Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Законска регулатива кључна у праћењу генетски модификованих организама (ГМО) у Црној Гори

Објављено: 14.03.2023. 14:00 Аутор: УБХВФП

Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове организовала је у Подгорици, Беранама и Бару радионицу под називом „Имплементација законодавног оквира за генетски модификоване организме (ГМО) у Црној Гори“.

Радионица је спроведена у оквиру пројекта „Подршка припреми четвртог Националног извјештаја о биолошкој безбједности према Картагена протоколу у биолошкој безбједности“ који финансира Програм Уједињених нација за животну средину (УНЕП).

Циљ овог пројекта је израда извјештаја о имплементацији Картагена протокола о биолошкој безбједности и подизање свијести о значају регулисања промета и употребе живих генетски модификованих организама.

На радионици су излагали, између осталих, представници Управе, директор Владимир Ђаковић, помоћница директора за фитосанитарни сектор Зорка Прљевић и начелница Одсјека за промет и сертификацију сјемена и садног материјала, ГМО, заштиту биљних сорти и биљне генетичке ресурсе Биљана Вулић.

Своје презентације имали су и Ана Велимировић, сарадница на Биотехничком факултету УЦГ, а искуства су подијелили и експерти из Србије Вања Којић и Нина Николић.

Директор Ђаковић је у уводном излагању истакао важност законодавног оквира којим се морамо водити како се не би угрожавала животна средина нити здравље људи.

На радионици је истакнуто да се у оквиру Поглавља 12 Безбједност хране , ветерина и фитосанитарна политика преговарају два главна наслова из ове области: Испуштање у животну средину и Генетички модификована храна и храна за животиње.

Представљени су ГМО са научног аспекта, те која је улога човјека у свему томе, уз назнаку да је подручје ГМО још увијек недовољно истражено. Истакнуто је да се ГМО не производи у Црној Гори, већ се контролише увоз, а да су контроле строге. Назначена је улога ЕФСЕ у овој области, а било је и говора о генетски модификованој соји и њеним карактеристикама. Објашњено је и како инспекција за ГМО у сусједној Републици Србији поступа на терену и са чиме се све сусреће.

Закључено је да је важна стабилност генетске модификације, али да је законска регулатива кључна у овој области.

Галерија

gallery.media[0].alt
1/9
item.alt
item.alt
item.alt
item.alt
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?