- Vlada Crne Gore
Održan sastanak misije Svjetske banke sa predstavn...
Održan sastanak misije Svjetske banke sa predstavnicima zainteresovanih strana na temu pravedne tranzicije u Pljevljima
01.jula 2024. godine u Vladi Crne Gore održan je sastanak sa predstavnicima misije Svjetske banke (WB) i sa predstavnicima zainteresovanih strana (Kancelarije za održivi razvoj u Generalnom sekretarijatu Vlade, resornih ministarstava turizma, ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera i energetike i rudarstva, kao i Kancelarije UNDP -a u Crnoj Gori) o budućim aktivnostima na polju pravedne tranzicije regiona uglja Pljevlja, takođe predstavljen je i alat LURA, (Land and Assets Repurposing Assessment) koji se odnosi na procjenu buduće upotrebe rudarskih zemljišta i imovine. Sastanak je organizovan od strane Kancelarije za održivi razvoj u Generalnom sekretarijatu Vlade i Svjetske banke.
Ovaj sastanak je nastavak aktivnosti koje Vlada Crne Gore kroz djelovanje Kancelariju za održivi razvoj u Generalnom sekretarijatu Vlade kada je u pitanju sprovođenja procesa pravedne tranzicije, koji je započet još 2021. godine. Dijalog na temu pravedne tranzicije započet je organizovanjem dva nacionalna „Dijaloga za razvoj“ na temu pravedne tranzicije u Podgorici i Pljevljima, kao i izradom Mape puta za pravednu tranziciju uz podršku UNDP-a u Crnoj Gori.
U narednom periodu će se kroz podršku Svjetske banke raditi na detaljnoj razradi akcionog plana za Mapu puta pravedne tranzicije (tehničko-ekonomske analize, investicije, troškovi i sl.) korišćenjem LURA alata i izradom komunikacione strategije za ovaj proces.
Fokus sastanka odnosio se na prezentaciju LURA procjene prenamjene rudarskog zemljišta i objekata koju su učesnicima sastanka predstavili ekspert Svjetske banke. Ovaj alat je razvijen kao sveobuhvatan okvir za tranziciju koji stavlja ljude i zajednicu u centar i naglašava upravljanje i sanaciju životne sredine i prenamjenu zemljišta. LURA alat služi da se izvrši analiza zemljišta koje se koristilo za potrebe rudnika kako bi se procijenile mogućnosti njegove buduće primjene u različite svrhe poput poljoprivrede, obnovljivih izvora energije, rezidencijalnu izgradnju i sl. Cilj prenamjene zemljišta je da omogući obnavljanje degradiranog zemljišta za produktivnu upotrebu, i na taj način obezbijediti dovoljno prostora za zamjenu proizvodnje energije i radnih mjesta izgubljenih usljed tranzicije uglja, uz istovremeno poboljšanje kvaliteta životne sredine, osnaživanje zajednica pogodnih za život i izbjegavanje nepotrebne upotrebe zelenih površina.
Posmatrajući prethodno urađene analize u drugim zemljama pokazalo se da je najveći dio zemljišta, oko 40%, bio prenamijenjen za obnovljive izvore energije a zatim za poljoprivrede oko 26% bivšeg rudarskog zemljišta. Predstavljeni su primjeri prenamjene zemljišta nakon rudarenja poput pošumljavanja zemljišta, izgradnje fotonaponskih panela, izgradnje kapaciteta za sportsko-rekreativne aktivnosti. Privlačenje privatnog sektora u cilju diversifikacije post rudarskog zemljišta je presudno a tome doprinosi činjenica da su to veoma veliki komadi zamljišta čije su cijene veoma niske.
Kada je riječ o zemljištu Rudniku uglja i Termolektrane u Pljevljima procjenjuje da se da one pokrivaju 800-900 hektara. Svjetska banka će sa svojim ekspertima realizaciju LURA analize ovog zemljišta započeti tokom jula o.g. dok je dostavljanje konačnog nacrta izvještaja za klijente planirano za oktobar 2024.godine.
Svi učesnici/ce sastanka su saglasni da treba izvršiti LURA procjenu rudarskog zemljišta u Pljevljima te da će njeni rezultati biti korisni za dalji proces pravedne tranzicije ovog regiona. Takođe, Svjetska banka će u svojim narednim aktivnostima uzeti u obzir sve do sada realizovane aktivnosti i dokumente koji su izrađeni i usvojeni a odnose se na proces pravedne tranzicije.
Posjeta misije Svjetske banke se nastavlja narednih dana kroz terensku posjetu Pljevljima i razgovor sa lokalnom samoupravom, rukovodstvima Rudnika uglja i Termoelektane.