Кореја, Република (Јужна Кореја)*
Стране мисије у Црној Гори и визни режим за црногорске држављане
Kонтакт
Амбасада Јужне Кореје у Београд
Визни режим
Држављанима Црне Горе није потребна виза за улазак у Републику Кореју за туристичи боравак до 30 дана.
Најмање 72 часа прије планираног путовања потребно је аплицирати за К-ЕТА одобрење посредством званичног сајта (www.к-ета.го.кр). Ово важи за туристички боравак. Такса која не укључује додатне трошкове износи 10$ по апликацији.
Од овог одобрења су изузети путници који прелазе преко територије Кореје без задржавања, регистровани странци и лица која имају визу, носиоци дипломатских/службених пасоша, особе млађе од 17год и старије од 65год.
Црногорски држављани који у Кореју путују из других разлога или који би боравили дуже од 30 дана, упућују се да се обрате Амбасади Кореје у Београду.
Билатерални односи/ Дипломатски односи
Црна Гора и Република Кореја развијају традиционално пријатељске односе, а обострано виде потенцијале даље сарадње у низу области од међусобног интереса.
Влада Републике Кореје је, 21. јуна 2006. године, признала независност Црне Горе. Дипломатски односи успостављени су 4. септембра 2006. године.
Амбасадор Републике Кореје на нерезидентној основи, са сједиштем у Београду, Цхое Хyоунг-цхан обављао је дужност у периоду фебруар 2019 – новембар 2021.
Амбасада Црне Горе у Пекингу нерезидентно покрива и Републику Кореју.
Предрагу Павличићу је, 26. јануара 2015. године, издата егзекватура у својству почасног конзула Републике Кореје у Црној Гори, са сједиштем у Подгорици и са конзуларним подручјем на читавој територији Црне Горе.
Политички контакти
У мају 2012. године, потпредсједник Парламента Р. Кореје Хонг Џе Хјонг (Хонг Јае Хyонг) боравио је у првој званичној посјети Црној Гори. Том приликом имао је сусрет са предсједником Скупштине Црне Горе Ранком Кривокапићем.
Економска сарадња
Укупна робна размјена између Црне Горе и Јужне Кореје у периоду јануар - октобар 2021. године износила је 9,7 мил. еура и односила се само на увоз. Извоз није забиљежен у овом периоду.
Према подацима Централне банке Црне Горе, за сада нијесу забиљежене инвестиције из Ј.Кореје.
Црна Гора и Република Кореја се све више усресређују на сарадњу на билатералним економским основама.
Споразум о економској сарадњи између Црне Горе и Републике Кореје потписан је 05. новембра 2021, чиме сарадња добија нови квалитет тј. конкретан, адекватан и ефикасан оквир за продубљивање и конкретизовање у бројним областима. Раст броја јужнокорејских туриста и раст трговинске размјене у периоду непосредно прије избијања пандемије такође су охрабујући подаци у овом контексту.
Меморандум о разумијевању између КОИМА (Кореан Импортерс Ассоциатион) и Привредне коморе Црне Горе потписан је јуна 2012.
Преглед осталих информација
Значајна је развојна помоћ коју Република Кореја у континуитету пружа Црној Гори, укључујући и донације МВП-у, а помоћ није изостала ни у најтежим тренуцима пандемије - донација заштитних маски и ПЦР тестова у износу од 200 хиљада долара.
У циљу приближавања своје државе, културе и традиције црногорским грађанима, Амбасада Републике Кореје је почетком септембра 2021. године обиљежила 15 - годишњицу наших дипломатских односа, представљањем традиционалне јужнокорејске музике и плеса у Црногорском народном позоришту;
Република Кореја пружа стипендије за мастер и докторске студије за студенте из Црне Горе.