Вујовић: Изложба "Азербејџански тепих: Дијалог са природом" подиже свијест о очувању наше планете користеци умјеце предака

Објављено: 02.08.2024. 12:31 Аутор: Министарство културе и медија

Климатске промјене су један од највећих проблема с којима се суочава човјечанство, а сваки допринос, било научни, политички или културни од непроцјењиве је важност, а изложба "Азербејџански тепих: Дијалог са природом“ пружа драгоцјени увид у начин на који умјетност и традиција играју важну улогу у измјени свијести и очувању наше планете.

То је поручила министарка културе и медија, др Тамара Вујовић, приликом отварања изложбе "Азербејџански тепих: Дијалог са природом“, коју је организовао Народни музеј Црне Горе и Национални музеј тепиха Азербејжана, у Црногорској галерији умјетности „Миодраг Дадо Ђурић“, на Цетињу.

"Ова изложба представља јединствену прилику да се упознамо са изузетном традицијом ткања тепиха, која одражава културну баштину Азербејџана, и која нам говори о значају традиционалних техника, умијећа и одрживом стваралаштву", истакла је Вујовић.

Вујовић је казала да у времену када се суочавамо са озбиљним изазовима климатских промјена, ова изложба пружа драгоцјени увид у начин на који умјетност игра важну улогу у подизању свијести и очувању наше планете.

"Климатске промјене су један од највећих проблема с којима се суочава човјечанство, а сваки допринос, било да је научни, политички или културни, од непроцјењиве је важности", додала је Вујовић.

Објаснила је да су традиционални азербејџански теписи уткали причу о екосистему и животу, јер почињу стрижењем и обрадом вуне, а завршавају јединственом сликом нара, птице, руже, геометријским облицима. Да сваки тепих прича причу о неодвојивој вези између људи и њиховог природног окружења, наглашавајући важност његове заштите.

"Ови мотиви су слични елементима које су наши преци урезивали на грнчарији прије нове ере, чиме се повезује прошлост с нашом садашњошћу, и са њиховим симболима се одмах моземо повезати. Ова изложба је и прича о жени и њеној вјештини и економској самосталности.

"Повезивање оваквих догађаја са климатским конференцијама истиче значај одрживости и очувања културних традиција у контексту глобалних напора за борбу против климатских промјена", истакла је Вујовић.

"У овом времену брзих технолошких промјена, када дигитална средства комуникације редефинишу начин на који се повезујемо, комуницирамо и стварамо свој идентитет, важно је осврнути се на традиције које су нас обликовале. У овој модерној ери, важно је не заборавити на коријене и на начин на који су наши преци разумјели и поштовали природу. На исти начин, као што традиција ткања тепиха у Азербејџану доноси са собом богатство знања и вјештина пренијетих кроз генерације, тако и култура и умјетност доносе златан кључ за врата спознаје", поручила је Вујовић.

"Изложба "Азербејџански тепих: Дијалог са природом" није само прослава умјетничког умијећа, већ и позив на дјеловање да заједно радимо на очувању наше планете за будуће генерације", закључила је Вујовић.

Директорица Азербејџанског националног музеја тепиха, Амина Меликова, захвалила се свима на подрсци а посебно министарки Вујовић , истичући, да својим присуством показује отвореност Министарства културе и медија, на јачању сарадње измеðу двије пријатељске земље.

Посебно задовољство исказала је што ће посјетиоци Цетиња уживати у 25 изложених експоната који су дио збирке јединственог музеја у свијету - Музеја тепиха.

"Поставка овога типа први пут је представљена у Црној Гори. Изложени примјерци тепиха и скице са различитим мотивима из природе, одражавају иако скy везу измеðу човјека и природе, али и културу и традицију азербејџанског народа од 18. вијека до модерног доба", истакла је Мелинкова.

Током обиласка изложбе, Вујовић је упознала Мелинкову и о културним вриједностима ове врсте које баштини Црна Гора о тепиху из Хусеин-пашине џамије у Пљевљима из XВИ вијека, димензије 100 метара квадратних, који представља јединствен и риједак примјерак ове врсте. Посебно се истиче умјетнички израз
колорита и мотива, због чега је проглашен културним добром од Националног значаја.

Због стања у којем се налази слиједи конзерваторски третман, на шта је Мелникова понудила стручњаке и помоћ са азербејџанске стране.

Подсјећамо да је изложба организовама уз подршку Министарства културе и медија Црне Горе и Министарства културе Републике Азербејџан, те да ће бити отворена до 31. августа 2024. године.

r23cdxafc




Да ли вам је садржај ове странице био од користи?