Мауританија*

Имаоци путних исправа са важећом Шенген визом, важећом визом Сједињених Америчких држава, Уједињеног Краљевства и Сјеверне Ирске и Републике Ирске или дозволом боравка у тим земљама могу улазити и боравити, односно прелазити преко територије Црне Горе до 30 дана, а најдуже до истека визе, ако је вријеме важења те визе краће од 30 дана.

Амбасаде и конзулати Црне Горе у свијету и визни режим за странце

Мауританија
Садржај:
Vizni režimDiplomatski odnosiEkonomska saradnjaPregled ostalih informacija

Исламска Република Мауританија

Za zemlje označene zvjezdicom (*), Crna Gora nema rezidentno predstavništvo.

Визни режим

Држављани Мауританије морају посједовати визу за Црну Гору.

За издавање визе надлежна су дипломатско конзуларна представништва Црне Горе. Уколико нијесте у могућности да се обратите дипломатско конзуларном представништву Црне Горе, можете се обратити најближем дипломатско конзуларном представништву Републике Србије.

Дипломатски односи

Исламска Република Мауританија званично је признала Црну Гору 21. децембра 2009. године, када су и успостављени дипломатски односи. Амбасадор Мауританије у Италији, са сједиштем у Риму, је Сиди Мохамед Хамед, који ту функцију обавља од 2018. године. Агреман му је дат и чека се на предају акредитива.

Црна Гора до сада није акредитовала своје амбасадоре у Исламској Републици Мауританији.

Економска сарадња

Спољнотрговинска размјена између Црне Горе и ове државе налази се на симболичном нивоу, а из Мауританије се углавном увози риба (Мауританија је, иначе, један од највећих произвођача извозника рибе у свијету, а занимљив је и важан податак да ова земља деценијама са Европском унијом баштини формалну, садржајну и плодоносну сарадњу - када је ријеч о трговини са овим ресурсом).

Преглед осталих информација

Црна Гора и Мауританија немају склопљење билатералне споразуме.

У марту 2015. године, Г. Челебић, иначе нерезидентни амбасадор ЦГ у Египту, ступио је на дужност амбасадора Црне Горе при Арапској лиги, АЛ (ријеч је међународној организацији коју чине 22 земље-чланице, насталој 1946. у Каиру, а чији је Мауританија члан). АЛ се, поред Афричке Уније (АУ), сматра најутицајнијом међународном организацијом у овом дијелу свијета. Црна Гора има статус госта у Арапској лиги.

Када је ријеч о сарадњи Мауританије са НАТО-ом, важно је напоменути да је ова држава чланица Медитеранског дијалога, односно форума за сарадњу између НАТО-а са једне и, поред Мауританије, још шест држава са друге стране, а који је успостављен 1994. године.