Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Отворена 14. Љетња школа за младе дипломате „Гавро Вуковић“: Јачање повјерења и сарадње за обликовање сигурне и просперитетне будућности

Објављено: 05.07.2021. 16:28

Четрнаесто издање Љетње школе за младе дипломате „Гавро Вуковић“, коју од 2008. организују Министарство вањских послова, под називом „Јачање, повјерење и сарадња у обликовању сигурне и просперитетне будућности“, званично је отворено данас у онлине формату.

Здравствена криза узрокована пандемијом ЦОВИД 19 није прекинула традицију већ је програм намијењен младим дипломатама преселила у онлине свијет. На интернет платформи  ће у наредним данима више од њих 70 свакодневно пратити предавања и разговарати о темама које их повезују, иако се налазе у 30 различитих земаља свијета. На тај начин ће усвајати вјештине дипломатије, истовремено остварујући контакте и пријатељства која су важан сегмент будуће каријере.

Министарка јавне управе, дигиталног друштва и медија Тамара Срзентић, подсјетила је да је до сада Љетњу школу похађало више од 500 алумниста из готово 80 земаља, те да због тога ова иницијатива представља јединствен међународни догађај који, осим што Црну Гору повезује са свијетом, надграђује знања младих дипломата који ће сјутра обликовати нашу будућност.

Говорећи о изазовима пандемије, министарка Срзентић истакла је да „ниједна земља није кадра да им се самостално супротстави. У том контексту, Љетња школа ће омогућити  да подијелимо знања која се односе на дигиталнију трансформацију и начине захваљујући којима се можемо повезати. Такође, она ће истовремено представљати простор за дискусију о томе да ли посједујемо одговарајућа знања и вјештине да се суочимо са новим изазовима“.

Стална представница УНДП-а у Црној Гори, Даниела Гашпарикова, поручила је учесницима Љетње школе да су они амбасадори боље будућности, који ће креирати здравији и безбједнији свијет трудећи се да изграде отпорна друштва, већ сада учествујући у рјешавању заједничких изазова.

 „Чврст основ за то је Агенда 2030 и 17 циљева одрживог развоја – једини универзални план који повезује све државе и грађане широм планете и увјерена сам да ће младе дипломате које је ова школа окупила допринијети успјеху и јачати посвећеност држава овим циљевима. Како је пандемија изазвала друштвену и економску кризу, ми морамо охрабрити и инспирисати нову генерацију међународних лидера који имају позитиван однос према свијету. Свијет треба јачати и оплеменити повјерењем и сарадњом, који ће нам донијети безбједност, напредак и разумијевање међу људима”, поручила је Гашпарикова.

Обраћајући се учесницима Љетње школе, предсједник Општине Беране Тихомир Богавац говорио је о Гавру Вуковићу, министру вањских послова Црне Горе по којем школа носи име. „Он је примјер како се чува и проноси славно име Црне Горе, поштујући државност и све оно што она представља“, рекао је, позвавши полазнике да баштине вриједности које ће им омогућити да буду достојни репрезенти своје државе и народа. „Бићу поносан што ће у вашим биографијама остати траг да сте у нашој Црној Гори учврстили своје  кораке на путу усвајања стандарда савремене дипломатије“, истакао је.

На отварању XИВ Љетње школе за младе дипломате “Гавро Вуковић“ говорили су такође  амбасадор Мирсад Бибовић који је у име Министарства вањских послова подсјетио на значај пројекта Љетње школе који представља својеврсну инвестицију за будућност, као и принц Никола Петровић Његош који је посебно нагласио улогу дипломатије у очувању животне средине

Партнер у организацији овог догађаја још од 2008. године је Програм Уједињених нација за развој (УНДП) у Црној Гори , а од ове године организацију Школе је подржало је и НАТО Одјељење за јавну дипломатију.

Програм Љетње школе који обувата различите теме из области дипломатије и међународних односа трајаће до 9.јула.

ФОТО И ВИДЕО: 

хттпс://www.флицкр.цом/пхотос/владацг/албумс/72157719500496879

Галерија

gallery.media[0].alt
1/4
item.alt
item.alt
item.alt
item.alt
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?