100 дана рада Министарства културе и медија

Министарство културе и медија је у прва три мјесеца:

  • Законом о буџету за 2024. годину, буџет Министарства културе и медија је увећан за 3,6 милиона, односно 14,18%.
  • ЗАКОНОДАВНИ ОКВИР - Циљ Министарства културе и медија је да успостави стабилан законодавни оквир који ће пратити развој културе. Због тога је већ започео рад на измјенама закона у области културе, како кровног Закона о култури, тако и закона у области културне баштине. Рад на унапрјеђењу текстова закона из области културне баштине, односно припрема измјена и допуна Закона о заштити културних добара, Закона о библиотечкој дјелатности и Закона о музејској дјелатности, а на основу исказаних дилема у пракси, као и потребе за усаглашавањем са медјународним стандардима, а све уз консултовање и учешће јавности и НВО сектора. Министарство наставља да ради на јачању и унапређењу нормативног оквира у области медија. У току је усаглашавање Предлога Закона о аудиовизуелним медијским услугама, Закона о медијима и Закона о јавном медијском сервису Црне Горе са осталим ресорима у Влади. У Закону о аудио визуелним медијским услугама биће у потпуности транспонована Директива о аудиовизуелним медијским услугама (Audio-visual Media Services Directive 2018/1808), што је од кључне важности за преговарачка поглавља 10 и 23. Ова три закона представљају основ хармонизације црногорског оквира и праксе са ацqуис у области аудио визуелне политике, а истовременим усвајањем допринијећемо квалитетној и досљедној имплементацији међународних стандарда. То ће омогућити медијску реформу која је започета и праћена инклузивним и транспарентним процесом израде закона.Припремљен је текст Предлога правилника о ближим условима и начину издавања одобрења за привремено изношење културних добара, антиквитета и умјетнина у иностранство, а у циљу усклађивања са Законом о измјенама и допунама Закона о заштити културних добара ("Службени лист ЦГ", бр. 18/19). Наиме, Црна Гора и даље треба да усклади законодавство у царинској безбједности са правном тековином ЕУ и да усвоји спроведбено законодавство о контроли извоза културних добара. Наведеним измјенама и допунама Закона о заштити културних добара ("Службени лист Црне Горе", бр. 18/19), усклађени са ЕУ правилима су сљедећи чл. 52 - Изношење културних добара, 53 - Мониторинг изношења културног добра, 54 - Изношење антиквитета и умјетнина, 55 - Уношење културног добра, а сада се на тај начин усклађује и подзаконски акт.
  • КОНКУРСИ - На конкурс Министарства културе и медија за финансирање медијских садржаја у дневним и недељним штампаним медијима и интернетским публикацијама и за финансирање оперативних трошкова различитих механизама саморегулације у 2023.години финансирано је 54 пројекта  које ће реализовати дневни и недјељни штампани медији и интернетске публикације и 3 захтјева за финансирање различитих механизамна саморегулације у износу 440.042,99 еура (децембар 2023.). Циљ конкурса је подршка производњи медијских садржаја од значаја за остваривање јавног интереса. Финансирани су пројекти који се фокусирају на промоцију културне разноликости, очување традиције и идентитета Црне Горе, европске интеграције, актуелне друштвене, политичке и економске теме, науку, културу, умјетност, образовање, заштиту права мањинских заједница, дјецу, спорт, заштиту животне средине, здравство, пољопривреду, борбу против корупције, подршку рањивим категоријама друштва те промоцију медијске писмености и професионализма. На конкурсу „Култура младих-култура будућности“ у оквиру којег је подржано 30 пројеката у износу од 100.000 еура. циљ овог конкурса је подстицање пројеката којима се подстиче развој културних садржаја у складу са интересовањима и потребама дјеце и младих, а који промовишу сљедеће вриједности: вршњачка солидарност, сузбијање вршњачког насиља, емпатија, инклузивност, иновативност, критичко промишљање о ризицима виртуелизације, као и  вредновање и упознавање са културном баштином. Поред тога, овим конкурсом желимо да подстакнемо развој креативности дјеце и младих у служби њиховог менталног здравља и сазријевања кроз културу. Реализован конкурс о расподјели средстава невладиним организацијама за пројекте у областима културе и умјетности по Јавном конкурсу „Култура спаја: од аматера до професионалаца“ у оквиру којег су подржана 23 пројекта у износу од 421.171,77 еура. Путем Конкурса за суфинансирање пројеката од значаја за развој креативних индустрија за 2023. годину суфинансирамни сду пројекти у 5 категорија: успостављање ИЦТ производа, архитектура, дизајн (графички, индустријски и модни), дигиталне умјетности и креативно занатство. Одлука о суфинансирању програма и пројеката обављена је  25. 12. 2023. године и подржано је 28 пројекта у укупном износу од 199.971,00 еура.
  • ДИГИТАЛИЗАЦИЈА БИОСКОПА - Министарство културе и медија је у сарадњи са Филмским центром Црне Горе општинама Даниловград, Тузи, Бар и Главним градом Подгорица финансијски подржало дигитализацију четири биоскопске сале и то: КИЦ-а „Будо Томовић“ у Подгорици, Центра за културу Малесија уТузима, Љетње сцене Дом за културу у Бару и Центра за културу Даниловград, за шта је укупно опредијељено 484 хиљаде еура. Пројектом дигитализације биоскопа, у првом реду, настоји директно утицати на развој кинематографије у Црној Гори, посебно у општинама које до сад нису имале адекватне услове за развој филмске публике
  • КРЕАТИВНИ ХАБОВИ - Крајем прошле године, 26.12.2023. Министарство културе и медија је фиансијски подржало програме хабова у Црној Гори. Уговором о суфинансирању активности за Креативни хаб у Бару за 2024. годину подржали смо са 25.000 еура, док смо Креативни хуб у Шавнику, кућу Пекића финанисрали са 10.000 еура. Улагањем у програмски садржај креативних хабова актерима у култури омогућена је изградња професионалних капацитета, а црногорском културном и креативном сектору боља видљивост на међународном нивоу.
  • КАПИТАЛНИ ПРОЈЕКТИ - МКМ је у сарадњи са Главним градом Подгорица и Управом за заштиту културних добара предузела активности на реализацији капиталног пројекта из области културе за Пројекат  санације, пренамјене и реконструкције непокретног културног добра „Тамница Јусовача“ у Подгорици, а имајући у виду да од 2020. године није било активности на том пројекту.
  • МЕЂУНАРОДНА САРАДЊА - У јануару 2024 године потписан је Споразум о финансирању поновног успостављања заједничке сталне поставке у блоку 17 Државног музеја Аушвиц-Биркенау. У знак сјећања на југословенске жртве Концентрационог логора Аушвиц-Биркенау, а у складу са принципима Конвенције о спрјечавању и кажњавању злочина геноцида, земље бивше Југославије усагласиле су се око Споразума о финансирању поновног успостављања заједничке сталне поставке у Блоку 17 Државног музеја Аушвиц-Биркенау. Министарка културе и медија је у извјештајном периоду имала 22 састанка са амбасадорима и шефовима мисија међународних организација у Црној Гори у циљу поспјешивања директне сарадње у области културе и реализације заједничких пројеката. Додатно, министарка је присуствовала церемонији затварања пројекта „Темишвар – Европска пријестоница културе 2023“, у циљу размјене искустава која су од користи за црногорске општине као потенцијалне апликанте за ову престижну титулу. Такође, Програм о културној сарадњи између Министарства културе и медија Црне Горе и Министарства културе и иновација Мађарске за период 2024-2027 потписан је у Будимпешти 11. јануара 2024. године. Пројекат 3C – Прекогранична размјена са циљем развоја културе и креативних индустрија, који је финансиран у оквиру Интеррег ИПА програма прекограничне сарадње Италија – Албанија – Црна Гора завршен је у новембру 2023. године. Министарство културе и медија је као носилац пројекта заједно са партнерима реализовало бројне активности у циљу промоције сектора креативних индустрија, размјене искустава и умрежавања актера који су заједничким радом доприносили стварању региона који је повезан креативношћу и знањем. Најзначајнији резултат пројекта на територији Црне Горе јесте реконструкција Зграде затвора у Старом граду Котору у којем је 2021. године успостављен Креативни хаб са резиденцијалним капацитетима. Министарство културе и медија је наставило са активностима на обезбјеђивању донаторских средстава за реализацију важних инфраструктурних пројеката у области културе. У том контексту, очекује се да реализација стратешког пројекта који ће за циљ имати реконструкцију и ревитализацију Тврђаве Шпањола у Херцег Новом буде започет у најскоријем року.
  • ЊЕГОШЕВ ДАН – МКМ је обиљежило 13. новембар, државни празник културе, Његошев дан. Осмишљен је и припремљен богат и занимљив културни програм у Подгорици, Цетињу, Бару, Бијелом Пољу, Никшићу, Херцег Новом, Мојковцу, Пљевљима, Жабљаку, Петњици. Организоване су трибине, округли столови, радионице, изложбе, концерти, представе. Реализована је и процедура додјеле Његошеве награде у 2023.години. Награда је постхумно додијељена књижевници Дубравки Угрешић.
  • ОСТАЛО – Министарство културе и медија је издало 79 дозвола/рјешења за изношење умјетнина из Црне Горе, од чега су 30 о привременом, а 49 о трајном извозу. Издато је и 7 дозвола за снимање иностраног продуцента на територији Црне Горе. Такође, у периоду од 100 дана рада, Министарство је издало једну сагласност на предлог програма, три сагласности на одлуке о подизању спомен-обиљежја, те давању статуса спомен-обиљежја, те припремило за Владу два предлога за давање сагласности за подизање спомен-обиљежја прије истека законског рока. Министарство културе и медија је издало и промовисало публикацију 20 година Конвенције о заштити нематеријалне културне баштине. Кључни циљеви који су постигнути овом активношћу је презентовање овог сегмента културне баштине кроз 20 нематеријалних културних добара која се налазе у публикацији, ширење знања о богатству, разноликости и вриједностима нематеријалне културне баштине за грађане и цијело друштво, као и праћење савремених стандарда и међународних конвенција. Министарство је почело обиљежавање свих UNESCO датума. До сада је обиљежен Међународни дан арапског језика, Међународни дан логике и Међународни дан образовања.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?