за подстицање плурализма и разноврстности медија, медијима корисницима Фонда, као и осталим медијима, а посебно доносиоцима одлука, послужиће као полазна основа за унапређење политика које прате расписивање конкурса и избор тема за неку будућу конкурсну линију, како би овај алат доживио законом замишљењу улогу", поручила је Вујовић.
Подсјетила је да је кроз Фонд, до сада, подијељено скоро 1.7 милиона еура.
"Међутим, општа јавност није довољно упозната са постојањем Фонда за подстицање плурализма и разноврсности електронских медија. Ово може указивати на недовољну ефикасност напора медија који су корисници средстава Фонда да то представе својој публици, показало је истраживање, које се односи на средства која је расподијелила АЕМ”, рекла је Вујовић.
Појаснила је да новац из Фонда за подстицање плурализма и разноврстности медија, АЕМ додјељује за телевизије и радио станице, а Министарство културе и медија за штампане медије и портале.
Додала је да подаци говоре да медији са локалном покривеношћу имају већи степен информисаности међу својом публиком о емисијама која се финансирају од средстава Фонда у односу на емитере са националном покривеношћу.
“То потврђује оправданост једног од циљева Фонда, а то је да кроз њега покрећемо теме од локалног значаја које имају своју публику", оцијенила је Вујовић и додала да овај резултат додатно обавезује на улагање у бољи положај, а самим тим и боље функционисање локалних јавних емитера.
Измјенама постојећих закона повећаће се, како је истакла, издвајања за Фонд са 0,09 одсто на 0,20 одсто текућег буџета, што ће резултирати цифром од преко два милиона еура за годишњи фонд.
"Фонд обезбеђује финансијску подршку за пројекте информисања, што је од суштинског значаја за производњу и дистрибуцију информација од јавног интереса, и пружа подрушку медијским пројектима укључујући актуелне економске, друштвене, културне и образовне теме", објасила је Вујовић.
Додала је да транспарентне процедуре расподјеле средстава гарантују правичност и транспарентност у додјели ресурса, што осигурава да се средства додијеле на најефикаснији начин.
"Сазнаћемо до које мјере је Фонд оправдао своје постојање и да теме од значаја долазе до публике. Снимљено је 532 сата програма на те теме. Постављено је питање да ли то могу бити емисије које и иначе јесу на сталном репертоару или су у питању сасвим нови садржаји", додала је Вујовић.
Сматра да су резултати истраживања АЕМ-а одличан путоказ за даље планове и политике и да јој је жао што и у Министарству културе и медија нису урадили истраживање, јер би било добро видјети резултате.
Вујовић је закључила да реализацијом сваког подржаног пројекта кроз Фонд, медијски простор Црне Горе постаје богатији и разноврснији.
Конференцију је поред министарке Вујовић отворила и Сунчица Бакић, директорица Агенције за електонске медије, а резултете истраживања је презентовала Милица Кривокапић, представница АЕМ-а.