Савјет Европе

Мисије међународних организација у Црној Гори

Kонтакт

Програмска канцеларија Савјета Европе у Црној Гори

Град:
Подгорица
Адреса:
Булевар Џорџа Вашингтона 98, Цапитал плаза, Дипломатски торањ, 81000 Подгорица, Црна Гора

Савјет Европе је најстарија паневропска политичка организација основана 1949. године. Сједиште Савјета Европе је у Стразбуру, Француска. Темељни циљеви Савјета Европе су промоција демократије, заштита људских права и обезбјеђивање владавине права у државама чланицама. Данас Савјет Европе има 46 држава чланица. 


Све чланице Савјета Европе су потписнице Европске конвенције о људским правима (ЕЦХР), најзначајнијег документа на европском континенту којим се штите темељна људска права и слободе. Европском конвенцијом о људским правима утемељен је Европски суд за људска права. Потписана је 4. новембра 1950. године у Риму, а ступила је на снагу 3. септембра 1953. године. Црна Гора је Европску конвенцију о људским правима потписала одмах након обнове независности, 6. јуна 2006. године. Укључујући Европску конвенцију о људским правима, Црна Гора је потписница 89 конвенција Савјета Европе.


Црна Гора је 11. маја 2007. године постала чланица Савјета Европе. Стална мисија Црне Горе при Савјету Европе отворена је 1. октобра 2007. године. 


Савјет Европе у Црној Гори дјелује посредством Програмске канцеларије Савјета Европе у Подгорици која пружа  стручну подршку државним органима и остварује сарадњу са различитим друштвеним актерима. Најзначајнија активност канцеларије је имплементација заједничких програма ЕУ и Савјета Европе: Хоризонталног механизма за Западни Балкан и Турску (Хоризонтал Фацилитy фор тхе Wестерн Балканс анд Тüркиyе) и РОМАЦТЕД програма за промовисање доброг управљања и оснаживања Рома на локалном нивоу. 


Хоризонтал Фацилитy за Западни Балкан и Турску је иницијатива за сарадњу Европске уније и Савјета Европе за Западни Балкан и Турску фокусирана на испуњавање реформских агенди у областима људских права, владавине права и демократије и усклађивању са европским стандардима, што је приоритет и у процесу проширења ЕУ.


Трећа фаза програма (Хоризонтал Фацилитy ИИИ) започела је у јануару 2023. године и трајаће 48 мјесеци. Буџет ове фазе износи 41 милион еура, од којих 85% финансира Европска унија, а 15% Савјет Европе. 


Теме обухваћене програмом Хоризонтал Фацилитy укључују спровођење правде; борбу против економског криминала; борбу против дискриминације и заштиту права рањивих група и слободу изражавања и слободу медија.


Заједнички програм Европске уније и Савјета Европе РОМАЦТЕД је инструмент намијењен државама Западног Балкана и Турској, који служи за јачање системског приступа у побољшању интеграције ромске популације у локалним заједницама, кроз појачано учешће у креирању локалних политика и спровођењу конкретних акција с тим у вези. 


Ове политике укључују критичне области попут: становања, запошљавања, обезбјеђивања личних докумената, као и зелену и дигиталну транзицију.