- Vlada Crne Gore
Uprava policije - Sektor za finansijsko-obavještajne poslove Države koje su pod pojačanim nadzorom FATF-a- okto...
Države koje su pod pojačanim nadzorom FATF-a- oktobar 2024.godine
Pariz, 25. oktobar 2024. godine
DRŽAVE KOJE SU POD POJAČANIM NADZOROM FATF-a
Alžir, Angola, Bugarska, Burkina Faso, Kameroon, Obala Slonovače, Hrvatska, Demokratska Republika Kongo, Haiti, Kenija, Liban, Mali, Monako, Mozambik, Namibija, Nigerija, Filipini, Južna Afrika, Južni Sudan, Sirija, Tanzanija,Venecuela,Vijetnam, Jemen.
DRŽAVE KOJE VIŠE NISU POD POJAČANIM NADZOROM FATFa
Senegal
Države pod pojačanim nadzorom FATF-a – „Siva lista“
Države koje su pod pojačanim nadzorom FATFa aktivno rade sa FATF-om na uklanjanju strateških nedostataka u svojim sistemima za borbu protiv pranja novca, finansiranja terorizma (TF) i finansiranja proliferacije oružja za masovno uništenje(u daljem tekstu: finansiranja proliferacije OMU). Kada FATF objavi da je država pod pojačanim nadzorom, to znači da se država obavezala da će brzo da ukloni utvrđene strateške nedostatke u okviru dogovorenog vremenskog perioda i ista podliježe pojačanom nadzoru. Ova lista se često naziva „siva lista“.
FATF i regionalna tijela koja funkcionišu po uzoru na FATF (FATF-style regional bodies - FSRBs) nastavljaju da rade sa dolje navedenim državama koje izvještavaju o napretku koji je ostvaren po pitanju uklanjanja utvrđenih strateških nedostataka. FATF poziva ove države da efikasno sprovode svoje dogovorene akcione planove i to u dogovorenim vremenskim okvirima. FATF pozdravlja njihovu posvećenost i pomno će pratiti njihov napredak. FATF ne poziva na primjenu produbljene provjere i praćenja poslovanja klijenta u vezi sa ovim državama. Standardi FATF-a ne predviđaju prekidanje ili ograničavanje uspostavljenih poslovinih odnosa ili prestanak poslovanja sa čitavom grupom klijenata, ali pozivaju na primjenu pristupa zasnovanog na procjeni rizika. Stoga, FATF podstiče svoje članice da prilikom svojih analiza rizika uzmu u obzir informacije navedene u daljem tekstu.
Pošto države razmatraju preduzimanje aktivnosti na osnovu njihovih analiza rizika, uzimajući u obzir djole navedene informacije, one treba da obezbjede da tokovi sredstava za humanitarnu pomoć, aktivnosti legitimnih NPO i slanje novca(doznakama) ne ometaju i ne obeshrabruju. Države takođe treba da razmotre svoje međunarodne obaveze shodno Rezoluciji Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija 2664 (iz 2022. godine) o humanitarnim izuzecima za mjere zamrzavanja imovine koje su izrečene u skladu sa režimom sankcija UN.
FATF kontinuirano identifikuje dodatne države koje imaju strateške nedostatke u svojim sistemima za borbu protiv pranja novca, finansiranja terorizma i finansiranja proliferacije OMU. Jedan broj država još uvijek nije razmatran od strane FATF-a i FSRB-a, ali će vremenom i one biti razmatrane.
FATF omogućava određenu fleksibilnost državama koje, na dobrovoljnoj osnovi, u propisanim rokovima ne izvještavaju o ostvarenom napretku. FATF je od juna 2024. godine preispitao napredak sljedećih zemalja: Bugarska, Burkina Faso, Kamerun, Hrvatska, Demokratska Republika Kongo, Mali, Mozambik, Namibija, Nigerija, Filipini, Senegal, Južna Afrika, Južni Sudan, Tanzanija, Vijetnam i Jemen. Za navedene države, u nastavku su data ažurirana obavještenja.
Države: Haiti, Kenija, Monako, Sirija i Venecuela su odlučile da odlože izvještavanje; prema tome, prethodna obavještenja objavljena u vezi sa ovim državama navedena su u nastavku, ali ona ne moraju nužno da odražavaju najnoviji status sistema sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma (u daljem tekstu: SPNFT). u ovim državama. Nakon izvršenih provjera, FATF je takođe identifikovao Alžir, Angolu, Obalu Slonovače i Liban kao države pod pojačanim nadzorom.
ALŽIR
U oktobru 2024. godine, Alžir se na visokom političkom nivou obavezao da će sarađivati sa FATF-om i MENAFATF-om na jačanju efikasnosti svog sistema SPNFT. Od usvajanja Izvještaja nako sprovedene evaluacije (Mutual Evaluation Report-MER) sistema SPN/FT u maju 2023. godine, Alžir je ostvario napredak u u odnosu na brojne preporučene aktivnosti iz Izvještaja, uključujući efikasnije sprovođenje istraga i krivičnog gonjenja pranja novca. Alžir će nastaviti da radi sa FATF-om na implementaciji svog akcionog plana kroz: (1) unapređenje nadzora zasnovanog na procjeni rizika, posebno za sektore sa visokim rizikom, uključujući usvajanje novih procedura, procjena rizika, priručnika i smjernica za nadzor, kao i sprovođenje inspekcijskog nadzora i primjenu djelotvornih, srazmjernih i odvraćajućih sankcija; (2) izradu efikasnog djelotvornog okvira u odnosu na osnovne informacije i informacije o stvarnom vlasništvu; (3) unapređenje sistema za izveštaje o sumnjivim transakcijama; (4) uspostavljanje djelotvornog pravnog i institucionalnog okvira u odnosu na ciljane finansijske sankcije za finansiranje terorizma; i (5) sprovođenje pristupa zasnovanog na procjeni rizika kod nadzora neprofitnih organizacija, bez ometanja ili obeshrabrivanja legitimnih aktivnosti.
ANGOLA
U oktobru 2024.godine, Angola se na visokom političkom nivou obavezala da će raditi sa FATF-om i ESAAMLG-om na jačanju djelotvornosti svog sistema SPN/FT. Od usvajanja Izvještaja nako sprovedene evaluacije (Mutual Evaluation Report-MER) sistema SPN/FT u junu 2023. godine, Angola je postigla napredak u odnosu na neke preporučene aktivnosti iz Izvještaja, uključujući unapređenje nacionalne saradnje i koordinacije, međunarodne saradnje i Korišćenje finansijsko obaveštajnih podataka od strane nadležnih organa. Angola će nastaviti da radi sa FATF-om na implementaciji svog akcionog plana kroz: (1) poboljšanje razumijevanja rizika od PN/TF; (2) unapređenje nadzora nad nefinansijskih bankarskih subjektima i nefinansijskim institucijama (DNFBPs) zasnovanog na procjeni rizika; (3) obezbjeđivanjem da nadležni organi imaju adekvatan, tačan i blagovremen pristup informacijama o stvarnom vlasništvu i da se na adekvatan način rešavajukršenja zakonom propisanih obaveza; (4) demonstriranjem povećanja istraga i krivičnog gonjenja za krivično djelo PN; (5) prikazivanjem sposobnosti za identifikaciju, istragu i krivično gonjenje za krivično djelo FT; i (6) demonstriranjem djelotvornog procesa za sprovođenje ciljanih finansijskih sankcija bez odlaganja.
BUGARSKA
Od oktobra 2023. godine Bugarska se na visokom političkom nivou obavezala da će sarađivati sa FATF-om i Manivalom (MONEYVAL) na jačanju djelotvornosti svog sistema SPNFT. Bugarska je preduzela korake u cilju unapređenja svog sistema SPNFT uključujući prikazivanje početne primjene akcionog plana za Strategiju SPNFT; prikazivanjem početne primjene nadzora zasnovanog na procjeni rizika za poštanske operatore koji pružaju usluge slanja novca, pružaoce usluga zamjene valuta i agente za nekretnine i potvrdom da se konfiskacija sprovodi kao cilj politike.
Bugarska treba da nastavi da radi na sprovođenju svog akcionog plana kako bi se otklonili strateški nedostaci, uključujući i sljedeće: (1) otkloniti preostale nedostatake utvrđene u odnosu na tehničku usklađenost; (2) osigurati da su informacije o stvarnom vlasništvu koje se čuvaju u Registru tačne i ažurirane; (3) unaprijediti istrage i krivična gonjenja različitih vrsta pranja novca u skladu sa rizicima, uključujući korupciju na visokom nivou i organizovani kriminal; (4) obezbijediti mogućnost sprovođenje paralelnih finansijskih istraga u svim istragama o terorizmu; (5) otkloniti nedostake u primjeni okvira za primjenu ciljanih finansijskih sankcija u vezi sa FT i finansiranjem proliferacije OMU; i (6) identifikovati podskup nevladinih organizacija koje su najranjivije da budu zloupotrebljene za FT i prikazati početak primjene nadzora zasnovanog na procjeni rizika kako bi se spriječila zloupotreba u svrhe FT.
BURKINA FASO
Od februara 2021. godine, kada se Burkina Faso na visokom političkom nivou obavezala da će sarađivati sa FATF-om i GIABA-om na jačanju efikasnosti svog sistema SPN/FT, Burkina Faso je preduzela korake u cilju unapređenja svog sistema SPNFT, uključujući jačanje nadzora nad finansijskim institucijama i nefinansijskim institucijama (DNFBP) uspostavljanjem sistema koji obezbjeđuje pristup nadzornih organa informacijama o stvarnom vlasništvu koje su tačne i ažurirane i primjenom okvira za nadzor aktivnosti neprofitnih organizacija (NPO) koje su izložene riziku od FT.
FATF konstatuje kontinuirani napredak Burkine Faso u pogledu svog akcionog plana, međutim svi rokovi su sada istekli i posao ostaje nedovršen. FATF ohrabruje Burkinu Faso da nastavi da sprovodi svoj akcioni plan kako bi se što prije otklonili gore navedeni strateški nedostaci pošto su svi rokovi istekli u decembru 2022.godine.
KAMERUN
U junu 2023.godine, Kamerun se na visokom političkom nivou obavezao da će sarađivati sa FATF-om i GABAC-om na jačanju djelotvornosti svog sistema SPN/FT.
Kamerun treba da nastavi da raditi na implementaciji svog akcionog plana kako bi otklonio svoje strateške nedostatke tako što će: (1) uskladiti nacionalne strategije i politike u oblasti SPN/FT sa rezultatima nacionalne procjene rizika (NPR) i pratiti njihovu primjenu, i demonstrirati saradnju i koordinaciju između nadležnih organa u oblasti SPNFT; (2) osigurati primjenu pristupa zasnovanog na procjeni rizika prilikom određivanja prioriteta pristiglih zahtjeva za međunarodnom saradnjom u skladu sa procjenjenim rizicima i dostavljati odgovore na djelotvoran način; (3) unaprijediti nadzor kod banaka zasnovan na procjeni rizika i sprovoditi djelotvoran nazor zasnovan na procjeni rizika za ne-bankarske finansijske institucije i nefinansijske institucije (DNFBP), i ostvariti odgovarajući kontakt sa visokorizičnim finansijskim i nefinansijskim institucijama (DNFBP); 4) voditi i obezbijediti nadležnim organima blagovremen pristup adekvatnim i ažuriranim podacima o stvarnom vlasništvu kod pravnih lica i uspostaviti sistem sankcija propisanih za kršenje obaveza transparentnosti koje se primjenjuju na pravna lica; (5) unaprijediti bezbjednu razmjenu informacija između FOSa, obveznika i nadležnih organa i prikazati povećanje broja proslijeđenih finansijsko obavještajnih informacija radi podrške operativnim potrebama nadležnih organa; (6) prikazati da su nadležni organi u stanju da sprovode jedan opseg istraga u odnosu na pranje novca i krivično gone PN u skladu sa utvrđenim rizicima; (7) sprovoditi politike i procedure za privremeno i trajno oduzimanje prihoda stečenih kriminalom i instrumenata za njihovo sticanje i upravljanje zamrznutom, privremeno i trajno oduzetom imovinom, i davanje prioriteta privremenom i trajnom oduzimanju sredstava na granici; (8) prikazati da se istrage i krivično gonjenje za FT sprovode shodno utvrđenim rizicima; i (9) prikazati djelotvornu primjenu režima ciljanih finansijskih sankcija u odnosu na FT i zabranu finansiranja proliferacije OMU i pristupa zasnovanog na procjeni rizika prema NPO bez ometanja njihovih legitimnih aktivnosti.
OBALA SLONOVAČE
U oktobru 2024.godine, Obala Slonovače se na visokom političkom nivou obavezala da će raditi sa FATF-om i GAIBA-om na jačanju djelotvornosti svog sistema SPN/FT. Od usvajanja Izvještaja nako sprovedene evaluacije (Mutual Evaluation Report-MER) sistema SPN/FT u junu 2023. godine, Obala Slonovače je postigla značajan napredak u odnosu na jačanje svog pravnog okvira za SPNFT kroz nekoliko važnih zakonskih i regulatornih dopuna, ažuriranje analize PN/TF izradom izvještaja o tipologijama u odnosu na predikatna krivična djela najvećeg rizika, jačanje ljudskih i tehničkih resursa FOSa i tužilaca, i početkom rada agencije zadužene za upravljanje zaplijenjenom i oduzetom imovinom. Obala Slonovače će nastaviti da radi sa FATF-om na implementaciji svog akcionog plana kroz: 1) unapređenje korišćenja međunarodne saradnje u istragama i krivičnom gonjenju za krivična djela PN/FT; (2) unapređenje sprovođenja nadzora nad finansijskim i nefinasijskim institucijama (DNFBPs) i sprovođenje kampanja saradnje u cilju unapređenja usklađenosti sa propisima; (3) unaprjeđenje verifikacije i pristupa osnovnim i podacima o stvarnom vlasništvu nad pravnim licima i primjena sankcija u slučaju kršenja ovih obaveza; (4) unapređenje upotrebe finansijsko obaveštajnih podataka od strane organa za sprovođenje zakona i poboljšanje dostavljanja informacija od strane FOSa; (5) demonstriranje kontinuiranog povećanja broja istraga za krivična djela PN i TF i krivičnog gonjenja različitih vrsta ovih krivičnih djela u skladu sa profilom rizika zemlje; i (6) jačanje okvira za primjenu ciljanih finansijskih sankcija.
Hrvatska
Od juna 2023. godine, Hrvatska se na visokom političkom nivou obavezala da će sarađivati sa FATF-om i Manivalom (MONEYVAL) na jačanju efikasnosti svog sistema SPN/FT. Hrvatska je preduzela korake u cilju unapređenja svog sistema SPN/FT, uključujući završetak izrade svoje nacionalne procjene rizika uključujući povećanje ljudskih resursa FOSa i unapređenje njenih analitičkih mogućnosti; unapređenje rada organa za sprovođenje zakona u odnosu na otkrivanje, istrage i krivičnog gonjenja različitih vrsta krivičnog djela pranje novca, i povećanje primjene privremenih mjera obezbjeđenja u odnosu na sredstva stečena od kriminala.
Hrvatska treba da nastavi da radi na sprovođenju svog akcionog plana za rešavanje svojih preostalih strateških nedostataka, prikazivanjem direktne komunikacije sa obveznicima u odnosu na izmjene u režimu ciljanih finansiskih sankcija Ujedinjenih nacija.
DEMOKRATSKA REPUBLIKA KONGO (DRK)
Od oktobra 2022. godine, DRK se na visokom političkom nivou obavezala da će raditi sa FATF-om i GABAC-om na jačanju efikasnosti svog sistema SPN/FT. DRK je preduzela korake u cilju unapređenja sistema SPNFT uključujući, obezbjeđivanje obuke za nadzorne organe i FOS kako bi izgradili svoje tehničke kapacitete.
DRK treba da nastavi sa primjenom akcionog plana FATFa kako bi otklonila svoje strateške nedostatke, uključujući i: (1) razvijanje i sprovođenje plana nadzora zasnovanog na procjeni rizika; (2)unapređenje kapaciteta FOSa za sprovođenje operativnih i strateških analiza; (3) jačati sposobnosti organa uključenih u istrage i krivično gonjenje za PN i FT; i (5) demonstriranje djelotvorne primjene ciljanih finansijskih sankcija vezanih za finansiranje terorizma i finansiranje proliferacije OMU.
HAITI
(saopštenje iz juna 2024. godine)
Od juna 2021. godine, Haiti se na visokom političkom nivou obavezao da će raditi sa FATF-om i CFATF-om na jačanju djelotvornosti svog sistema SPNFT. Haiti je preduzeo korake u cilju unapređenja svog sistema SPNFT, uključujući omogućavanje finansijsko obavještajnoj službi (FOS) poboljšanj pristupa i korišćenje širokog spektra informacija u kreiranju svojih finansijsko obaveštajnih proizvoda, kroz usvajanje novog zakona.
FATF je prepoznao političku posvećenost koja je izražena na visokom nivou i napore koje je Haiti pokazao kako bi unaprijedio svoje obaveze usred izazovne socijalne, ekonomske i bezbjednosne situacije u zemlji. Haiti treba da nastavi da radi na sprovođenju svog akcionog plana za rešavanje svojih strateških nedostataka, uključujući: (1) završetak procesa izrade procjene rizika od PN/TF i objavljivanje-proslijeđivanje zaključaka iste; (2) primjenu nadzora SPNFT, zasnovanog na procjeni rizika, za sve finansijske i nefinansijske (DNFBP) institucije za koje se smatra da predstavljaju veći rizik za PN/FT; (3) obezbijediti da se osnovne i informacije o stvarnom vlasništvu čuvaju na odgovarajući način i da je omogućen blagovremen pristup tim informacijama; 4) obezbeđivanje da FOS ima adekvatne resurse i procese za izradu i proslijeđivanje operativnih i strateških analiza nadležnim organima za borbu protiv PN i TF; (5) prikazati da naležni organi identifikuju, istražuju i procesuiraju slučajeve pranja novca na način u skladu sa profilom rizika Haitija; (6) prikazati povećanje broja identifikovane, pronađene i vraćene imovine stečene kriminalnom djelatnošću; (7) otklanjanje tehničkih nedostataka u sistemu primjene ciljanih finansijskih sankcija; i (8) sprovođenje odgovarajućeg praćenja NPO podložnih zloupotrebi u svrhe finansiranja terorizma, bez ometanja ili obeshrabrivanja legitimnih aktivnosti NPO-a.
FATF konstatuje da je Haiti nastavio da ostvaruje napredak u pogledu svog akcionog plana, međutim svi rokovi su sada istekli i posao ostaje nedovršen. FATF ohrabruje Haiti da nastavi da sprovodi svoj akcioni plan kako bi se što prije otklonili gore navedeni strateški nedostaci.
KENIJA
(saopštenje iz februara 2024. godine)
U februaru 2024. godine, Kenija se na visokom političkom nivou obavezala da će sarađivati sa FATF-om i ESAAMLG-om na jačanju djelotvornosti svog Sistema SPNFT. Od usvajanja izvještaja o izvršenoj evaluaciji sistema SPNFT u septembru 2022. godine. Kenija je postigla napredak u nekim od aktivnosti preporučenihu Izvještaju, uključujući izradu dopune teksta zakona koji se odnose na SPNFT kako bi svoj pravni okvir bliže uskladila sa preporukama FATF-a i uspostavila sistem upravljanja predmetima kako bi se bolje upravljalo zahtjevima za međunarodnu saradnju.
Kenija će raditi na sprovođenju akcionog plana FATF-a tako što će: (1) završiti procjenu rizika od FT i predstaviti rezultate NPR i drugih procjena rizika na dosledan način nadležnim organima i privatnom sektoru i ažurirati nacionalne strategije za SPNFT; (2) poboljšati nadzor nad finansijskim ii nefinansijskim (DNFBP) nstitucijama zasnovan na procjeni rizika od pranja novca i finansiranja terorizma i usojiti pravni okvir za licenciranje i nadzor pružalaca usluga u vezi sa virtuelnom imovinom(VASP); (3) poboljšati razumijevanja preventivnih mjera od strane finansijskih ii nefinansijskih (DNFBP) institucija, uključujući povećanje broja dostavljenih izvještaja o sumnjivim transakcijama i sprovoditi implementaciju ciljanih finansijskih sankcija bez odlaganja; (4) odrediti organ za regulisanje trustova i prikupljanje tačnih i ažuriranih informacija o stvarnom vlasništvu i sprovoditi korektivne mjere za kršenje usaglašenosti sa obavezom transparentnosti pravnih lica i aranžmana; (5) poboljšati upotrebu i kvalitet rezultata rada finansijsko obaveštajne službe; (6) povećati broj istraga i krivičnog gonjenja za PN i TF u skladu sa rizicima; (7) duskladiti pravni okvir za primjenu ciljanih finansijskih sankcija sa Preporukama 6 i 7 i obezbijediti njegovu djelotvornu primjenu; i (8) revidirati pravni okvira za regulisanje i nadzor NPO kako bi se osiguralo da su mjere za ublažavanje zasnovane na procjeni rizika i da ne ometaju ili obeshrabruju legitimne aktivnosti NPO.
LIBAN
U oktobru 2024. godine, Liban se na visokom političkom nivou obavezao da će sarađivati sa FATF-om i MENAFATF -om na jačanju djelotvornosti svog sistema SPNFT bez obzira na izazovne socijalnu, ekonomsku i bezbjedonosnu situaciju u državi. Od usvajanja Izvještaja o izvršenoj evaluaciji sistema SPNFT u maju 2023. godine, Liban je realizovao nekoliko preporučenih aktivnosti iz Izvještaja i primijenio mjere na svoj finansijski sector, uključujući donošenje odluke za banke i finansijske institucije da uspostave odsjeke posvećene borbi protiv krivičnih djela povezanih sa mitom i korupcijom i smjernice za politički izložena lica, i takođe preduzima mjere protiv ne-licenciranih finansijskih aktivnosti.
Liban će nastaviti da sarađuje sa FATF-om na implementaciji svog akcionog plana, tako što će: (1) sprovoditi procjene specifičnih rizika od finansiranja terorizma i pranja novca identifikovanih u Izvještaju i osigurati uspostavljanje politika i mjera za ublažavanje ovih rizika; (2) unaprijediti mehanizame za obezbeđivanje blagovremenog i djelotvornog izvršenja zahteva za pružanjem mneđunarodne pravnu pomoć, ekstradicije i povraćaja imovine; (3) poboljšanje razumevanja rizika od strane ne-finansijskog sektora i primjena djelotvornih, srazmjernih i odvraćajućih sankcija za kršenje obaveza SPN/FT; (4) obezbjeđivanje ažuriranih informacija o stvarnom vlasništvu i postojanje adekvatnih sankcija i mjera za ublažavanje rizika od PN/FT za pravna lica; (5) povećanje upotrebe rezultata rada FOJa i finansijskih obaveštajnih podataka od strane nadležnih organa; (6) demonstriranje kontinuiranog povećanja istraga, krivičnog gonjenja i sudskih presuda za one vrste pranja novca koje su u skladu sa procjenjenim rizikom; (7) poboljšanje svog pristupa povraćaju imovine i identifikaciji i zaplijeni nezakonitog prekograničnog prenosa novca i plemenitih metala i dragog kamenja; (8) sprovođenje istraga u ofnosu na FT i razmjena informacija sa stranim partnerima u vezi sa istragama FT kako je to predviđeno u Izvještaju; (9) unapređenje sprovođenja ciljanih finansijskih sankcija bez odlaganja, posebno kod ne-finansijskog sektora i određenih ne-bankarskih finansijskih institucija; i (10) sprovođenje ciljanog i na procjeni rizika zasnovanog naadzora visokorizičnih NPO, bez ometanja ili obeshrabrivanja aktivnosti legitimnih NPO.
MALI
Od oktobra 2021. godine, Mali se na visokom političkom nivou obavezao da će sarađivati sa FATF-om i GIABA-om na jačanju djelotvornosti svog sistema SPN/FT. Mali je preduzeo korake ka poboljšanju svog sistema SPN/FT, uključujući unaprjeđenje zakona u odnosu na krivično djelo pranje novca što bi rezultiralo sa mogućnošću da se bolje istraži puni obim aktivnosti finansiranja terorizma.
Mali treba da nastavi da radi na sprovođenju svog akcionog plana za rešavanje svojih strateških nedostataka, uključujući: (1) prikazivanje pravovremenog pristupa tačnim informacijama o stvarnom vlasništvu; (2) demonstriranju djelotvornosti svog okvira za primjenu ciljanih finansijskih sankcija u vezi sa finansiranjem terorizma i finansiranjem proliferacije OMU.
FATF konstatuje kontinuirani napredak Malija u primjeni akcionog plana, međutim svi rokovi su sada istekli i preostalo je da se radi na ispunjenju akcionog plana. FATF podstiče Mali da nastavi da sprovodi svoj akcioni plan kako bi se u najkraćem roku otklonili gore navedeni strateški nedostaci.
MONAKO
(saopštenje iz juna 2024. godine)
U junu 2024. godine, Monako se na visokom političkom nivou obavezao da će raditi sa FATF-om i Manivalom na jačanju djelotvornosti svog sistema SPN/FT. Od usvajanja izveštaja o uzajamnoj evaluaciji sistema SPNFT u decembru 2022. godine, Monako je postigao značajan napredak u odnosu na nekoliko preporučenih aktivnosti koje su navedene u Izvještaju o evaluaciji, uključujući uspostavljanje nove kombinovane finansijsko obaveštavanje službe (FOS) i supervizora za SPNFT, jačanje pristupa otkrivanju i istraživanje finansiranja terorizma, primjenu ciljanih finansijskih sankcija i nadzor neprofitnih organizacija zasnovan na procjeni rizika. Monako će nastaviti da radi sa FATF-om na sprovođenju svog akcionog plana: (1) unaprjeđenjem razumjevanja rizika u vezi sa pranjem novca i prevarama u vezi sa porezom na dohodak počinjenim u inostranstvu; (2) demonstriranje stalnog porasta odlaznih zahteva za identifikaciju i zahtjeva za oduzimanje imovine u inostranstvu koja je stečena od kriminala (3) unaprjeđenje primjene sankcija za kršenja propisa SPNFT i kršenja osnovnih uslova i uslova stvarnog vlasništva; (4) završetak svog programa obezbeđivanja resursa za finansijsko obavještajnu službu i unaprjeđenje kvaliteta i vremenskih rokova za dostavljanje izvještaja o sumnjivim transakcijama; (5) povećanje efikasnosti pravosuđa, uključujući povećanje resursa istražnih sudija i tužilaca i primjenu djelotvornih, odvraćajućih i srazmjernih sankcija za pranje novca; i (6) povećanje oduzimanja imovine za koju se sumnja da potiče od kriminalnih aktivnosti.
MOZAMBIK
Od oktobra 2022. godine, Mozambik se na visokom političkom nivou obavezao da će sarađivati sa FATF-om i ESAAMLG-om na jačanju djelotvornosti svog sistema SPN/FT. Mozambik je preduzeo korake ka poboljšanju svog sistema SPNFT, uključujući unapređenje nadzora zasnovanog na procjeni rizika kof finansijskih institucija i nefinansijskog sektora, povećanje ljudskih resursa FOSa,i omogućavanje obuke za službenike FOSa u odnosu na primjenu ciljanih finansijskih transakcija
Mozambik treba da nastavi da radi na sprovođenju svog akcionog plana za rešavanje svojih strateških nedostataka, tako što će: (1) primjenjivati plan nadzora zasnovan na procjeni rizika, uključujući primjenu mjera za otklanjanje nepravilnosti i djelotvornih i proporcionalnih sankcija; (2) povećati broj finansijsko obavještajnih podataka koji se šalju nadležnim organima; (3) demonstrirati sposobnosti organa za sprovođenje zakona da djelotvorno istraže različite vrste slučajeve PN/TF koristeći finansijsko obavještajne podatke; (4) prikazati sposobnost da se identifikuju slučajevi finansiranja terorizma; i (5) sprovesti procjenu rizika o ranjivosti NPO na zloupotrebu u svrhe finansiranja terorizma u skladu sa standardima FATF-a i korišćenje iste kao osnove za razvoj plana informisanja i saradnje sa NPO.
NAMIBIJA
U februaru 2024. godine, Namibija se na visokom političkom nivou obavezala da će sarađivati sa FATF-om i ESAAMLG -om na jačanju djelotvornosti svog sistema SPN/FT.
Namibija treba da radi na sprovođenju svog akcionog plana definisanog zajedno sa FATF-om, tako što će: (1) ojačati nadzor zasnovan na procjeni rizika u pogledu SPNFT kroz unapređenje ljudskih kapaciteta i resursa, sprovođenje direktnog i indirektnog nadzora zasnovanog na instrumentima za procjenu rizika kod nadzora i primjenom djelotvornih, srazmjernih i odvraćajućih sankcija za kršenje obaveza SPNFT; (2) unapređenje preventivnih mjera kroz inspekcije i povezivanje sa obveznicima kako bi se osiguralo da finansijske i ne-finansijske institucije( DNFBP) primenjuju produbljene mjere poznavanja i praćenja poslovanja klijenta (u daljem tekstu: produbljene CDD mjere) kao i obaveze u odnosu na primjenu ciljanih finansijskih sankcija u vezi sa finansiranjem terorizma i finansiranjem proliferacije OMU i bez odlaganja; (3) povećanje broja dostavljenih podataka o stvarnom vlasništvu pravnih lica i aranžmana, i primjena korektivnih mjera i/ili djelotvornih, srazmjernih i odvraćajućih sankcija protiv kršenja usaglašenosti sa propisanim obavezama u vezi sa stvarnim vlasništvom; (4) obezbeđivanje FOSu adekvatnih ljudskih i finansijskih resursa, kao i obuka, za poboljšanje operativne i strateške analize; (5) unapređenje saradnje između FOSa i organa za sprovođenje zakona radi poboljšanja upotrebe i integracije finansijskih obaveštajnih podataka u istragama; (6) unapređenje operativnih sposobnosti organa uključenih u istrage i krivično gonjenje PN i FT tako što im se obezbjeđuju adekvatni resursi i ciljane obuke; (7) prikazati sposobnosti organa za sprovođenje zakona da efikasno istraže i krivično gone slučajeve PN/FT; i (8) usvajanje izmjenjene Nacionalne strategije za borbu protiv terorizma.
NIGERIJA
Od februara 2023. godine, Nigerija se na visokom političkom nivou obavezala da će raditi sa FATF-om i GIABA-om na jačanju efikasnosti svog sistema SPN/FT. Nigerija je preduzela korake u odnosu na unaprjeđenje svog sistema SPNFT, uključujući unapređenje međunarodne saradnje, unapređenje mehanizma saradnje između istražnih organa koji se bave finansiranjem terorizma i primjenom nadzora zasnovanog na procjeni rizika u odnosu na NPO kod kojih postoji rizik da budu zloupotrebljene u svrhe finansiranja terorizma;
Nigerija treba da nastavi da radi na sprovođenju svog akcionog plana kako bi otklonila strateške nedostatke, uključujući i: (1) unaprieđenje nadzora kod finansijskih i nefinansijskih (DNFBP) institucija koji je zasnovan na procjeni rizika od PN/FT i unapređenje sprovođenja preventivnih mjera za visokorizične sektore; (2) obezbjijediti da nadležni organi imaju blagovremen pristup tačnim i ažuriranim informacijama o stvarnom vlasništvu kod pravnih lica i primjenu sankcija za kršenje propisanih obaveza u vezi sa stvarnim vlasništvom; (4) proaktivno otkrivanje kršenja obaveza prijave prenosa gotovine preko državne granice i primjena odgovarajućih sankcija; (5) prikazati kontinuirano povećanje istraga i krivičnog gonjenja različitih vrsta finansiranja terorizma i aktivnosti u skladu sa utvrđenim profilom rizika u državi;.
FILIPINI
U junu 2021. godine, Filipini su se na visokom političkom nivou obavezali da će raditi sa FATF-om i APG-om na jačanju djelotvornosti svog sistema SPN/FT. Na plenarnom zasijednju FATFa u oktobru 2024.godine, FATF je inicijalno utvrdio da su Filipini suštinski ispunili svoj akcioni plan i naložio posjetu na licu mjesta kako bi se provjerilo da se počelo sa primjenom reformi u sistemu SPNFT i dasu one na snazi, i da neophodna politička posvećenost ostaje kako bi se omogućila implementacija i u budućnosti.
Filipini su preduzeli sljedeće ključne reforme, uključujući: (1) demonstriranje da postoji djelotvoran nadzor nad ne-finansijskim sektorom (DNFBP) zasnovan na procjeni rizika; (2) demonstriranje da supervizori koriste kontrole SPN/FT kako bi ublažili rizike povezane sa kockarskim putnim aranžmanima (casino junkets); (3)primjenom nove obaveze za registracijom pružalaca usluga prenosa novca i vrijednosti i primjenom sankcija u odnosu na neregistrovane i nelegalne pružaoce usluga prenosa novca; (4) poboljšanje i pojednostavljenje pristupa nadležnih organa za sprovođenje zakona informacijama o stvarnom vlasniku i preduzimanje koraka da se osigura da su informacije o stvarnim vlasnicima tačne i ažurirane; (5) prikazivanje povećanja upotrebe finansijsko obavještajnih podataka i povećanje istraga i krivičnog gonjenja za PN u skladu sa procijenjenim rizikom; (6) prikazivanje povećanja u odnosu na identifikovanje, istraživanje i krivično gonjenju slučajeva finansiranja terorizma; (7) prikazivanje da su preduzete odgovarajuće mjere u odnosu na NPO sektor (uključujuči i neregistrovane NPO) bez ometanja aktivnosti legitimnih NPO; i (8) unapređenje djelotvornosti okvira za primjenu ciljanih finansijskih sankcija za finansiranje terorizma i finansiranje proliferacije OMU.
FATF podstiče Filipine da nastave sa sprovođenjem svog akcionog plana kako bi se što prije otklonili gore navedeni strateški nedostaci u najkraćem roku pošto su svi rokovi istekli u januaru 2023. godine.
JUŽNA AFRIKA
Od februara 2023. godine, Južna Afrika se na visokom političkom nivou obavezala da će raditi sa FATF-om i ESAAMLG-om na jačanju efikasnosti svog sistema SPN/FT. Južna Afrika je preduzela korake u cilju unaprjeđenja svog sistema SPN/FT, uključujući demonstriranje porasta odlaznih zahtjeva za međunarodnom pravnom pomoći,jačanje kapaciteta nadzornih organa za SPNFT kroz unapređenje nadzora kod ne-finansijskih institucija zasnovanog na procjeni rizika, unapređenje identifikovanja, zaplijene i konfiskacije imovine stečene od kriminala i sredstava(instrumenata) kojima su stečena iz šireg spektra predikatnih krivičnih djela, u skladu sa svojim profilom rizika;ažuriranjem i primjenom strategije protiv finansiranja terorizma i povećanjem mogućnosti odgovarajućih organa koji se bore protiv finansiranja terorizma na osnovu razumijevanja rizika od FT, kao i obezbjeđivanjem djelotvorne primjene ciljanih finansijskih sankcija.
Južna Afrika treba da nastavi da radi na sprovođenju svog akcionog plana za rešavanje svojih strateških nedostataka, tako što će: (1) pokazati da svi supervizori za SPN/FT primjenjuju djelotvorne, srazmjerne i odvraćajuće sankcije za neusaglašenost sa propisanim obavezama SPNFT; (3) obezbjijediti da nadležni organi imaju blagovremen pristup tačnim i ažuriranim informacijama o stvarnim vlasnicima pravnih lica i aranžmanima i da se primjenjuju sankcija prema pravnim licim u za kršenje obaveza u odnosu na stvarno vlasništvo; (4) prikazati kontinuirano povećanje istraga i krivičnog gonjenja „ozbiljnog“ i složenog pranja novca i čitavog spektra aktivnosti krivičnog djela FT u skladu sa profilom rizika države;
JUŽNI SUDAN
Od juna 2021. godine, Južni Sudan se na visokom političkom nivou obavezao da će raditi sa FATF-om na jačanju djelotvornosti svog sistema SPN/FT. Južni Sudan je preduzeo korake u cilju unapređenja svog sistema SPN/FT, uključujući proslijeđivanje rezultata nedavno izrađenog dokumenta nacionalne procjene rizika od PNFT svim učesnicima u postupku.
Južni Sudan će nastaviti da radi na sprovođenju svog akcionog plana, i to: (1) finaliziranjem sveobuhvatne revizije Zakona o SPN/FT (2012), kako bi bio usklađen sa FATF standardima; (2) punu implementacijom Bečke konvencije iz 1988. godine, Palermo konvencije iz 2000. godine i Konvencije o finansiranju terorizma iz 1999. godine;(3) osiguravanjem da su nadležni organi na odgovarajući način struktuirani i osposobljeni za sprovođenje pristupa zasnovanog na procjeni rizika kada je u pitanju nadzor nad sprovođenjem SPN/FT od strane finansijskih institucija;(4) izradom sveobuhvatnog pravnog okvira za prikupljanje i verifikaciju tačnosti informacija o stvarnom vlasništvu pravnih lica; (5) finaliziranjem postupka uspostavljana operativne i potpuno funkcionalne i nezavisne FOS; (6) uspostavljanjem i sprovođenjem pravnog i institucionalnog okvira za sprovođenje ciljanih finansijskih sankcija u skladu sa rezolucijama Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih Nacija o terorizmu i finansiranju širenja oružja za masovno uništenje; i (7) početi sa implementacijom ciljanog nadzora zasnovanog na procjeni rizika neprofitnih organizacija koje su u izložene riziku od zloupotrebe za finansiranje terorizma (FT).
FATF primjećuje ograničen napredak Južnog Sudana u svom akcionom planu, kako su svi rokovi istekli i preostalo je da se radi na istom. FATF podstiče Južni Sudan da nastavi sa sprovođenjem svog akcionog plana kako bi se što prije otklonili gore navedeni strateški nedostaci u najkraćem mogućem roku i da se pokaže snažna politička i institucionalna posvećenost u jačanju djelotvornosti svog sistema SPN/FT, posebno u podršci vodećoj agenciji za SPN/FT u koordinaciji nacionalnih napora za SPN/FT.
SIRIJA
(saopštenje iz februara 2023. godine)
Od februara 2010. godine, kada se Sirija na visokom političkom nivou obavezala da će raditi sa FATF-om i MENAFATF-om na otklanjanju svojih strateških nedostataka u sistemu SPN/FT, Sirija je postigla napredak u poboljšanju svog sistema SPN/FT. U junu 2014. godine FATF je utvrdio da je Sirija u velikoj mjeri ispunila akcioni plan na tehničkom nivou, uključujući i kriminalizaciju finansiranja terorizma i uspostavljanje procedura za zamrzavanje imovine terorista. Iako je FATF utvrdio da je Sirija ispunila dogovoreni akcioni plan, zbog bezbjednosne situacije, FATF nije bio u mogućnosti da izvrši posjetu na licu mjesta kako bi potvrdio da li je proces sprovođenja potrebnih reformi i aktivnosti počeo i da li se primjenjuje. FATF će nastaviti da prati situaciju i izvršiće posjetu na licu mjesta u najkraćem mogućem roku.
TANZANIJA
Od oktobra 2022. godine, kada se Tanzanija se na visokom političkom nivou obavezala da će raditi sa FATF-om i ESAAMLG-om na jačanju djelotvornosti svog sistema SPN/FT, Tanzanija je preduzela korake u cilju unaprjeđenja svog sistema SPN/FT, uključujući unapređenje nadzor zasnovanog na procjeni rizika u odnosu na finansijske i nefinansijske (DNFBP) institucije, uključujući sprovođenje kontrola zasnovanih na osjetljivosti obveznika na rizike i primjenom djelotvornih, srazmjernih i odvraćajućih sankcija za neusklađenost kod ispunjavanja obaveza; prikazivanjem sposobnosti organa(uključujući unapređenje upotrebe finansijsko obavještajnih podataka i dostupnost statistike) da djelotvorno sprovode niz istraga i krivičnih gonjenja za pranje novca u skladu sa profilom rizika države; izradom i početkom primjenom sveobuhvatne nacionalne strategije za borbu protiv terorizma, i korišćenjem nedavno završene procjene rizika od FT u odnosu na NPO kao osnovu za razvoj plana za saradnju i obuke za NPO.
Tanzanija treba da nastavi sa primjenom akcionog plana kako bi otklonila svoje preostale strateške nedostatke, tako što će prikazati sposobnost za sprovođenje istraga u odnosu na krivično djelo FT i krivično gonjenje u skladu sa profilom rizika zemlje.
VENECUELA
(saopštenje iz juna 2024. godine)
U junu 2024. godine, Venecuela se na visokom političkom nivou obavezala da će raditi sa FATF-om i CFATF-om na jačanju djelotvornosti svog sistema SPN/FT. Od usvajanja Izvještaja o sprovedenoj evaluaciji sistema SPNFT u novembru 2022. godine, Venecuela je postigla napredak u odnosu na neke od preporučenih aktivnosti iz Izvještaja, uključujući ažuriranje svoje nacionalne procene rizika.
Venecuela će raditi na sprovođenju akcionog plana FATF-a, i to: (1) jačanjem razumevanja rizika od PN/TF, posebno u vezi sa finansiranjem terorizma i pravnim licima i aranžmanima; (2) obezbeđivanje da čitav niz finansijskih institucija i nefinansijski sektor-DNFBPs podliježu mjerama SPNFT i nadzoru zasnovanom na procjeni rizika; (3) obezbeđivanjem pravovremenog pristupa adekvatnim, tačnim i ažuriranim informacijama o stvarnom vlasništvu; (4) povećanju resursa FOSa i poboljšanju upotrebe finansijsko obaveštajnih podataka od strane nadležnih organa; (5) unapređenje istraga i krivičnog gonjenja za krivična djela PN i FT; (6) obezbeđivanje da su mjere za sprečavanje zloupotrebe NPO u svrhe finansiranja terorizma ciljane, proporcionalne i zasnovane na procjeni rizika i da ne ometaju ili obeshrabruju legitimne aktivnosti NPO sektora; i (7) sprovođenje ciljanih finansijskih sankcija u vezi sa finansiranjem terorizma i finansiranjem proliferacije OMU, bez odlaganja.
VIJETNAM
U junu 2023. godine, kada se Vijetnam se na visokom političkom nivou obavezao da će sarađivati sa FATF-om i APG-om u cilju jačanja djelotvornosti svog sistema SPNFT, ova država je postigla ograničeni napredak. FATF snažno ohrabruje Vijetnam da interno kordinira kako bi prikazali dalji napredak u odnosu na njegov akcioni plan kako bi otklonio strateške nedostatke, uključujući: (1) povećanj razumijevanje rizika, nacionalnu koordinaciju i saradnju u borbi protiv PN/FT; (2) unapređenje međunarodne saradnje; (3) sprovođenje djelotvornog nadzora zasnovanog na procjeni rizika u odnosu na finansijske i nefinansijske institucije (DNFBP); (4) preduzimanje aktivnosti regulisanja virtuelne imovine i pružalaca usluga u vezi sa virtuelnom imovinom; (5) otklanjanje tehničkih nedostataka usklađenosti sa FATF preporukama, uključujući one koji se odnose na krivično djelo PN, ciljane finansijske sankcije, mjere provjere identiteta i transakcija klijenata (CDD mjere) i izvještavanje o sumnjivim transakcijama; (6) sprovođenje aktivnosti ostvarivanja saradnje sa privatnim sektorom; (7) uspostavljanje sistem koji nadležnim organima obezbjeđuje adekvatne, tačne i ažurirane informacije o stvarnom vlasništvu; (8) obezbjeđivanje nezavisnost FOSa i poboljšanje kvaliteta i kvantiteta finansijsko obavještajnih analiza i proslijeđenih podataka; (9) davanje prioriteta paralelnim finansijskim istragama i demonstriranjem povećanja broja preduzetih istraga i krivičnog gonjenja za krivično djelo PN; (10) prikazivanje da postojanja nadzora nad finansijskim i nefinansijskim institucijama (DNFBP) u odnosu na njihovu usklađenost sa primjenom ciljanih finansijskih sankcija i sprečavanje finansiranja proliferacije OMU i da postojanje saradnje i koordinacija između nadležnih organa kako bi se spriječilo izbegavanje primjene ciljanih finansijskih sankcija i mjera sprečavanja finansiranja proliferacije OMU.
JEMEN
(saopštenje iz februara 2023. godine)
Od februara 2010. godine, kada se Jemen na visokom političkom nivou obavezao da će raditi sa FATF-om i MENAFATF-om na otklanjanju svojih strateških nedostataka u sistemu SPN/FT, Jemen je postigao napredak u poboljšanju svog sistema SPN/FT. U junu 2014. godine FATF je utvrdio da je Jemen u velikoj meri otklonio tehničke nedostatke u svom akcionom planu, uključujući: (1) adekvatnu kriminalizaciju pranja novca i finansiranja terorizma; (2) uspostavljanje procedura za identifikaciju i zamrzavanje sredstava terorista; (3) unapređenje primjene CDD mjera i izveštavanjao sumnjivim transakcijama; (4) objavljivanje smjernica; (5) unapređenje kapaciteta nadzornih organa i finansijsko obavještajne službe za praćenje i nadzor finansijskog sektora; i (6) uspostavljanje potpuno operativne i djelotvorne i funkcionalne finansijske obaveštajne službe.
Iako je FATF utvrdio da je Jemen završio svoj dogovoreni akcioni plan, zbog bezbjednosne situacije, FATF nije bio u mogućnosti da izvrši posjetu na licu mjesta kako bi potvrdio da li je proces sprovođenja potrebnih reformi i aktivnosti počeo i da li se sprovodi. FATF će nastaviti da prati situaciju i obaviće posjetu na licu mjesta u najkraćem mogućem roku.
Države koje više nisu pod pojačanim nadzorom FATFa
SENEGAL
FATF pozdravlja značajan napredak Senegala u poboljšanju svog sistema SPN/FT. Senegal je ojačao djelotvornost svog sistema SPNFT kako bi ispunila obaveze iz svog akcionog plana u vezi sa strateškim nedostacima koje je FATF identifikovao u februaru 2021. godine tako što je: (1) demonstrirano doslijedno razumijevanja rizika od PN/FT među relevantnim organima; (2) tražena međunarodna saradnje kako bi se olakšale istrage PN/FT i ušlo u trag imovinskoj koristi stečenoj kriminalom koja se nalazi u inostranstvu, (3) prikazano da su finansijske institucije i nefinanasijski sektor DNFBP pod adekvatnim i djelotvornim nadzorom zasnovanim na procjeni rizika i kaznenim mjerama i da se unapeđuje usklađenost sa ispunjavanjem obaveza SPN/FT uključujući povećanje broja dostavljenih izvještaja o sumnjivim transakcijama i uspostavljanje djelotvornih mehanizama interne kontrole, (4) održavaju se adekvatne, tačne i ažurirane osnovne informacija o stvarnom vlasništvu i obezbeđeno je da nadležni organi imaju pravovremeni pristup ovim podacima, (5) povećani kapaciteti FOSa – broja službenika koji se bave analizom podataka i povećanje broja proslijeđenih finansijsko obaveštajnih podataka, (6) povećani kapaciteti organa za sprovođenje zakona u otkrivanju i istrazi pranja novca i predikatnih krivičnih dela u skladu sa rizikom i vođenje statistike o predmetima koji su istraženi i procesuirani, 7) uspostavljanje politika i procedura za identifikaciju i privremeno oduzimanje imovinske koristi stečene kriminalom i demonstriranje djelotvorne primjene relevantnih ovlašćenja nadležnih državnih organa u odnosu na privremeno oduzimanje i zamrzavanja imovine; (8) unaprjeđenje razumevanja organa za sprovođenje zakona i tužilaštva o rizicima od finansiranja terorizma i kapacitete borbe protiv finansiranja terorizma i demonstriranje da su istrage FT u skladu sa profilom rizika u državi Senegal,(9) primjena sistema ciljanih finansijskih sankcija, i (10) sprovođenje nadzora nad NPO zastovanog na procjeni rizika od njihove zloupotrebe u svrhe FT.
Senegal treba da nastavi da radi sa GAIBA-om kako bi se održao ostvareni napredak u sistemu SPNFT.
Originalno saopštenje na engleskom jeziku možete naći na sljedećem linku https://www.fatf-gafi.org/en/publications/High-risk-and-other-monitored-jurisdictions/increased-monitoring-october-2024.html