ЗАШТИТИМО ДЈЕЦУ ОД УТИЦАЈА ДУВАНСКЕ ИНДУСТРИЈЕ

Објављено: 03.06.2024. 05:44 Аутор: ПР Служба Министарства здравља

Подгорица, 31.05.2024. године - У Црној Гори, чак 35% популације конзумира цигарете, што је изнад европског просјека - док стопа пушача међу дјецом расте и према последњем истраживању 11% петнаестогодишњака, односно 18% шеснаестогодишњака користи дуванске производе. Зато посебну пажњу морамо усмјерити на дјецу и младе, који експериментишу с дуваном и могу врло брзо развити зависност - а производи као што су електронске цигарете и никотинске кесице и/или снус постају све популарнији међу школарцима.

То је поручено с данашњег скупа којим је у организацији Министарства здравља, у сарадњи са Канцеларијом Свјетске здравствене организације у Црној Гори (СЗО) и Институтом за јавно здравље обиљежен ,,Свјетски дан без дувана’’.

Пушење, са широким спектром последица које узрокује представља глобални јавноздравствени и економски проблем. Дуван је токсичан за наше здравље, наш буџет и животну средину - а у Црној Гори годишње однесе више од 2000 људских живота, што представља 30% свих смртних случајева у земљи. Поред тога, дуван ‘кошта’ буџет Црне Горе око 307 милиона еура годишње или 7.3% ГДП-а.

Подсјећајући на штетне последице пушења и важност престанка ове опасне навике,  министар здравља, др Војислав Шимун поручио је да је Министарство здравља идентификовало контролу употребе дувана као национални приоритет, који се рјешава искључиво кроз мултисекторско ангажовање, чиме се обезбјеђује свеукупни приступ компетентним мјерама контроле.

У сарадњи са Свјетском здравственом организацијом и надлежним државним институцијама, интензивно радимо на томе да креирамо и имплеметирамо иновативне, али одрживе механизме за смањење инциденције и преваленције употребе дуванских производа, као водећег узрока оболијевања и умирања нашег становништва. С обзиром да је евидентна тенденција повећања броја дјеце и младих који користе дуванске производе у Црној Гори, циљ нам је да изградимо механизме за смањење доступности и приступачности дуванских производа, како би се сачувало здравље најосјетљивијих популационих категорија. Такође, важно је указати да се кроз имплементацију мјера контроле употребе дувана у Црној Гори, значајно доприноси реализацији агенде одрживог развоја”, казао је министар Шимун.

Он је додао да је, у циљу адекватног одговара на све израженију и масовнију употребу дувана, затим ефикасније контроле и пооштравања казнених одреби, као и у циљу доследније примјене Оквирне конвенције и усклађивања са  прописима и стандардима Европске уније,  Министарство здравља иницирало  измјену постојеће законске регулативе, тако да је у току израда новог Закона о ограничавању употребе дуванских производа.

Циљ доношења новог закона је да доведе до смањења преваленције употребе дуванских производа и самим тим се утиче на превенцију појаве хроничних незаразних болести, чији је један од главних узрочника употреба дуванских производа”, истакао је министар Шимун.

Државни секретар у министартству за младе и спорт, Владимир Обрадовић, поручио је да је услед појаве разних токсичних производа опасних по здравље дјеце и одраслих, јачање законске регулативе први корак на плану борбе против дуванске индустрије. ,,Строжије законе који ограничавају продају дуванских производа маљољетницима  потребно је спроводити на конкретан и ефикасан начин, а санкције за оне који крше ове законе морају бити озбиљне. Образовање и превенција су кључни на овом путу. Морамо инвестирати у едукативне програме који ће младе информисати о опасностима од пушења и помоћи им да развију вјештине које ће им омогућити да се одупру притиску вршњака. Морамо радити заједно. Потребна је сарадња Владе, НВО секотра, наших међународних партнера, школа, родитеља и саме дјеце’’, закључио је Обрадовић.

Директор Института за јавно здравље, проф. др Драган Лаушевић указао је на чињеницу да је велика учесталост употребе дуванских производа међу дјецом и младима последица њихове лаке доступности, релативно ниских цијена и изложености дјеце рекламама.

,, Осим тога треба указати да су дјеца и млади константно изложени пасивним утицајима дуванског дима. Наша је колективна одговорност да створимо окружење у којем су опасности од конзумирања дуванских прозвода добро схавћене и гдје се подстичу здравији избори. Морамо његовати културу у којој пушење није виђено као уобичајена друштвена појава, већ као озбиљна здравствена пријетња. Стога је неопходно да наставимо да се залажемо за јачање мјера контроле дувана које су кључне за смањење преваленције пушења и заштиту јавног здравља.  Ослобађајући се од дувана, отварамо пут ка будућности у којој наши грађани могу уживати у дужем, здравијем и квалитетнијем животу’’, поручио је др Лаушевић.

Шефица канцеларије Свјетске здравствене организације у Црној Гори, др сци Мина Брајовић, изнијела је податак да је на глобалном нивоу, 32% петнаестогодишњака је потврдило да су у неком тренутку користили е-цигарете, и закључила да ,,дуванска индустрија црта мету, а то не смијемо дозволити’’.  

Подсјећајући да дуван убија 50% корисника, Брајовић је поручила да се ,,ова индустрија смрти окомила на дјецу, и младе јер у њиховим редовима регрутује нове кориснике. Оно што посебно забрињава је што су дјеца изложена дуванском диму под већим ризиком од синдрома изненадне смрти, оболијевања од акутних респираторних инфекција, попут упале плућа и бронхитиса, и тешких облика астме’’, рекла је др сци Брајовић.

Брајовић је подсјетила да ,,дјеца не слушају, већ гледају како се одрасли понашају, зато је неопходно денормализовати употребу дувана.Такође, од кључног значаја је да се забране укуси.  Наиме, тржиште је преплављено електронским цигаретама. Индустрија дувана, служи се различитим тактикама и перфидним маркетингом како би придобила дјецу. Не само што се цигаретама додају укуси јагоде, ваниле и слаткиша које дјеца воле - већ се приликом паковања никотинских производа користи дизајн упадљивог колорита са ликовима из цртаних филмова и познатих дјечијих серија, да би своје дуванске и никотинске производе учинили актрактивним управо дјеци и младима. Е-цигарете су постале популарније од конвенционалних цигарета, а на глобалном нивоу, 32% петнаестогодишњака је потврдило да су у неком тренутку користили е-цигарете. Свјесни ових забрињавајућих чињеница, до сада је већ 12 земаља у Европи забранило употребу ових производа у јавном затвореном простору’’.

Брајовић је поручила да је ,,снажна препорука СЗО у складу са ратификованом Конвенцијом за контролу употребе дувана потпуна елиминација дуванског дима из затвореног јавног и радног простора. Окружење без дуванског дима спречава започињање пушења и има позитиван утицај на одвикавање од пушења, смањење оболијевања и смртности због пушења, чиме се смањују трошкови по буџет за лијечење обољелих. Престанак пушења је један од најважнијих корака које пушачи могу предузети за своје здравље. Данашњи дан је идеална прилика да се подсјетимо важности тог корака и подстакнемо пушаче да направе први корак према здравијем животу и заштити будућих генерација’’, казала је др сци Брајовић.

Брајовић је изразила очекивање да ће Министарство измјенама и измјенама Закона о  контроли употребе дувана увести стопостотну забрану употребе дувана и никотинских производа у затвореним просторима, и тако изаћи са рјешењем које је по мјери здравља грађана, инсистирајући мјере контоле које важе за дуван буду примијењене и на е-цигарете, што укључује и високе порезе и забрану употребе на јавним мјестима.

Галерија

gallery.media[0].alt
1/2 Фото: ПР Служба Министарства здравља
item.alt
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?