Вујовић: Недопустив је и непожељан политички, уређивачки и сваки други притисак на слободу новинара/ки

Објављено: 23.01.2024. 11:33 Аутор: Министарство културе и медија

Министарство културе и медија неће игнорисати изазове са којима се новинари и новинарке суочавају, већ ће кроз усвојену Медијску стратегију тежити стварању оквира који ће омогућити њихов бољи економски положај, адекватније зараде, боље услове и подстицајнију радну атмосферу, поручила је ресорна министарка др Тамара Вујовић.

Она је, поводом Дана новинара Црне Горе казала да је новинарство часна професија, у којој се новинари и новинарке морају држати принципа и етичности.

„Не смијемо допустити да различити притисци свакодневно оптерећују и обуздавају професију која би требало да свједочи слободи изражавања, слободи мишљења, и отвореном дијалогу. Ви сте ту, да нас, који вршимо власт, држите одговорнима, а процесе одлучивања учините транспарентним“, казала је Вујовић.

Према њеним ријечима, доносиоци одлука су ту да новинарима и новинаркама пруже одговоре и да се потруде да им обезбиједе бољи стандард живота и рада.

„Током прошле године, према извјештајима, забиљежено је 16 напада/пријетњи на новинаре и новинарке и медијске куће, без тежих физичких напада. У 2022. години било је 19 напада, а годину раније, тај број је био 21. Бројка пада, али док постоји макар један напад, макар једна пријетња, наш посао није завршен“, казала је Вујовић.

Поновила је да најоштрије осуђује сваки вид насиља или застрашивања новинара, и позвала је надлежне да правовремено, досљедно поступају у свим случајевима насиља над новинарима и медијима.

„Недопустив је и непожељан, политички, уређивачки и други притисак на слободу изражавања новинара и новинарки и унутар редакција. Иако је понекад изузетно тешко одупријети се притисцима, вјерујем да никада нећете заборавити да сте ви чувари јавног интереса, а не интереса било ког појединца или центра моћи“, навела је Вујовић.

Казала је да је сигурна да ће новинари приликом креирања сваког текста и прилога водити рачуна о поштовању етичког кодекса и о томе да одговарају само захтјевима своје професије.

„Право је јавности да зна, а ви доносите кључне податке и бирате значајне теме. Похваљујем традиционалне медије и већи број портала, који држе до етике и држе црногорско медијско небо високо изнад каљуге лажних вијести, дезинформација и дифамација личности. Поносна сам на тај стандард.“, рекла је Вујовић.

Министарка је казала да је поносна на тај стандард.

„Желим да поставимо још узвишенији циљ. Да се уздигнемо изнад дубоко укопаних ровова подјела и да погледамо и извјештавамо о својој држави, њеним људима и достигнућима на позитивнији начин“, истакла је Вујовић.

Сматра да би требало да има више тема из образовног, дјечијег, документарног, програма културе, извјештавања о здрављу, пољопривреди, туризму, а мање мање политичких талк-схоw емисија.

Жељела бих да буде више новинара, специјализованих за одређене области, што треба подстицати и подржавати“, казала је Вујовић.

Подсјетила је да се кроз Медијску стратегију баве организовањем округлих столова за судове, државно тужилаштво и медије о случајевима напада на новинаре, стандардизацијом процедура, као и да унапређују рад Комисије за праћење истрага напада на новинаре.

„Очигледно је да није увијек лако бити новинар/ка и да се запослени у медијима суочавају са бројним изазовима. Али пред њима нећемо затварати очи. Ту смо да чуварима демократије- поручимо да је мјера њихове слободе - мјера слободе у цијелом друштву. Трудићемо се да нико не ради у страху од уредника, политичара, а да тржиште или центри моћи не диктирају теме или саговорнике“, поручила је Вујовић.

Указала је да Министарство културе и медија, кроз усвојену Медијску стратегију, тежи стварању оквира који ће омогућити бољи економски положај новинара/ки, адекватније зараде, боље услове и подстицајнију радну атмосферу, могуцност за струцно усаврсавање.

„Ова иницијатива није само питање новинарског еснафа, већ кључна компонента очувања демократских вриједности и плурализма тема којим новираство мозе, мора и треба да се бави у јавном интересу“, навела је Вујовић.

Сматра да је дговорност новинара и новинарки велика велика, указујући на значај посла који обављају.

„Обављајте посао непоколебљиво и часно. Будите узор генерацијама које долазе, нека их ваши текстови и прилози уче правопису и дикцији. Да неки данашњи ученик пожели да буде као ви“, рекла је Вујовић.

Она је казала да вјерује да ће наредни Дан новинара донијети још свјетлије резултате новинара, на обострано задовољство.

„А циљ нам је исти - квалитетно и професионално извјештавање у атмосфери пуне медијске слободе, у оквирима савременог медијског законодавног оквира“, закључила је Вујовић.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?