Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Здравствени систем Црне Горе даје максимум у борби против коронавируса и пружању свих здравствених услуга

Објављено: 12.03.2021. 12:00 Аутор: Министарство здравља

Здравствени систем Црне Горе даје свој максимум у борби против коронавируса, али и пружању здравствених услуга које побољшавају, одржавају или обнављају здравље појединаца, поручила је министарка здравља, Јелена Боровинић Бојовић.

Она је у видео поруци, у оквиру кампање „Потписујем“, коју реализује Влада Црне Горе поводом 100 дана рада, саопштила да Министарство здравља управља националним ковид одговором на неколико фронтова.

Министарка Боровинић Бојовић је истакла да набавка вакцина и сама вакцинација против новог коронавируса представља један од највећих логистичких, али и јавно-здравствених изазова модерног времена.

„У првих стотину дана рада Владе радили смо напорно и били проактивни. 6. децембра започели смо преговоре за набаку вакцина билатералним односима, и то директним преговорима Владе Црне Горе и Владе Русије, са Народном Републиком Кином, са произвођачима Модерна, Џонсон и Џонсон, Фајзером и договорене су 50.000 доза вакцине Спутњик В, 201.200 кинеских Синофарм вакцина, и у току су интензивни договори за још 200.000 Спутњик вакцина“, навела је Боровинић Бојовић.

Подсјетила је и да су у току преговори са компанијом Фајзер о набавци 150 хиљада доза вакцина.

„Измирили смо све обавезе према ЦОВАX програму кроз који очекујемо 84 хиљаде вакцина Астра Зенеке. У Црну Гору је стигло укупно 42 хиљаде вакцина, испоручено је десет хиљада од уговорених 50 хиљада доза руских Спутњик В вакцина . 30 хиљада доза кинеске вакцине Синофарм, које су стигле у Црну Гору, донација су Народне Републике Кине“, рекла је Боровинић Бојовић.

Министарство здравља, у циљу правовремене припреме, како административне тако и организационе, за употребу вакцина против COVID-19, је израдило Националну стратегију за увођење дистрибуције и примјену ЦОВИД-19 вакцина.

„Припремили смо здравствени систем за одговор на процес имунизације становништва и успјешно започели имунизацију приоритетих група. До сада је вакцинисано око 3500 грађана – након што су вакцинисани припадници приоритетних група, почела је масовна вакцинација старијих од 80 година. У складу са препорукама Свјетске здравствене организације примијењују се најновије смјернице за лијечење COVID-19 пацијената“, навела је Боровинић Бојовић.

Казала је да је менаџмент Министарства здравља стално на првој линији одбране од корона вируса, али да успјешно рјешава и мање видљиве задатке, као што су планирање здравствене радне снаге, управљање расположивим ресурсима, болничким креветима опремом, љековима.

„Користићемо дигитална рјешења и афирмисати Дигитално здравље у циљу ефикаснијег планирања и контроле у здравству. Платформа Клинички менаџмент само је једно од дигиталних рјешења на којима смо у првих стотину дана интензивно радили. Од сада ћемо имати генерисане извјештаје о попуњености хоспиталних COVID-19 капацитета у броју кревета, респиратора, кисеоничких мјеста, али и менаџемент у дијелу људских ресурса, праћење броја ковид позитивног медицинског и немедицинског особља“, истакла је Боровинић Бојовић.

Она је казала да су у ресору здравља радили и на другим рјешењима, међу којима су национални Цалл центар 1717 путем којег грађани могу да искажу заинтересованост за вакцинацију, као и упитник на сајту www.цовидодговор.ме.

„Покренули смо Medical inventory платформу за праћење стања залиха љекова, опреме, која планира и предвиђа потребе и формира аларм у случају девијација“, навела је Боровинић Бојовић.

Да бисмо зауставили урушавање јавно – здравственог сектора допунама Закона о здравственој заштити, представници ресора здравља су онемугућили да директори јавно-здравствених установа имају неограничен број мандата.

„Ојачали смо и проширили сарадњу са европским и УН институцијама, НАТО-ом, као и дипломатско-конзуларним представништима, а резултат тога је помоћ кроз бројне облике сарадње и донације преко 1.5 милион еура“, истакла је Боровинић Бојовић.

Поручила је да је њен основни приоритет здравље свих грађана и грађанки Црне Горе и транспарентни здравствени систем окренут њиховим потребама.


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?