- Влада Црне Горе
Министарство европских послова Жижић: Успјешна прекогранична сарадња Црне Горе и ...
Жижић: Успјешна прекогранична сарадња Црне Горе и Босне и Херцеговине
„Успјешна прекогранична сарадња институција и корисника пројеката из Црне Горе и Босне и Херцеговине, у оквиру ИПЕ И и ИПЕ ИИ, значајно је допринијела унапређењу промоције запошљавања, мобилности радне снаге, социјалне и културне инклузије, заштити животне средине, превенцији и управљању ризиком, ублажавању и прилагођавању климатским промјенама, као и побољшању квалитета и разноликости туристичке понуде која почива на природној и културној баштини, те друштвеној кохезији и повезивању људи и институција у пограничном подручју“, казала је државна секретарка у Министарству европских послова и Национална Ипа координаторка, Милена Жижић.
Она је, у Сарајеву, учествовала на завршној конференцији ИПА ИИ програма прекограничне сарадње Босна и Херцеговина – Црна Гора 2014 - 2020.
На конференцији су учествовали: Зара Халиловић, помоћница директора у Дирекцији за европске интеграције БиХ, др. Милена Жижић, државна секретарка и национална ИПА координаторка у Министарству европских послова Црне Горе и Стефано Елеро, шеф Кооперација у Делегацији Европске уније у Босни и Херцеговини. Они су говорили о Програму, те о искуствима и значају сарадње Босне и Херцеговине и Црне Горе у току програмског периода, као и очекивањима за наредни период.
Жижић је подсјетила да је прекогранична сарадња између Босне и Херцеговине и Црне Горе започета 2008. године у оквиру финансијске перспективе 2007-2013 и да је кроз четири отворена позива ИПА И програма за достављање предлога пројеката уговорено укупно 35 пројеката вриједности од око 7.9 милиона еура.
Како је казала, квалитетна сарадња је настављена и у оквиру текуће финансијске перспективе 2014 -2020, односно ИПЕ ИИ, гдје је кроз три позива уговорено је 20 пројеката укупне вриједности од око 9.1 милиона еура, од чега ЕУ допринос износи 7.44 а кофинансирање пројектних партнера 1.65 милиона еура.
„Искуства и знања стечена током двије финансијске перспективе, ИПА И и ИПА ИИ, ће послужити као основ за још ефикаснију и експедитивнију сарадњу институција двије државе у спровођењу Програма, припрему квалитетнијих и зрелијих пројектних апликација корисника, њихову правилну и правовремену имплементацију, и у коначници допринијети процесу припреме, како институција тако и корисника, за оно што нас очекује даном приступања ЕУ“, казала је Жижић.
Она је истакла да Први позив ИПА ИИИ програма представља шансу за наставак квалитетне сарадње у прекограничном подручју, даље јачање квалитетних партнерстава и стварање нових, што ће поставити дугорочну основу за функционалнији развој прекограничне области.