- Влада Црне Горе
Министарство здравља Заједништво, снажне институције и професионалан ка...
Заједништво, снажне институције и професионалан кадар кључне карике успјешног одговора на насиље у породици
Удружене снаге, снажне институције и професионалан кадар нераскидиве су карике успјешног одговора у борби против насиља у породици, а ресор здравства и даље ће битии посвећен побољшању положаја жртава продичног насиља, јачању својих капацитете и наставку сарадње са свим организацијама и другим секторима, како би сви заједно постали дио мултисекторског одговора на насиље на свим нивоима.
То је саопштено на националној конференцији „Одговор здравственог система на насиље у породици“, у оквиру пројекта „Здравље има род“, који СОС телефон за жене и дјецу жртве насиља Подгорица спроводи са НВО Бона Фиде, а у партнерству са Министарством здравља, уз подршку Делегације Европске Уније у Црној Гори и Министарства јавне управе, дигиталног друштва и медија.
Министарка здравља, Јелена Боровинић Бојовић, казала је да је насиље у породици проблем забрињавајућих размјера, присутан у свим земљама.
„Стога је администрација на чијем сам челу посветила дужну пажњу борби против насиља у породици и наведену проблематику ставила међу своје приоритете. Успостављена је међуресорна сарадња, као и изванредна релација са цивилним сектором, која је изњедрила добре резултате на пољу борбе на овом пољу“, истакла је Боровинћ Бојовић.
Уколико се починиоцима насиља не пружи адекватан третман кроз дјеловање здравственог система, заједно са правосуђем и социјалном заштитом могу, како сматра, могу настати вишеструке посљедице проузроковане наставком насилничког понашања.
„Свакако, потребно је водити рачуна да медицински третман буде само један у укупном пакету сервиса који су усмјерени на починиоце насиља, јер само „оздрављење“ не подразумијева и престанак насилничког понашања. Министарство здравља је посебну пажњу посветило овом изазову и то на различитим нивоима. Прије свега стварањем институционалних мехамнизама за подршку жртвама, што подразумијева и рад са починиоцима насиља, као и јачањем сопствених капацитета да одговоре на потребе жртава насиља“, казала је Боровинић Бојовић.
Министарство здравља ће, како је рекла, и даље бити посвећено побољшању положаја жртава продичног насиља, јачати своје капацитете и наставити сарадњу са свим организацијама и другим секторима, како би сви заједно постали дио мултисекторског одговора на насиље на свим нивоима.
Амбасадорка Делегације Европске Уније у Црној Гори, Оана Цристина Попа, казала је да чак једна од три жене током живота доживи физичко или сексуално насиље, а шокантно је, како је додала, да се то најчешће дешава у домовима и породицама гдје би сви требало да се осјећају безбједно и сигурно.
„Пречесто ова страшна кривична дјела остају невиђена, о њима се не говори, не бивају примјећена и због тога се наставља циклус насиља. Ово је веома депресивна слика и показује нам да је пред нама дуг пут до искорјењивања свих облика родне неједнакости и насиља над женама и девојчицама. Међутим, постоји нада која долази из растућег међународног разумијевања да је улагање у родну равноправност права ствар коју треба да урадимо као људска бића. Борба против насиља над женама је кључни приоритет Европске комисије и сада добија много пажње и то на нивоу закона Европске уније“, поручила је Попа.
Казала је да ће бити усвојен приједлог за директиву за борбу против насиља над женама и насиља у породици, а имаће за циљ да осигура да државе чланице ЕУ имају ефикасне мјере за спречавање и борбу против насиља над женама и насиља у породици, како онлајн тако и офлајн.
Извршна директорицаа СОС телефона Подгорица, Биљана Зековић, оцијенила је да су у здравственом систему потребна конкретна рјешења у циљу бољег и квалитетнијег приступа проблематици породичног насиља која би допринијела квалитетнијем и дуготрајнијем процесу заштите жртве.
„Сврха нашег пројекта је била унапрјеђење одговора здравственог система на насиље у породици у складу са ЕУ стандардима и најбољим праксама, уз активно учешће организација цивилног друштва у креирању закона и јавних политика. Током пројекта је ојачано стратешко партнерство и међусекторска сарадња организација цивилног друштва и здравствених установа, кроз читав сет активности унапријеђени су институционални механизми заштите за заштиту жртава насиља у породици у здравственом сектору и створени су услови за системско образовање и стручно усавршавање запослених здравственом сектору“, навела је Зековић.
Вд генералне директорице Директората за стратешко планирање у јавној управи, међународну сарадњу и ИПА пројекте у Министарству јавне управе, дигиталног друштва и медија, Марија Хајдуковић, рекла је да је насиље у породици реалност, која нажалост неријетко има фаталан епилог.
„Наш циљ, и посебна обавеза према грађанима Црне Горе, је да стварамо снажне институције и јавну управу коју ће одликовати култура емпатије, једнакости, приступачности и инклузивности. Остварење овог циља једино је могући ако мијењамо културу рада И дјеловања, помјерамо фокус са појединаца на тимски рад, јачамо одговорност, и снажно се боримо против свих видова корупције, полтичких утицаја или утицаја јачег“, поручила је Хајдуковић.
Сматра да су заједништво, удружене снаге, снажне институције и професионалан кадар нераскидиве карике успјешног одговора у борби против насиља.
Начелница Дирекције за родну равноправност у Министарству правде, људских и мањинских права Црне Горе, Биљана Пејовић, рекла је да је позитивна обавеза државе да гарантује људска права, родну равноправност и спријечи насиље над зенама и дјецом, али само заједничким напорима и сарадњом може се допринијети да и жене и мушкарци, као и лица другачијих родних идентитета живе достојанствено и слободно.
Координаторка Отвореног центра Бона Фиде из Пљеваља, Сабина Таловић, појаснила је да је кроз пројекат акценат стављен на побољшање институционалних механизма заштите жртава насиља у породици у здравственом сектору и успостављање програма психосоцијалног третмана насилника у складу са законом и ингеренцијама Министарства здравља.