Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Започео рад на Нацрту закона о правном препознавању рода базираног на самоодређењу

Објављено: 05.07.2022. 08:36 Аутор: Министарство људских и мањинских права

Усвајање Закона о правном препознању рода базираног на самоодређењу представља последњу активност Стратегиоје за побољшање квалитета живота ЛГБТ особа у Црној Гори у 2023. години. Тиме ће бити заокружен нормативни оквир за заштиту људских права ЛГБТ особа у Црној Гори,

поручио је министар Фатмир Гјека обраћајући се члановима/ицама Радне групе за израду нацрта Закона о правном препознању рода базираном на самоодређењу.

Он је казао да на друштвени положај трансродних, родноваријантних и интерполних особа у великој мјери утиче њихово правно препознавање. Подсјетио је да је правно препознавање рода тренутно спроводи кроз Закон о матичним регистрима, који омогућава транс особама да промијене ознаку пола, али без јасних смјерница о самој процедури што у пракси онемогућава трансродним особама промјену ознаке пола без претходно обављене стерилизације.

Рад на унапријеђењу права и слобода ЛГБТИ особа у Црној Гори резултирао је знатно већем степену прихватања ЛГБТ особа у друштву, рекао је министар. Ипак, остаје  у нормативном дијелу да се  одређени закони хармонизују са Законом о животном партнерству лица истог пола и да се донесе Закон о правном препознању рода базираног на самоодређењу. Овај ће Закон  омогућити промјену ознаке пола и матичног броја у личним документима, без обавезе да се заврше медицински поступци промјене пола, као и медицинске интервенције, чиме се штити један од основних принципа људских права – право на самоодређење.

Шефица Делегације Европске уније у Црној гори Кристина Оана Попа рекла је да је усвајање Закона оживотном  партнерству лица истог пола   добар примјер за регион. и изразила наду да ће  Закону о правном препознању рода базираног на самоодређењу бити омогућено да  стварно заживи у пракси.

Шефица Програмске канцеларије Савјета Европе Евгениа Јакумополу сматра да  право препознавање значи израда брзих, транспарентних и приступачних процедура базираних на самоодређењу за промјену имена и пола за трансродне особе приликом издавања разних докумената за све који желе да искористе то право без обзира на године и статус у друштву.

Извршни директор Асоцијације Спектра, Јован Улићевић, казао је да иако је у последњих десет година нормативни оквир поштовања људских права ЛГБТИ особа значајно развијао, Црна Гора је још увијек једна од девет европских земаља у којима трансродне особе и даље пролазе кроз стерилизацију како би промијениле ознаку пола у документима.

Таква пракса представља најгрубље кршење наших људских права, права трансродних особа на тјелесни и лични интегритет, право на одлучивање о сопственом животу, право на приватност и породични живот, те право на достојанствен живот.



Да ли вам је садржај ове странице био од користи?