- Влада Црне Горе
Министарство здравља Законски рок за почетак примјене Закона о медицинс...
Законски рок за почетак примјене Закона о медицински потпомогнутој оплодњи је 8. јун
Законски рок за почетак примјене Закона о медицински потпомогнутој оплодњи је 8. јун: Министарство здравља ради све да процеси почну и прије
Нова законска рјешења у вези са медицински потпомогнутом оплодњом у пракси треба да заживе од 8. јуна 2022. године. То је рок који је децидно прописан у прелазним и завршним одредбама закона у којима се наводи да ће се прописи за спровођење Закона о медицински потпомогнутој оплодњи “(Службени лист ЦГ", бр. 145/21) закона донијети у року од шест мјесеци од дана ступања на снагу овог закона (8. јануар 2022. године).
Ипак, цијенећи изузетан значај овог питања Министарство здравља ће уложити додатне напоре да се подзаконска акта на основу Закона о медицински потпомогнутој оплодњи донесу у што скорије вријеме, односно у краћем року од законског.
Информишемо комплетну јавност да Министарство здравља интензивно ради на иницијалној припреми подзаконске регулативе коју је потребно донијети на основу овог закона, а у току је и поступак образовања Комисије за МПО, као посебно стручно савјетодавно тијело за праћење и контролу поступака МПО, које ће између осталог, учествовати и у изради прописа који се доносе на основу овог закона.
Министарство здравља је поносно што је Закон о медицински потпомогнутој оплодњи ујединио посланике Скупштине Црне Горе као ријетко који пропис до тада. Ово је само један од доприноса Министарства здравља усвајању европске доктрине који ће, на дуже стазе, ојачати свијест, првенствено, жена и унаприједити њихов друштвени статус у Црној Гори.
Новим законским рјешењима која су донешена 31.12.2021.године - Законом о обавезном здравственом осигурању и Законом о медицински потпомогнутој оплодњи значајно су проширена права грађана Црне Горе/осигураника на медицински потпомогнуту оплодњу на терет обавезног здравственог осигурања.
Овим законом прописују се услови и начин обављања поступака медицински потпомогнуте оплодње, врсте поступака МПО, добијање људских полних ћелија, полних ткива и ембриона за примјену поступака МПО, као и друга питања од значаја за ове поступке.
Овим законом су такође проширена права на медицински потпомогнуту оплодњу у односу на раније законско рјешење, а под условима и на начин прописан законом.
Законом о обавезном здравственоом осигурању омогућена су следећа права која су уједно најшира у региону:
- право на лијечење неплодности поступцима медицински потпомогнуте оплодње (у даљем тексту: поступак МПО) имају брачни, односно ванбрачни супружници, односно жена која не живи у брачној или ванбрачној заједници, и то :
- по четири поступка: брачним, односно ванбрачним супружницима и жени која не живи у брачној односно ванбрачној заједници, хомологне вантјелесне оплодње (ИВФ/ИСЦИ), замрзавања квалитетних ембриона на период од по годину дана, до напуњене 45. године живота жене, и четири поступка трансфера ембриона након одмрзавања из тих циклуса, до навршене 50. године живота, ако немају дјеце;
- по три поступка брачним, односно ванбрачним супружницима хомологне вантјелесне оплодње (ИВФ/ИСЦИ), замрзавања квалитетних ембриона на период од по годину дана и три поступка трансфера ембриона након одмрзавања, до напуњене 45. године живота жене, ако имају једно здраво дијете;
- по два поступка брачним, односно ванбрачним супружницима хомологне вантјелесне оплодње (ИВФ/ИСЦИ), замрзавања квалитетних ембриона на период од по годину дана и два поступка трансфера ембриона након одмрзавања, до напуњене 45. године живота жене, ако имају двоје здраве дјеце;
- по два поступка брачним, односно ванбрачним супружницима хетерологне вантјелесне оплодње (ИВФ/ИСЦИ), замрзавања квалитетних ембриона на период од по годину дана и два поступка трансфера ембриона након одмрзавања, до напуњене 50. године живота жене ако немају дјеце, као и брачним, односно ванбрачним супружницима који се нијесу остварили као родитељи кроз хомологну вантјелесну оплодњу (ИВФ/ИСЦИ), до напуњене 45. године живота жене;
- осигураним лицима репродуктивне доби до 37 година живота, обољелим од малигне болести или друге теже болести чије лијечење захтијева примјену терапија које ће довести до неплодности, а немају дјецу, омогућава се презервација фертилности неком од адекватних метода за тај појединачни случај, по препоруци стручњака за репродуктивну медицину (инфертилитет и стерилитет), на предлог Конзилијума онколога Клиничког центра Црне Горе, на период од пет до десет година или дуже, у складу са медицинским индикацијама и предлогом Конзилијума за презервацију фертилности Клиничког центра Црне Горе;
Чланом 38 Закона прописано је да ако се полна ткива, полне ћелије и ембриони не могу обезбиједити у Црној Гори, дозвољава се њихов увоз. Увоз полних ткива, полних ћелија и ембриона врши банка ткива и ћелија коју организује Клинички центар Црне Горе, на основу одобрења Министарства и врши њихову дистрибуцију овлашћеним здравственим установама. Министарство издаје дозволу за сваки појединачни случај увоза, полних ткива, полних ћелија и ембриона, по захтјеву овлашћене здравствене установе, на основу мишљења Комисије за поступке МПО. Ближе услове за увоз и начин провјере испуњености услова полних ткива, полних ћелија и ембриона из става 4 овог члана и дистрибуције прописаће Министарство.
Када је у питању извоз истих, између осталог, законом је прописано да складиштење неупотријебљених полних ћелија, полних ткива и ембриона може да се врши у банци ткива и ћелија и ван Црне Горе, у складу са овим законом и законом којим се уређује узимање и пресађивање људских ткива и ћелија у сврху лијечења. Употреба ових полних ћелија, полних ткива и ембриона за поступак МПО може да се врши у овлашћеној здравственој установи у Црној Гори или ван Црне Горе, на основу писане сагласности, у складу са овим законом.
Комисија за МПО која ће бити формирана, између осталих законом прописаних овлашћења, даје и мишљење о увозу и извозу полних ћелија, полних ткива и ембриона, што је један од задатака ове комисије прописаних законом.
Клинички центар Црне Горе дужан је да организује банку ткива и ћелија у року од пет година од дана ступања на снагу овог закона.