- Влада Црне Горе
Министарство културе и медија Вујовић: Вратити дјецу и младе креирањем квалитетн...
Вујовић: Вратити дјецу и младе креирањем квалитетних програма
Само јаке и активне установе могу допринијети развоју сектора културе, стратешким планирањем понуде за дјецу и младе отворити врата институција културе овој публици, поручено је током посјете министарке културе и медија, др Тамаре Вујовић, установама. Министарка Вујовић посјетила је Филмски центар Црне Горе, Музеј савремене умјетности Црне Горе и Црногорску кинотеку и разговарала са руководством тих установа.
На састанку са директорицом Филмског Центра Александром Божовић и предсједником Савјета ФЦ др Едином Јашаровићем, представљене су најважније активности у претходном периоду и разговарано о плановима за унапређење рада. Било је ријечи о измјени Закона о кинематографији, као и Уредбе о ближим критеријумима, начину и поступку за остваривање права на повраћај дијела средстава утрошених за производњу кинематографског дјела, с обзиром на то да се морају ускладити са новим праксама у овој области. "Очекује нас и израда Националног програма развоја кинематографије, стратешког документа који ће пројектовати циљеве и приоритете развоја у петогодишњем периоду'', истакла је директорица Божовић.
"Важно је унаприједити сарадњу Филмског центра са Радио телевизијом Црне Горе, јер она доприноси развоју црногорске кинематографије, а посебно може отворити простор за продукцију серијског програма, која код нас у овом тренутку није на завидном нивоу", истакла је министарка Вујовић и предложила да се путем конкурса Центра суфинасира продукција серијског програма.
Како је навео предсједник Савјета Јашаровић, Филмски центар препознаје важност овог партнерства, наглашавајући да су са РТЦГ 2022.године потписали Споразум о сарадњи.
"Како је и предвиђено Националним програмом развоја културе, Министарство културе и медија наставиће да подржава пројекте дигитализације биоскопа у црногорским општтинама, у сарадњи са Филмским центром", рекла је министарка.
Договорено је да се обезбиједе услови за дигитализацију кино сала у неколико општина у Црној Гори, а након процјене потребних радова и трошкова.
Разговарано је и о недостатку кадрова у области кинематографије у Црној Гори и о доедукацији постојећих кадрова. Посебно је истакнут значај филмске писмености и његовог увођења у образовни систем.
Током посјете Музеју савремене умјетности Црне Горе, министарка је разговарала је о раду ове новоосноване установе са др. Владиславом Шћепановићем, директором Музеја. Министарка је истакла задовољство што је Музеј на почетку рада остварио међународну сарадњу на промоцији црногорске умјетности, а посебно је похваљена и чињеница да је уведена конкурсна процедура, са јасно одређенум условима приликом избора црногорског представника на Венецијанском бијеналу савремене умјетности.
"Црна Гора у области савременог стваралаштва може много да представи свијету, зато повезивање и размјена са земљама Европе, али и остатка свијета мора бити у врху приоритета рада установа културе", навела је Министарка.
Директор Шћепановић је рекао да је од ступања на дужност започео са активностима на попуњавању фонда Музеја наглашавајући да у периоду до изградње зграде Музеј мора оформити своју колекцију. "Драго ми је да смо од оснивања Музеја већ извршили један откуп радова, који чини 15 квалитетних радова и које ћемо ускоро представити на изложби у Музеју", додао је.
Разговарано је и о едукативном програму Музеја и важности привлачења дјеце и младих да посјећују програме културе. "На тај начин усмјеравамо дјецу правим путем и развијамо публику која ће касније посјећивати установе културе," навела је министарка.
Министарка је обишла и галеријске просторе којима Музеј располаже, те поновила да је неопходно што хитније изградити савремени мултифункционални објекат, који ће одговорити изазовима савременог друштва и постати културна тачка Главног града.
Током сусрета са директором Црногорске кинотеке, Гораном Бјелановићем, разговарано је о најважнијим активностима, али и проблемима са којима се ова установа суочава у раду. Како је истакао директор, Кинотека је у претходном периоду остварила значајну међународну сарадњу, али и сарадњу са неколико општина у Црној Гори, како би представила свој богати фонд.
Разговарано је о недостатку кадрова, посебно оних који би се бавили рестаурацијом филмских трака, о потреби додатне едукације постојећих кадрова, као и могућностима за обезбјеђивање међународне подршке у овој области.
Министарка Вујовић је навела да Кинотека баштини богату колекцију и истакла да је неопходно да што прије поднесу иницијативу како би се неки од најврједнијих наслова заштитили као културно добро Црне Горе. "Ово је важно јер ће допринијети адекватнијој заштити, али и промоцији црногорске кинематографије", додала је она.
Разговарано је и о проблемима са којима се установа суочавала у претходном периоду, надзору који је Министарство спровело у овој установи и реализацији препорука које су произашле из овог поступка. "МКМ жели јаке установе културе, које ће квалитетно обављати дјелатности за које су основане, те ће дати пуни допринос да рад установа буде квалитетан и транспарентан", закључила је министарка.
Она је говорила и о едукативној улози Кинотеке и потреби да представљају јавности фонд који им је повјерен на чување.
Министарка је обишла и простор који користи Кинотека те навела да су услови за рад и чување грађе адекватни.