Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Вукајловић: Постулати зелене и циркуларне економије омогућавају одрживост пословања

Објављено: 02.12.2021. 13:51 Аутор: Министарство економског развоја

В.д. генерална директорица Директорта за унапређење конкурентности Оливера Вукајловић говорила је на јубиларној, десетој међународној Конференцији о економији „Монтенегро 2021“ Привредне коморе Црне Горе, која је ове године организована у сарадњи са Централно европском иницијативом, одржава се 2. и 3. децембра у хотелу „Сплендид“ у Бечићима.

Olivera Vukajlović- konferencija PKCG

Пословна заједница је током протекле двије године пандемије ковида-19 изложена ризицима неизвјесности, комплексном ситуацијом на тржишту, поскупљењу сировина, проблемима са очувањем ликвидности и кадрова. Дводневни скуп бави се економским перспективама региона након пандемије, зеленом и циркуларном економијом као нужношћу и посљедицом ситуације у којој се налази свијет, одговором пословне заједнице на кризу, те њеном спремношћу за дигиталну трансформацију.

Оливера Вукајловић је казала да је у сложеној кризној ситуацији Влада реаговала промптно, пакетима мјера које су допринијеле да се сачувају радна мјеста и одржи привредна активности. Посебан изазов био је направити баланс између здравља и поспјешења привредне активности. Направљена је добра и правовремена припрема, па се туристичка активност несметано одвијала уз поштовање мјера, што је резултирало приходима од 700 милиона еура. Тиме је премашен план који је Влада утврдила, а то је, према њеним ријечима створило предуслове за континуирано остварење суфицита у буџету.

“Морамо се кретати у правцу дигитализације и зеленог начина пословања, јер се то показало адекватним у овим условима. Императив је да промијенимо линеарни модел пословања и неисцрпно коришћење природних ресурса, јер то дугорочно није одрживо, Постулати зелене и циркуларне економије омогућавају одрживост пословања. Треба да научимо компаније да, умјесто производа, нуде рјешења, јер је то одговор на овакве цикличне ситуације. Фокус треба да буде на изградњи отпорности привреде на све будуће изазове попут ових, а то се може само кроз имплементацију постулата зелене економије и дигитализације “ рекла је Вукајловић.

Према њеним ријечима, будући економски развој мора бити инклузиван, јер се само тако може постићи његов пуни циљ. Истакла је значај формирања Еко фонда и Фонда за иновације, како би предузећа са компонентом одрживог развоја могла лакше доћи до средстава.

Влада тренутно ради на успостављању Кредитно гарантног фонда који би таргетирао ову сферу, те планира да креира стратешки оквир за циркуларну економију који би служио за даље усмјеравање активности и мапирао основне потенцијале.

“То би била свеобухватна стратегија до 2030. године”,  казала је Вукајловић.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?