Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Знање је кључни предуслов успјешног корпоративног управљања – поручено са округлог стола на Економском факултету

Округли сто под називом „Корпоративно управљање у предузећима у државном власништву – стање и перспективе“ одржан је данас на Економском факултету као резултат једномјесечне обуке под називом Корпоративно управљање у функцији унапређења пословања привредних друштава у државном власништву у Црној Гори, коју је Економски факултет организовао уз подршку Министарства економског развоја и туризма за чланове управе и надзорних тијела у привредним друштвима у већинском државном власништву.

Polaznici obuke korporativno upravljanje

Отварајући догађај, декан Економског факултета проф. др Мијат Јоцовић указао је на чињеницу да корпоративно управљање државним компанијама привлачи посебну пажњу од процеса приватизације деведесетих година прошлог вијека, до данас.

“Тема корпоративног управљања у Црној Гори постала је актуелна са процесом приватизације, када је дошло да раздвајања власништва од управљања и када се поставило питање организационе структуре и начина вршења контроле над управом у приватизованим предузећима. Поред тога што је процесом приватизације отворен проблем корпоративног управљања, приватизационим законима је у великој мјери и одређена власничка структура приватизованих друштава, која утиче на избор модела корпоративног управљања. Од започињања процеса приватизације, до данас, управљање акционарским друштвима у државном власништву у фокусу је јавности.”

Декан Јоцовић сматра и да окружење у којем се развија систем корпоративног управљања у Црној Гори и у осталим транзиционим земљама се не може оцијенити повољним за његов развој и конкурентност.

“Неконзистентан правни систем, недовољно развијена пракса заштите мањинских акционара, недовољно развијен судски систем и неразвијена судска пракса, недовољно професионалан менаџмент, финансисјко пословање компанија није често у складу са њиховим потенцијалом, неразумијевање компанијског законодавства и сл. Имајући у виду све наведено, Економски факултет је покренуо пројекат четвронедјељне обуке који је имао за циљ да се унаприједе стручна знања чланова управљачких тијела у привредним друштвима у већинском државном власништву, али и са додатним циљем да скрене пажњу стручне јавности на значај ове проблематике. “

Министар економског развоја и туризма Горан Ђуровић осврнуо се на значај Економског факултета и сарадње са Министарством економског развоја и туризма. Он је оцијенио да Економски факултет мора бити стожер економије, те да је природно да се Министарство економског развоја и туризма наслони на Економски факултет. “Наша сарадња већ доноси неке конкретне резултате као што је управо ова реализована обука која је од великог значаја за остваривање што већег броја успјешних компанија,” казао је Ђуровић.

Он је додао да је знање из корпоративног управљања веома значајно уколико желимо да имамо озбиљна и добра предузећа. “Морамо да улажемо у знање и да обучавамо људе који су доносиоци одлука како би дошли до успјешног пословања”.

„Стратешки је важно да имамо што више обучених људи који ће се ухватити у коштац с оваквим изазовима пословања. У посљедње вријеме све више компанија стоји боље него што је то био случај, али ипак није све идеално и сигурно може боље. Мислим да је кључ управо – корпоративно управљање. Такав начин размишљања и рада управо чини разлику између развијених и неразвијних земаља“, додао је Ђуровић те позвао све који намјеравају да се баве менаџерским послом у корпорацијама да прођу ову обуку.

Потпредсједник Привредне коморе Црне Горе Драган Кујовић је казао да би знање, искуство и професинализам требало да буду кључни када се бирају људи за тако одговорна мјеста као што су управљачки одбори, јер како смтра, свака одлука мора бити вођена интересима компаније коју воде, што се коначно огледа кроз реализацију плана пословања, улагања и остваривање профита.

Кујовић је указао и на чињеницу да су чланови одбора често под различитим притисцима и институција и министарстава на који начин треба да ријеше одређени проблем, па указује да људи који воде компаније морају самостално и без притисака да доносе одлуке.

Извршна директорица Монтенегроберзе и алумнисткиња Економског факултета Милена Вучинић сматра да знање доприноси добрим резултатима предузећа, а да ће обука која се завршава „допринијети развоју коропративног управљања у Црној Гори“. Њен примјер у резултатима коропративног управљања били су Загребачка берза и на који начин се њоме руководи. Ипак, додаје да су само ријетки били расположени да сазнају више о тржишту капитала када су за то организовали обуку.

„Коропрације у државном власништву имају одлучну сарадњу са Монтенегроберзом и у свакодневној смо комуникацији, што је значајан напредак. Од краја 2022. године спроводимо посебну анкету за све наше чланице, која има и прилично незгодних питања о члановима борда, укључујући њихово образовање и искуство, те приступ повјерљивим подацима. Ту се јасно види значај Кодекса корпоративног управљања за једну корпорацију“, напоменула је она.

Редовни професор Економског факултета др Милан Лакићевић дао је сиже кључних потреба да цијели систем корпоративног управљања буде у употреби што шире, и на његову примјену у (већински) државним компанијама у Црној Гори. Како је казао, корпоративно управљање „није само себи циљ“, већ треба да доведе до много значајнијих резултата попут развоја цијеле црногорске економије, заштите инвеститора и развоја тржишта капитала.

„Добре праксе у Црној Гори института корпоративног управљања имали смо још почетком 20. вијека, али се оне о којима говоримо ипак везују за савремено дога. Корпоративно управљање је посебно битно тамо гдје се морају раздвојити функције власништва од управљања“, навео је он.

Професор Лакићевић је указао и на чињеницу да су у нашој земљи 94,8 корпорација микро, а пет одсто мала предузећа, док средња чине један одсто а велика тек 0,2 одсто укупног броја. Рјешење за црногорске фирме види у њиховом ширењу ван граница Црне Горе јер „систем, да би опстао, мора да расте и да се развија“.

„Једно од ограничења је то што држава жели административно да утиче на управљање корпорацијама, али је добро што је та администрација углавном у складу са ЕУ. Такође, морамо је стално мијењати јер се у савременом пословном свијету сва стално мијења. Опасност за копоративног управљања представља и менаџерска похлепа. Накнада за уговорене послове управљања корпорацијом је таква да морате штитити интересе корпорације у којој радите, а не оних кога у борду представљате“, истакао је он и додао да „Црна Гора има довољно знања и професионаних менаџера који могу управљати различитим корпорацијама“.

Округли сто је био завршни дио једномјесечног програма обуке Корпоративно управљање у функцији унапређења пословања привредних друштава у државном власништву у Црној Гори, коју је организовао Економски факултет уз подршку Министарства економског развоја и туризма. Тридесетак полазника, који су данас добили сертификат о успјешном завршетку обуке, били су чланови управе и надзорних тијела у привредним друштвима у већинском државном власништву. Они су током четири седмице предавања на Економском факултету стицали нова знања и вјештине из корпоративног управљања, рачуноводства, ревизије и финансија на предавањима професора са Економског и Правног факултета из Подгорице и Београда, људи из партнерских институција, судија и адвоката.

Фото и видео:

хттпс://www.флицкр.цом/пхотос/владацг/албумс/72177720307315660

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?