- Влада Црне Горе
Министарство културе и медија Вујовић: Заједничка одговорност свих је свијет у ...
Вујовић: Заједничка одговорност свих је свијет у којем влада мир
Сви сегменти друштва, од образовних институција до културних установа и медија, имају кључну улогу у промовисању мира кроз уцење о толеранцији,емпатији, о међусобном поштовању. Заједничка одговорност свих актера у друству је да створимо свијет у којем ће превладавати мир, разумијевање и просперитет за све.
То је, поводом Међународног дана мира, саопштила министарка културе и медија др Тамара Вујовић, наводећи да је овај датум у времену када се свијет суочава са бројним кризама и сукобима, прилика да се подсјетимо на универзалне вриједности мира .
„Свједоци смо трагичних ратова који се воде широм свијета, од Украјине, Палестине..до других подручја погођених сукобима, у којима су животи милиона невиних људи угрожени. Ратови доносе трагицне губитке људских живота, али и дугорочне посљедице на друштва, културе и будућност многих генерација. Снажно осуђујемо сваки облик насиља и нетрпељивости и апелујемо на хитно окончање сукоба, истичући важност дијалога и проналажења дипломатских рјешења“, истакла је Вујовић.
Према њеним ријечима, у савременом добу, тероризам и насилни екстремизам настоје да дестабилизују друштва и шире мржњу, док климатске промјене, нарочито у сиромашним и неразвијеним дијеловима свијета, изазивају нове облике рањивости, присилних миграција и додатних ризика за мир.
„Ове глобалне изазове ниједна држава не може сама превазићи, стога је данас, више него икад, потребна солидарност и заједничко дјеловање међународне заједнице“, казала је Вујовић.
Указала је да нас Међународни дан мира подсјећа да само кроз љубав, слогу и међусобно разумијевање можемо остварити како лични, тако и глобални мир.
Као држава која је у не тако давној прошлости осјетила одјеке и посљедице рата у региону, чије ране ни данас нису залијечене, подсјећамо на универзалну вриједност живота у миру.
Само у миру и безбједности, могу се развијати пуни људски потенцијали. Вриједност мира морамо увијек акцентовати!
Култура и умјетност најбезболније и најраније, након сукоба- могу превазилазити неразумијевања и на симболичкој равни приближавати ставове, начине посматрања онога што је било.
„У времену када подјеле и сукоби често затамњују пут ка миру, култура нас подсјећа на нашу заједничку хуману природу и вриједности које нас повезују“, навела је Вујовић.
"Не напуштај ме свете
На иди наивна ласто
Не повредите земљу
Не дирајте ваздух
Не учините никакво зло води
Не посвађајте ме са ватром
пустите ме да корачам
Према себи као према своме циљу.
Пустите ме да говорим води
Да говорим земљи
И птици која живи од ваздуха
Глас мој испружен као живац
Пустите ме да говорим
Док има ватре у мени
Можда ћемо једном моћи
Да то што кажемо додирнемо рукама
Не напуштај ме свете
Не иди наивна ласто"
Бранко Миљковић, Похвала свету