- Влада Црне Горе
100 дана рада Министарства одбране
100 дана рада Министарства одбране
Активности Министарства одбране, током програмског периода, биле су усмјерене на достизању захтијеваних одбрамбених капацитета и способности кроз испуњавање дефинисаних циљева и приоритета одбрамбене политике и преузетих међународних обавеза у области одбране, како чланством у НАТО тако и у приступним преговорима за чланство у ЕУ. Национални одбрамбени и безбједносни интереси проистичу из темељних вриједности дефинисаних Уставом Црне Горе и одраз су најважнијих потреба грађана и државе Црне Горе.
Доношењем нових стратешких и других планских докумената која третирају подручја људских ресурса и родне равноправности, креирани су услови за унапређење управљања људским потенцијалом у Министарству одбране и Војсци Црне Горе, те јачање родне перспективе у реформи сектора безбједности које се огледа у значајном повећању процента заступљености жена професионалних војних лица који тренутно износи 11,63%. Укупни проценат заступљености жена на нивоу Војске Црне Горе повећао се на 16,35%. Висок проценат заступљености жена у Војсци Црне Горе је рефлекс родне равноправности у друштвеном и политичком животу и једно од темељних људских права, чиме се артикулише јасна порука да Војска Црне Горе пружа једнаке могућности за жене и мушкарце у смислу њиховог професионалног развоја и добробита.
Министарство одбране је у сарадњи са другим ресорима и институцијама узело активно учешће у НАТО вјежби управљања у кризним ситуацијама „SHORT NOTICE EXERCISE 23“ која је одржана у периоду од 07. - 08. децембра 2023. године. Током вјежбе, Алијанса и чланице увјежбавали су консултације и процес доношења одлука на стратешком и оперативном политичко-војном нивоу у кризним ситуацијама, чиме се у континуитету развија свјесност свих елемената националне безбједности и одбране о потреби развоја отпорности и цивилне спремности свих државних органа и друштва у цјелини у одговору на кризе широког спектра.
Активности мултилатералне и билатералне међународне одбрамбене сарадње представљале су снажан инструмент подршке унапрјеђењу укупних одбрамбених способности. Учешће министра одбране на састанку министара одбране земаља чланица Иницијативе за одбрамбену сарадњу Југоисточне Европе, и састанку министара одбране земаља чланица и посматрача Америчко-јадранске повеље (А5) потврдили су трансатлантско јединство и одлучност јачања колективне одбране Алијансе у условима измијењене безбједносне ситуације на европском континенту, значај регионалне одбрамбене и војне сарадње и допринос који Црна Гора пружа изградњи и унапређењу добросусједских односа. Посјета министра одбране сједишту Сјеверноатлантског савеза у Бриселу и посјете највиших представника НАТО тијела и савезничких команди Црној Гори су потврда кредибилитета Црне Горе и доприноса које Црна Гора пружа унапређењу способности и капацитета Алијансе и израз континуиране подршке Алијансе напорима Црне Горе у реформи система одбране и достизању трансатлантских вриједности. Црна Гора ће са своје позиције промоивисати европску и евроатлантску перспективу Западног Балкана и јачање међусобног дијалога и сарадњу у циљу превазилажења препрека, а узимајући у обзир значај ове регије за међународну безбједност
Сарадња са Европском унијом реализована је посјетом на високом нивоу делегације Европске службе за вањске послове (EEAS) Министарству одбране. Бенефити посјете манифестовали су се у виду Мјера помоћи за Црну Гору за 2024. годину у области одбране, које се реализују кроз Европски мировни инструмент (EPF).
Активним учешћем Војске Црне Горе у НАТО мисијама, операцијама, вјежбовним и другим активностима УН-а и ЕУ-а, Црна Гора је наставила да у континуитету доприноси међународном миру и стабилности, а у циљу остварења спољнополитичких циљева, јачању међународног угледа и заједничког одговора на препознате асиметричне изазове, ризике и пријетње.
Смањењем вишкова убојних средстава значајно се растерећују складишни капацитети Војске Црне Горе и истовремено креира повољнији безбједноснији амбијент за грађане Црне Горе.
Наставак радова на изградњи инфраструктурних објеката Војске Црне Горе, израз је посвећености Министарства одбране побољшању смјештајних капацитета и обезбјеђењу оптималних услова рада за запослене.
Иницирање и реализација пројеката опремања и увођења у оперативну употребу нових борбених средстава и система представља мјерљив показатељ унапређења оперативних способности Војске Црне Горе, чиме се јасно манифестује спремност Војске да допринесе укупном бебједносном амбијенту. Заступљена је потпуна транспарентност у реализацији пројеката опремања, у циљу повећања степена информисаности грађана о значају и улози Војске Црне Горе у друштву.
Као пуноправна и одговорна чланица НАТО савеза Црна Горе је за 2024. годину обезбједила издвајање за сектор одбране од 2,01% БДП. У циљу изградње стабилног и одрживог система одбране високог интегритета и повјерења јавног мњења, обезбијеђена је пуна транспарентност процеса финансирања система одбране.
Све наведено представља јасан показатељ да Црна Гора у континуитету потврђује себе као кредибилног и одговорног савезника, спремног да равноправно допринесе подјели савезничких обавеза.
Министарство одбране Црне Горе наставиће са планирањем и реализацијом активности којима се остварују приоритети и циљеви усвојени Средњорочним програмом рада Владе 2022-2024., у циљу активног доприноса очувања унутрашње стабилности Савеза, колективној одбрани и пројектовању стабилности ван граница Алијансе.