Вујовић: Ријешити проблеме који значајно утичу на рад Националне библиотеке на Цетињу

Објављено: 23.11.2023. 07:29 Аутор: Министарство културе и медија

Национална библиотека "Ђурђе Црнојевић" суочава се са изазовима лоше инфраструктуре, недостатака кадра, дигитализације, због чега је неопходно хитно ријешити та питања сматра министарка културе и медија др Тамара Вујовић, наглашавајући опредијељеност Владе да побољша услове рада и подржи институције културе.

Вујовић се, приликом обиласка Националне библиотеке "Ђурђе Црнојевић", на Цетињу, састала са директорицом Драгицом Ломпар и њеним сарадницима, који су је упознали са резултатима Библиотеке и информисали о кључним проблемима с којима се суочава.

Вујовић је нагласила да је потребно хитно ријешити инфраструктурне проблеме који значајно утичу на рад Библиотеке.

“Подржавам идеје за дигитализацију како би се адекватно одговорило на изазове модерног библиотекарства”, рекла је Вујовић.

Истакла је да је важно да библиотеке буду самосталне, али признаје одговорност како саме институције, тако и општина које су њихови оснивачи.

“Ово подразумијева активно укључивање библиотека у доношене одлука о свом статусу и раду, што представља корак ка рјешавању проблема на општинском нивоу стварајући синергију у унапређењу културног насљеђа и стварању равнотеже између централне и локалне подршке”, рекла је Вујовић.

Позвала је библиотеке да се активно укључе у процес кандидовања за националне конкурсе што би ојачало њихове капацитете и унаприједило квалитет рада.

“Забринута сам због недостатка читалачке културе и предложем покретање кампање за промоцију читања, укључујући пројекат укључивања школских библиотека у национални систем. Ово је кључно за подстицање љубави према читању међу младима и осигуравање доступности квалитетних ресурса у образовање”, сматра Вујовић.

Поручила је да сви заједно треба да раде на изградњи одрживог и просперитетног културног сектора.

Ломпар је указала на два кључна проблема са којима се библиотека суочава, а то су лоша инфраструктура и недостатак кадра.

“Национална библиотека се већ дуги низ година суочава са изазовима везаним за застарјелу инфраструктуру. Као главни проблем истичу лоше гријање, посебно у депоу, са котловима из 70-их и 80-их година који сваке године пуцају, што умногоме отежава рад током хладних зимских мјесеци”, истакла је Ломпар.

Додала је да велики изазов представља и одржавање самог објекта и да иако је расписан тендер за инфраструктурне радове, одобрење извођача још увијек није добијено.

У дискусији о процесу рада Националне библиотеке, запослени су истакли изазове у вези с недостатком кадра, као и потребу за дигитализацијом, а навели су и да се суочавају с недостатком финансијских средстава и неадекватним софтвера.

“Треба повећати број запослених, јер недовољан број запослених, тренутно испод предвиђеног 91 радног мјеста, ограничава ефикасно обављање свакодневних активности. Ова ставка је, такође, веома значаја за побољшање радног процеса и повећање ефикасности библиотеке”, указала је Ломпар.

Из Библиотеке су указали и на проблеме на локалном нивоу, који се рефлектују на статус несамосталних библиотека и поручули да очекују подршку Министарства културе и медија у рјешавању тога проблема.

gq5q3q3

ndet6wa4hy

fw3F2wg

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?