- Влада Црне Горе
Министарство културе и медија Вујовић: Греен Монтенегро Интернатионал Филм као с...
Вујовић: Греен Монтенегро Интернатионал Филм као симбол очувања животне средине
Греен Монтенгро Интернатионал Филм фест на којем је у протеклих 10 година емитовано 600 документарних и играних филмова
има кључну улогу у подизању свијести о очувању природе јер враћа у фокус питања односа човјека према човјеку, према природним урбаним ресурсима као заједничким добрима, а Дурмитор са својим прелијепим и нетакнутим природним пејзажима, представља оштар контраст дистопијским визијама из филмова.
То је поручила министарка културе и медија, др Тамара Вујовић, у Националном парку Дурмитор на Жабљаку, поред Црног језера, на отворању јубиларног десетог издања "Греен Монтенегро Интернатионал Филм фест (ГМИФФ)", међународног филмског фестивала у Црној Гори на тему заштите животне средине, екологије и одрживог развоја, који траје до недјеље.
"Препознат као центар еколошког идентитета Црне Горе ГРЕЕН МОНТЕНЕГРО ИНТЕРНАТИОНАЛ ФИЛМ ФЕСТ, на којем је у протеклих 10 година емитовано 600 документарних и играних филмова, враћа у фокус питања односа човјека према човјеку, према природним урбаним ресурсима као заједничким добрима и наш однос према природи и климатским промјенама као кључном проблему савременог доба", истакла је Вујовић.
Казала је да је овај фестивал много више од филмске смотре, то је манифестација наше заједничке посвећености очувању животне средине, наше планете и инспирација за дјеловање које треба да обезбиједи бољу будућност за све нас.
Вујовић је поручила да 39 филмских остварења из 28 држава који ће бити приказани на јубиларном издању фестивала на свој начин носи снажну еколошку поруку и подстиче на акцију.
"Отимање земље, прекомјерна експлоатација ресурса, екстремно богаћење, оскудица питке воде, екологија уопште, све су то теме дистопијских филмова, али нажалост, све више, не да само овакви филмови упозоравају шта нам се може догодити, већ су све реалније такве теме документоване кроз филм и представљају нашу стварност и проблеме у садашњости", оцијенила је Вујовић.
Казала је да такви филмови евоцирају питања о томе да ли бисмо ми као врста могли опстати у свијету који смо сами преобразили, и да ли би нам живот у таквом свијету донио икакво задовољство. "Као и да ли у нашој жељи да овладамо природом, можемо избјећи њен потпуни губитак и тиме сопствену пропаст?"
На овом трагу, ГМИФ на Дурмитору има кључну улогу у подизању свијести о очувању природе. Дурмитор, са својим прелијепим и нетакнутим природним пејзажима, представља оштар контраст дистопијским визијама из филмова.
"Сигурна сам да ће нас овај фестивал инспирисати да предузмемо конкретне кораке ка одрживом животу, јер се овдје, на једном од најљепших природних цјелина у Европи у Националном парку Дурмитор који је под заштитом УНЕСЦО-а, рађају најбоље идеје и стварају партнерства за будуће еколошке и културне пројекте" казала је Вујовић и поручила да је ГМИФФ једини фестивал у држави који има дозволу Агенције за заштиту животне средине да активности одржава у Националним парковима Црне Горе.
"Наш циљ је одржива култура, која подразумијева очување и промоцију културних вриједности на начин који је еколошки одговоран, друштвено правичан и економски одржив. То значи да ћемо да пазимо како користимо ресурсе за културне манифестације, да подржавамо локалне умјетнике и културне раднике, да промовишемо културне активности које доприносе заједници без негативног утицаја на животну средину", саопштила је Вујовић и изразила наду да ће ГРЕЕН МОНТЕНЕГРО ИНТЕРНАТИОНАЛ ФИЛМ ФЕСТ, надахнути и подстаћи на промишљање о односу према природи и на одговорнији однос према свијету у којем живимо.
Отварању је присуствовао и министар екологије, одрживог развоја и развоја сјевера Дамјан Ћулафић и министар културе и умјетности из Сеула, Донг Хи Чан.