Заједнички рад на енергетској транзицији кључ за стабилност Западног Балкана

Објављено: 10.12.2024. 12:30 Аутор: Министарство рударства, нафте и гаса

Потреба за прекограничном сарадњом, прелазак на обновљиве изворе енергије и већа улагања у модерну инфраструктуру представљају главне закључке конференције „Енергетска политика Западног Балкана“, која је одржана у Београду под покровитељством Фондације Конрад Аденауер и организације РЕСЕЦО. На догађају су учествовали експерти из Србије, региона и Њемачке, укључујући и министра рударства, нафте и гаса Црне Горе, господина Адмира Шахмановића.

На отварању конференције директор Фондације Конрад Аденауер за Србију и Црну Гору, Јаков Девчић, истакао је важност дијалога о енергетској диверзификацији у свјетлу глобалних изазова, наглашавајући значај укрштања знања и искустава посебно на простору Западног Балкана.

Током панела, министар Шахмановић осврнуо се на кључне пројекте и стратешке прилике за Црну Гору, међу којима су диверзификација енергетских ресурса, прилагођавање промјенама на тржишту енергената и осигурање енергетске стабилности кроз обновљиве изворе енергије.

Министар је представио Нови закон о сигурности снабдијевања нафтним дериватима у Црној Гори, који предвиђа обавезне резерве за 90 дана. Дио тих резерви биће ускладиштен у Црној Гори, док ће преостале бити осигуране путем међународних уговора. Шахмановић је посебно истакао важност Трансанадолијског Јадранско-јонског гасовода, који ће повезати Албанију, Црну Гору и Хрватску са западном Европом, користећи прилагодљиве материјале за транспорт водоника. Такође, најављено је истраживање Јадранског подморја ради процјене угљоводоничног потенцијала.

Учесници су у оквиру дискусија подијелили увиде о изазовима зелене транзиције, зависности од фосилних горива и потреби улагања у инфраструктуру за обновљиве изворе енергије. Наглашено је да је за успјешан прелазак на одрживе енергетске моделе неопходно укључити и приватни сектор, уз подршку међународних партнера.

Министар Шахмановић је закључио да ће Црна Гора кроз израду стратегије за коришћење водоника, као енергента будућности, наставити развој политика ка смањењу употребе фосилних горива и постати значајан партнер Европске уније у енергетској транзицији.

Конференција је послужила као платформа за размјену знања и искустава, потврђујући да заједнички рад држава Западног Балкана има кључну улогу у јачању енергетске стабилности и одрживости региона.

Галерија

gallery.media[0].alt
1/2
item.alt
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?