- Влада Црне Горе
Министарство рада, запошљавања и социјалног дијалога Заједничка база несталих особа остаје кључни алат ...
Заједничка база несталих особа остаје кључни алат у напорима да се пронађу нестали
Данас се навршава годину дана од покретања Регионалне базе података о активним случајевима несталих особа из сукоба на подручју бивше Југославије.
Базу података покренула је Група за нестале особе Западног Балкана (ГНО), коју чине челници и други високи представници институција из Босне и Херцеговине, Хрватске, Косова, Црне Горе и Србије које су одговорне за тражење несталих особа. ГНО је основана уз подршку Међународне комисије за нестале особе (ИЦМП) у новембру 2018. године.
Регионална база података пружа члановима ГНО модерну софтверску платформу за размјену података у реалном времену, а породицама несталих тачне и ажурне информације о случајевима несталих особа из сукоба у бившој Југославији. Упркос политичким изазовима, трајна сарадња између домаћих институција у региону кључна је у одржавању овог виталног ресурса.
“Регионална база података, покренута у новембру 2022. године, доказ је посвећености домаћих институција у региону”, казао је данас директор ИЦМП-а за Европу Маттхеw Холлидаy, напомињући да су домаће институције сарађивале на стварању јединствене и тачне евиденције свих активних случајева несталих особа.
Више од 40.000 људи нестало је током сукоба 1990-их, а до данас је пронађено више од 70 одсто несталих. Регионална база података садржи укупно 11.355 активних случајева које чланови ГНО-а истражују појединачно или кроз међусобну сарадњу. У посљедњих 12 мјесеци, путем размјене информација и уз подршку ИЦМП-а, ГНО је исправио податке у 384 случаја и затворио 165 случајева несталих особа. У овом периоду, бази података приступило је више од 17.000 особа из цијелог свијета.
“Покретање и стална употреба ове јавне базе података је упечатљив примјер регионалне сарадње", казала је генерална директорица ИЦМП-а Катхрyне Бомбергер, те истакла да база одржава посвећеност осигуравању чињеница и деполитизацији питања несталих особа.
Бомбергер је такође казала да Регионална база података већ служи као модел за земље широм свијета које се суочавају са захтјевним задатком тражења великог броја особа, несталих услијед кршења људских права.
ГНО је представио свој годишњи извјештај на специјалном догађају на маргинама недавног самита Берлинског процеса у Тирани. Извештај наглашава посвећеност чланова ГНО-а и других кључних актера да раде на рјешавању питања несталих особа. Учесници самита су похвалили ГНО за његов суштински допринос регионалној сарадњи.
Рад ГНО-а фокусиран је на имплементацију Оквирног плана који произилази из Декларације потписане у Лондону у јулу 2018. године, у којој су премијери Босне и Херцеговине, Косова, Црне Горе, Србије, Албаније, Хрватске, Њемачке, Уједињеног Краљевства, Аустрије, Бугарске, Француске, Италије, Словеније и Пољске поновили своју опредијељеност да подрже напоре у тражењу особа које се још увијек воде као нестале у сукобу у бившој Југославији. Активности у оквиру Оквирног плана, финансирају Уједињено Краљевство и Њемачка.
Владе Уједињеног Краљевства и Савезне Републике Њемачке пружиле су кључну подршку овом пројекту, препознајући његов значај у његовању мира, стабилности и добросусједских односа на Западном Балкану.