Захваљујући ИПАРД подршци ЕУ у црногорску пољопривреду инвестирано око 35 милиона еура

Објављено: 25.12.2024. 13:15 Аутор: Нина Јакић
Црна Гора искориститила 90% расположивих средстава чиме се препознаје као лидер по потрошњи ИПАРД ИИ средстава у региону

Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде организовало је данас у Вили Горица Пресс - конференцију за медије поводом затварања ИПАРД ИИ програма и представљања постигнутих резултата рада у овој години.

Као један од најважнијих извора подршке за унапређење црногорске пољопривреде и руралних подручја, ИПАРД ИИ програм је кроз низ мјера и активности, ставио на располагање црногорској пољопривреди 39 милиона еура ЕУ подршке, од чега ће захваљујући успјешној имплементацији овог програма, до краја године, пољопривредни произвођачи и прерађивачи из Црне Горе искористити близу 90% расположивих средстава ИПАРД ИИ програма, тј. око 35 милиона еура европских средстава , чиме се Црна Гора препознаје као лидер по потрошњи ИПАРД ИИ средстава у региону, истакао је министар Владимир Јоковић.

press 2

Кроз четири објављена јавна позива у новом ИПАРД ИИИ програму у 2024. години наишли смо на велико интересовање будућих корисника, па је Министарству већ пристигло преко 900 захтјева.

Министарство финансија је у оквиру координације система управљања ЕУ фондовима, успјело да пружи значајну подршку Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде у спровођењу кључних програма који имају дугорочан утицај на сектор пољопривреде и руралног развоја. Заједничким достигнућима усмјерили смо доступна средства Европске уније на прави начин и обезбиједили да пољопривредници добију помоћ која им је потребна за модернизацију и даљи развој, казао је министар финансија Новица Вуковић.

press

Исказано је посебно задовољство чињеницом да смо кроз финансирање црногорских апликаната остварили повлачење доступних ЕУ средстава, у приближном износу 90% од оног новца који је у оквиру ИПАРД ИИ Програма био на располагању, односно да је утрошено око 34,7 милиона еура од опредијељених 39 милиона еура, иако је до прије само годину дана, постојао реалан и значајан ризик од губитка и неискоришћености средстава у износу од 11 милиона еура. Овакав искорак направљен је у кључној фази спровођења Програма, захваљујући синергији међу институцијама кроз посвећен и тимски рад. Њиме смо и успјели да превазиђемо све отворене изазове из ранијег периода и да готово максимално искористимо средства која су на располагању држави, додао је министар Вуковић.

Министар финансија је навео да овај успјех није само број – он је конкретан доказ да структуре раде за добробит наших пољопривредника и за развој пољопривредног сектора у Црној Гори што ће свакако имати мултипликативни утицај и на остале секторе производње.

Предочено је да ће у наредном периоду, Министарство финансија - у сарадњи са колегама из ресорног министарства, наставити да истражује и развија нове модалитете подршке за пољопривреднике, како би омогућили лакши приступ повољним кредитима, а разумијевање потреба пољопривредног сектора биће основ за развој нових идеја у смислу растерећења поступања у процедуралном смислу, уз пуну заштиту финансијских интереса ЕУ.

Резултате ИПАРД ИИ програма, као и статистичке податке о позивима и импелементацији, те тренутну ситуацију са ИПАРД ИИИ јавним позивима представили су, Марко Радоњић генерални директор Директората за плаћање и Андријана Ракочевић генерална директорица Директората за рурални развој.

Реализација Агробуџета веома успјешна преко 95% предвиђених средства

Кроз Агробуџет за директну подршку сточарској производњи исплаћено је 15,2 милиона еура, а у оквиру директних плаћања за биљну производњу подршка исплаћена је 6,42 милиона еура, кроз велики број мјера руралног развоја подржано је 2.796 произвођача у износу 5,7 милиона еура. У току 2024. године за рјешавање питања водоснабдјевања, санацију и реконструкцију преко 100 км путева у области руралне инфраструктуре подржали смо 178 пројеката у износу од 2,95 милиона еура, казао је министар Јоковић.

press

Остварен је и добар напредак у преговарачком Поглављу 11 – Пољопривреда и рурални развој. Припремљен је Акциони плана за успостављање Агенције за плаћања и Интегрисаног административног и контролног система (ИАКС), кључног документа за испуњење завршних мјерила, те затварање овог поглавља.

Усвојен је и Закон о органској производњи, а отпочео је Твининг пројекат „Јачање капацитета у сектору пољопривреде и руралног развоја за имплементацију Заједничке пољопривредне политике у Црној Гори“, вриједности 1,9 милиона еура.

Усвојена је Стратегија рибарства са Акционим планом за имплементацију, преношење и спровођење правне тековине Европске уније за период од 2024-2029, као и Закон о организацији тржишта у рибарству и аквакултури. Кроз МИДАС пројекат успјешно је завршен други јавни позив за набавку 7 риболовних пловила уз подршку од 500.000 еура. Кроз нови партнерски оквир са Свјетском банком одобрено је 15 милиона еура за изградњу луке у Улцињу.

press 5

Обезбијеђена је подршка од 1,4 милиона еура кроз ИПА ИИИ пројекат, за јачење административних и инспекцијских капацитета Директората за рибарство. Реализован је Програм подстицања пројеката у водопривреди за 2024. годину у износу 1,4 милиона еура. Кроз Програм интегрисаног развоја коридора ријека Саве и Дрине (СДИП) отпочела је изградња обалоутврда у Бијелом Пољу и у Беранама. Укупна вриједност ових пројеката износи 8,6 милиона еура. Завршетак радова је планиран до новембра 2025. године.

Завршена је изградња насипа на ријеци Бојани на дионици Гропат-Штодра, општина Улцињ.

У области шумарства усвојен је Закон о шумама, којим је укинут концесиони систем коришћења шума. Нови закон је основ за реформу сектора шумарства у циљу постизања одрживости газдовања шумама.

У склопу реформе урађен је и Програм развоја дрвопрераде у Црној Гори за наредни трогодишњи период (2025-2028).

press 4

У току 2024. године заједно са Свјетском Банком припремљен је пројекат „Шуме Црне Горе за заједнички просперитет“ чија је вриједност пројектована на 18 милиона еура. Средства ће бити усмјерена на подршку државном предузећу за газдовање шумама и развојне пројекте из области дрвопрераде.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?