Вујовић: Кључна провјера чињеница

Објављено: 03.04.2024. 07:49 Аутор: Министарство културе и медија

Данас 2. Априла на Међународни дан провјере информација обиљежавамо кључну улогу провјере чињеница у времену убрзане дигиталне трансфорамције.

Министарство културе и медија припремом Закона о медијима и реализацијом Акционог плана Медијске стратегије, даје кључни допринос у адресирању изазова које лаżне вијести могу да изазову, кроз афирмацију саморегулације и смањењу штетности њиховог утицаја кроз јачање медијске писмености грађана.

Међу грађанима Црне Горе (92%) постоји скоро апсолутна сагласност да је медијска писменост од велике важности. Међутим, 62% испитаника оцјењује медијску писменост грађана Црне Горе као лошу, а разумијевање интернета и друштвених мрежа чини се на недовољном нивоу, резултати су посљедњег истраживања Агенције за електронске медије.

"Ово нам даје простор да споровођењем конкретних активности као шту су формирање Мреже за борбу против дезинформација, заједно са партнерима са Универзитета Црне Горе, цивилног и међународног сектора, урадимо много. Мрежа ће на дневном нивоу указивати на дезинформације и говор мржње, учинити јавним адресе са којих се оне шире, било да су то медији или профили и странице на друштвеним мрежама, да ондје гдје је то потребно одмах упозна тужилаштво ради процесуирања оних који шире дезинформације или говор мржње, али и да дугорочно припрема предлоге политика за борбу против дезинформација и говора мржње", поручила је министарка културе и медија, др Тамара Вујовић.

Користим овај повод да укажем на важност и незамјењив допринос које Фацт Цхецк-инг организације имају, као што су и Раскринкавање и ДФЦ.

Позивам све медијске професионалце и ширу јавност да се придруже борби против дезинформација. Провјеравајте, едукујте се и дијелите истину. Морамо заједно ојачати наше грађане да препознају лажне вијести, и то не само оне очигледно лажне вијести које медији креирају поводом 1. априла.

Јучерашњи примјер текста насталог поводом првоаприлске шале, објављеног на једном црногорском порталу, показао нам је брзину, досег и утицај које лажне вијести, уколико се не провјере, могу да преизведу, поручила је министарка Вујовић.

У ери брзог ширења информација, важније је него икад развијати свијест о важности тачности и поузданости онога што читамо. Лажне вијести не познају границе - могу утицати на јавно мнијење, здравље и темеље нашег друштва.

Заједно можемо изградити друштво отпорно на дезинформације и осигурати интегритет медијског простора у Црној Гори.

Међународни дан провјере чињеница обиљежава се сваке године 2. априла. Овај дан је посвећен промоцији провјере чињеница и критичког мишљења широм свијета.

Избор 2. априла је намјеран, након Дана шале (1. априла), дана познатог по шалама и измишљотинама. Ова супротност истиче важност разликовања истине од фикције, посебно у нашем тренутном добу гдје лажне информације могу имати значајан утицај на јавно мнијење, здравље и демократију.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?