Завршена петодневна посјета представника институција Европске уније (ЕУ) Црној Гори на тему антимикробна резистенција (АМР) кроз приступ Оне Хеалтх / Једно здравље

Објављено: 18.06.2024. 07:45 Аутор: УБХВФП

Тим стручњака за антимикробну резистенцију (АМР) из ЕУ потврдио је досадашњи напредак и постигнућа Црне Горе у борби против АМР и идентификовао кључне приоритете за будуће заједничко дјеловање свих укључених сектора у оквиру "Једног здравља". 

Отпорност на антибиотике (АМР) представља један од најзначајнијих јавно-здравствених изазова у Европи и свијету. Више од 35.000 људи годишње умре од инфекција бактеријама отпорним на антимикробне лијекове у Европској унији (ЕУ/ЕЕА).

АМР посјету су отворили Министар здравља др Војислав Шимун; Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Владимир Јоковић; Државни секретар у Министарству туризма, екологије, одрживог развоја и развоја сјеверне регије Ненад Витомировић; и директор Института за јавно здравље Црне Горе проф. др Драган Лаушевић.

ЕУ тим се састојао од представника Европске комисије (ЕЦ),  Директората за здравље и безбједност хране (ДГ САНТЕ), Европског центра за превенцију и контролу болести (ЕЦДЦ), Европске агенције за безбједност хране (ЕФСА), Епицонцепта, Интегратед Qуалитy Лабораторy Сервицес (ИQЛС)  и Агенциа Еспаñола де Медицаментос y Продуцтос Санитариос, АЕМПС, Шпанија. 

Петодневна посјета Црној Гори представља трећу у низу посјета земљама Западног Балкана (прије Црне Горе посјете су организоване на Косову и у Сјеверној Македонији) која има за циљ допринос унапређењу приступа Оне Хеалтх против ширења АМР-а у регији. У сарадњи с надлежним органима за јавно здравство, здравље животиња и безбједност хране, тим се осврнуо на процесе рада која Црна Гора спроводи на надзору, превенцији и контроли АМР-а.

Стручњаци који су посјетили Црну Гору били су подијељени у два тима, дио за хуману медицину је предводио ЕЦДЦ, а ветеринарски тим ДГ САНТЕ и ЕФСА. Тимови су се састали са представницима из кључних надлежних институција и осталих заинтересованих страна . Тим  за ветеринарски дио је посјетио Управу за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове, Институт за љекове и медицинска средства и Специјалистичку ветеринарску лабораторију и одржао састанке са  представницима фармацеутске индустрије, ветеринарских организација, организација фармера и савјетодавних служби Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде. 

Посјета и састанци послужили су као алат за процјену мјера и добрих пракси које се спроводе за борбу против АМР-а и препознавање недостатака и подржавање развоја мапе пута за АМР у различитим секторима: здравље људи, здравље животиња и безбједност пацијената. Тимови су разговарали о одговорном кориштењу антибиотика, мјерама превенције и контроле АМР-а и будућим потребама рјешавања проблема АМР-а у Црној Гори.

Специфични циљеви посјете Црној Гори били су:

·        Пружити свеобухватан преглед напора које Црна Гора тренутно преузима у борби против АМР-а, укључујући , рањивости и потребе те потенцијалне акцијске планове;

·        Боље разумијевање постојећих структура, система, алата и процеса укључених у националну контролу АМР-а;

·        Прикупити информације за развој мапе пута Оне Хеалтх земље о АМР-у;

·        Идентификовати подручја за побољшање, укључујући аспекте који би могли имати користи од техничке подршке ЕЦДЦ-а и ЕУ-а; и

·        Утврдити тренутно стање и усаглашеност система за електронски као основу за развој смјерница за електронски надзор против АМР-а.

Посљедњег дана посјете, идентификовани су сљедећи кључни прелиминарни приоритети за Црну Гору за рјешавање АМР-а кроз приступ Оне Хеалтх:

·        Планирати и проводити образовне и комуникацијске кампање за смањење претјеране употребе антимикробних средстава

·        Увести доношење одлука утемељених на подацима и циљане интервенције на темељу података надзора

·        Побољшати приступ правовременим и квалитетним микробиолошким услугама

·        Развити смјернице и протоколе за микробиолошку дијагностику, антимикробно лијечење и превенцију и контролу инфекција те пратити усклађеност

·        Ојачати улогу и видљивост НИКРА-е и међусекторске и интердисциплинарне сарадње

·        Развијање мјера за промовисање смањења употребе антимикробика и омогућавање поступног укидања системске употребе критично важних антимикробика, посебно:

·        Планирање циљаних кампања подизања свијести о АМР-у за ветеринаре и држаоце животиња

·        Промовисање кориштења дијагностичких услуга и

·        Побољшање доступности антимикробних лијекова.

·        Успостављање сигурних путева збрињавања за неискориштене лијекове којима је истекао рок трајања.

·        ЕУ усклађено праћење АМР-а у животињама и храни: хитно спровођење програма 2024. и обезбјеђивање раног почетка програма 2025. Повећање напора за потпуно усклађивање с програмом ЕУ-а (укључујући спровођење Националног плана контроле салмонеле).

·        Прикупљање података о потрошњи антимикробика: Наставити и побољшати прикупљање података о продаји те у потпуности искористити Ветеринарски информацијски систем (ВИС) за прикупљање података о употреби антимикробика код различитих врста животиња).

ЕЦДЦ и ЕФСА подржавају земље западног Балкана и Турску у припреми за учествовање у активностима ЕУ агенција, у оквиру пројекта који финансира Генерални директорат ЕУ за сусједство и преговоре о проширењу (ДГ НЕАР) Европске комисије.

У том контексту, ЕЦДЦ и ЕФСА организовали су 2019. године регионалну радионицу о приступу Оне Хеалтх против антимикробне резистенције у претприступним земљама ЕУ-а у Београду. На радионици је закључено да ће посјете земљама Оне Хеалтха ради расправе о проблемима АМР-а у свакој од земаља Западног Балкана помоћи у препознавању недостатака у појединачним земљама и подржати развој мапа пута за АМР у различитим секторима, као што су здравље људи, здравље животиња и безбједност пацијената.

Више информација о радионици из 2019. године: хттпс://www.ецдц.еуропа.еу/ен/неwс-евентс/ецдц-ефса-регионал-wорксхоп-оне-хеалтх-аппроацх-агаинст-антимицробиал-ресистанце-еу-пре

Радни ток 2 пројекта подршке приступању ЕЦДЦ-у усмјерен је на напредак приступа Оне Хеалтх против АМР-а на Западном Балкану. То је шести ЕЦДЦ пројект уз спољну  финанцијску помоћ ДГ НЕАР у оквиру Инструмента претприступне помоћи (ИПА): хттпс://www.ецдц.еуропа.еу/ен/абоут-ецдц/wхат-wе-до/партнерс-анд-нетwоркс/интернатионал-цооператион/цооператион-wестерн-балканс-туркиyе


Галерија

gallery.media[0].alt
1/5
item.alt
item.alt
item.alt
item.alt
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?