Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Заједничка сарадња у циљу ублажавања негативних утицаја пандемије на привреду

Објављено: 08.04.2021. 00:00 Аутор: Министарство економског развоја

У Министарству економског развоја, на иницијативу министра мр Јакова Милатовића, данас је одржан састанак са представницима Централне банке Црне Горе.

Састанку су, поред министра Милатовића, присуствовали и државна секретарка др Милена Липовина-Божовић, државни секретар у Министарству финансија и социјалног старања Јанко Одовић, гувернер ЦБЦГ др Радоје Жугић, вицегувернерка за платни систем и трезор др Зорица Калезић и Миодраг Радоњић, вицегувернер за финансијске и банкарске операције.

Састанак је организован у циљу разматрања тренутне ситуације и налажењу модела и рјешења који ће дати најбоље резултате у ублажавању негативних утицаја пандемије коронавируса на нашу економију.

„Влада Црне Горе интензивно ради на припреми новог пакета мјера којим ће наставити да подржава привреду, а чије се усвајање очекује крајем априла. У том правцу, важно је пронаћи заједнички модел сарадње са Централном банком како би се одржала стабилност економије, направио простор за додатну помоћ и сачувала привреда“, нагласио је министар Милатовић.

Из ЦБЦГ су објаснили да се у креирању мјера воде најбољом међународном праксом и ставовима међународних финансијских институција и подсјетили да су од избијања пандемије у оквиру седам пакета мјера увели пет мораторијума, од којих је само један био флексибилан, док су сви остали за банке били обавезујући.

„Заједно смо одговорни за економију ове државе. Централна банка Црне Горе ће искористити све своје инструменте помоћи и неће прерано укидати мјере које помажу туристичким привредним друштвима, уз постизање одрживог баланса подршке реалном сектору и очувања стабилности финансијског система“, истакао је Радоје Жугић.

Како је црногорска економија значајно погођена пандемијом, на крају састанка саговорници су се сагласили да је потребно проактивно дјеловати, са посебном пажњом пратити потребе привреде и уколико буде неопходно разматрати продужење мораторијума. Такође, на састанку је договорено и да ће у заједничкој сарадњи бити размотрена могућност проширења обухвата угожених дјелатности. Саговорници су се сагласили да је синхронизовано и синергијско дјеловање једини пут којим се може до најбољег рјешења да се помогне привреди.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?