100 дана рада Министарства људских и мањинских права

Министарство људских и мањинских права је у прва три мјесеца:

  • Опредијелило 1.690.000 еура за финансирање пројеката/програма невладиним организацијама у 5 приоритетних области. За ову сврху одлукама о расподјели средстава за финансирање пројеката невладиних организација у децембру 2023. године финансирано је 110 пројеката. Гори.
  • Припремило 6 секторских анализа за утврђивање приоритетних области од јавног интереса за финансирање пројеката/програма невладиних организација за 2024. годину, и за ту сврху је опредјелјено 2.6 милиона, у циљу давања подршке пројектима/програмима невладиних организација.
  • Обиљежило 5. новембар - Свјетски дан ромског језика. Тим поводом одржана је Свечана академија ромског језика у КИЦ-у „Будо Томовић”. Свјетски дан ромског језика обиљежава се одлуком UNESCO-а  од 2015. године у Црној Гори и свим земљама у којима живи ромска популација. На иницијативу Министарства људских и мањинских права, продужен је ангажман за 21 сарадника/цу у социјалној инклузији Рома/киња и Египћана/ки и потписани су Меморандуми о сарадњи са Министарством рада и социјалног старања, Министарством здравља и Заводом за запошљавање Црне Горе у циљу побољшања њиховог социо-економског и правног положаја, кроз изградњу инклузивног и отвореног друштва заснованог на борби и елиминисању свих облика дискриминације, антициганизма и сиромаштва.
  • Поводом обиљежавања 75 година од усвајања Универзалне декларације о људским правима, министар људских и мањинских права је у име Владе Црне Горе, на сесији „Дрво обећања 75” у Женеви, 11. децембра 2023. године,  истакао посвећеност државе Црне Горе универзалним вриједностима овог документа, који представља заједнички стандард достигнућа за све народе и нације.
  • У децембру 2023. године, након пажљивог усаглашавања са релевантним институцијама послало Предлог закона о заштити једнакости и забрани дискриминације Европској комисији на мишљење, чиме је постигнут конкретан искорак ка јачању правног оквира заштите људских права у земљи.
  • Организовало серију догађаја у оквиру глобалне кампање „16 дана активизма против насиља над женама”, у сарадњи са Канцеларијом УНДП у Црној Гори, амбасадама Чешке Републике и Аустрије, као и Делегацијом Европске уније. У серији  догађаја на тему „Разговори о родној равноправности”, преко 400 релевантних актера/ки дискутовало је о изазовима и аспектима спровођења политике родне равноправности.
  • Учествовало на догађају у Колашину, 5. децембра 2023. године, под називом „Недовршена еманципација – Гдје смо након 80 година”. Тим поводом обиљежен је јубилеј 80 година од оснивања женског покрета у Црној Гори, чији су политички захтјеви и визионарство и даље релевантни и усклађени са агендом одрживог развоја УН. У Црногорском народном позоришту, изведена је представа „Политичка историја жена Црне Горе”, отворена од стране министра људских и мањинских права. Овај догађај нагласио је важност осврта на прошлост, историјско и културно наслеђе, у циљу бољег сагледавања положаја жена у Црној Гори.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?