Вујовић: Експертска подршка европских партнера била кључна у обликовању закона

Објављено: 18.07.2024. 08:58 Аутор: Министарство културе и медија

Досљедна примјена медијских закона будући је најважнији задатак, како би створили медијски простор у којем ће се поштовати високи стандарди извјештавања и у којем ће кредибилна и ефективна саморегулаторна тијела, уз медијски писмене и активне грађене додатно допринијети интегритету и професионалности медија.

То је порука министарке др Тамаре Вујовић у неwслеттеру, који је Министарство културе и медија послало дипломатама, односно европским партнерима, који су пружили пуну експертску подршку у процесу обликовања закона, који ће осјетно унаприједити медијски сектор.

Вујовић је поручила да након лимитираног прогреса који је Црна Гора остваривала када је ријеч о слободи изражавања и сектору медија, усвајање Закона о медијима, Закона о аудиовизуелним медијским услугама и Закона о јавном медијском сервису, представља значајан напредак у унапређењу положаја и слободе медија, као и демократских принципа.

“Закони су резултат дуготрајног процеса консултација са свим заинтересованим странама, укључујући медије, невладине организације, синдикате, као и наше цијењене међународне партнере. Експертска подршка наших европских партнера била је кључна у обликовању закона који ће осигурати слободу изражавања, већа права новинара и већу одговорност медија, по европским стандардима и директивама. Њихово једногласно усвајање у Скупштини настало је као резултат одговорности и зрелости свих политичких субјеката који су, свјесни важности добијања позитивног ИБАР-а, препознали напор Владе да процесе значајне за добробит грађана што прије доведе до краја”, оцијенила је Вујовић.

Према њеним ријечима, транспарентност, одговорност и професионализам темељи су на којима ће градити медијски сектор и имати објективно информисане грађане.

“Унаприједили смо законодавни оквир, а наш будући најважнији задатак је досљедна примјена усвојених закона, како би успјешно одговорили новим изазовима и технолошким промјенама у медијском пејзажу. Створићемо медијски простор у којем ће се поштовати високи стандарди извјештавања, што је кључно за информисање грађана и здраво функционисање демократског друштва, а кредибилна и ефективна саморегулаторна тијела, уз медијски писмене и активне грађене додатно ће допринијети интегритету и професионалности медија”, недвосмислена је Вујовић.

Међународним партнерима је захвалила што су препознали напоре уложене у процес који је резултирао усвајањем три важна закона.

“Хвала вам и што ћемо убудуће заједно радити на њиховој успјешној примјени, као и унапређењу медијског оквира Црне Горе, прве будуће чланице Европске уније”, порука је Вујовић.

Подсјетила је да је различитост перспектива и мишљења обезбиједила радна група састављена од представника Владе, цивилног сектора, медија, синдиката.

“Експерти Савјета Европе су два пута дали мишљење на нацрте медијских закона, први пут након стављања нацрта закона на јавну расправу, у новембру 2022. године, а други пут непосредно прије слања текстова приједлога закона Европској комисији у марту 2024. године. Европска комисија је дала позитивно мишљење на приједлоге медијских закона непосредно пред њихово усвајање у Скупштини Црне Горе”, саопштила је Вујовић.

Нова законска рјешења се, како је истакла, квалитативно разликују у односу на претходна и у знатној мјери доприносе медијском плурализму, штите права, слободу и безбједност новинара, ослобађају уредништво од поличког утицаја, јачају локалне јавне емитере и улогу независног регулатора, омогућавају грађанима да гледају више домаће продукције и садражаја од јавног интереса.

Документа

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?