100 дана рада Министарства рада и социјалног старања

Министарство рада и социјалног старања је у прва три мјесеца:

  • Донијело Закон о измјенама и допунама Закона о пензијском и инвалидском осигурању којим је:

- регулисана правна ситуација настала након престанка важења одредбе члана 17 став 1 Закона о пензијском и инвалидском осигурању;

- најнижа пензија повећана на 450,00 ЕУР-а; 

- промијењен начина усклађивања пензија и вриједности пензије за један лични бод.

- прописана јединствена старосна граница од 65 година живота и 15 година стажа осигурања, за стицање права на старосну пензију;

- унапријеђен материјални положај за око 74.000 грађана;

- Усклађивање права из пензијског и инвалидског осигурања ће се вршити на основу статистичких података, са кретањем потрошачких цијена и просјечних зарада запослених на територији Црне Горе у претходна четири мјесеца у односу на четири мјесеца која им претходе, чиме ће се обухватили релевантни статистички подаци за свих 12 мјесеци у току једне календарске године.

  • У односу на препоруке из Извјештаја о напретку за Црну Гору 2023 за Поглавље 2: Слобода кретања радника (Кластер 2: Унутрашње тржиште), али и усвојене закључке на састанку Пододбора за иновације, људске ресурсе, информатичко друштво и социјалну политику, покренуте су иницијативе за закључивање Споразума о социјалном осигурању са Републиком Грчком, Републиком Малтом, Републиком Португал, Краљевином Шпаније, Републиком Кипар и са Републиком Азербејџан. Закључивањем споразума о социјалном осигурању омогућиће се регулисање међусобних односа у области пензијског и инвалидског осигурања, здравственог осигурања, осигурања за случај незапослености и осталих питања из домена социјалног осигурања, а посебно изједначавање у правима држављана по основу боравка и рада у државама уговорницама.
  • Континуирано радили на унапређењу, одрживости и одржавању социјалног картона ISSS и дигитализацији Завода за запошљавање, нарочито боље увезености (повезаности) истог одређеним бројем спољних сервиса - других државних органа са којима је ISSS повезан, а који су услијед сајбер напада били дјелимично или у потпуности ван функције. Тако је, у извјештајном периоду, поново са ЗЗЗЦГ успостављено функционисање нотификација за поступак радне активације корисника материјалног обезбјеђења. Анексиран је уговор Министарства рада са Поштом Црне Горе, и информатички је омогућено да грађани у мјесту пребивалишта могу подићи материјална давања, у било којој од 126 филијала Поште Црне Горе. 
  • Као одговор на изазове с којима се суочава тржиште рада Црне Горе, а у сусрет реформским мјерама које Влада ЦГ планира да спроведе, даљи развој људског капитала је од веома велике важности. Иако је дошло до опоравка индикатора тржишта рада и стопа незапослености се смањила на 11,8% у III кварталу 2023. г., изазов запошљавања и оснаживање младих остаје изазов, посебно у контексту процеса старења становништва и могућности укључивања наших младих у ЕУ тржишта и запослења ван граница Црне Горе. Додатно, неусклађеност вјештина са захтјевима тржишта рада је константан изазов и реформе у систему образовања, те подршка кроз активне мјере политике запошљавања остају приоритет.
  • Припрема увођење Програма Гаранција за младе, којим ће се омогућити свакој младој особи да у року од четири мјесеца добије неку понуду у оквиру подршке коју нуди овај програм (запошљавање, наставак образовања, праксу или обуку). Усвајање овог програма планирано је за I квартал т.г.
  • У циљу унапређења постојећег стања и положаја ромске и египћанске заједнице у Црној Гори, као и остваривања Уставом и другим правним актима гарантованих права, те борбе против свих облика дискриминације и сегрегације, потписан је Меморандум о сарадњи са Министарством људских и мањинских права у циљу побољшања социо-економског и правног положаја Рома/Ромкиња и Египћана/Египћанки у Црној Гори, кроз изградњу инклузивног и отвореног друштва заснованог на борби и елиминисању свих облика дискриминације, антициганизма и сиромаштваПотписивањем овог меморандума отварамо врата наших институција за запошљавање ромских и египћанских сарадника, кроз одржива рјешења, систематизована радна мјеста у нашем систему, као и пружамо прилику да учествују у изградњи инклузивног и отвореног друштва заснованог на борби и елиминисању свих облика дискриминације.
  • Донијело Закон о потврђивању Споразума о признавању професионалних квалификација за докторе медицине, докторе стоматологије и архитекте у контексту Централноевропског споразума о слободној трговини.
  • Споразум о признавању професионалних квалификација за докторе медицине, докторе стоматологије и архитекте у контексту Централноевропског споразума о слободној трговини је потписан од стране представника шест земаља Западног Балкана и то: Албаније, Босне и Херцеговине, Косова, Црне Горе, Сјеверне Македоније и Србије, у Берлину, 3. новембра 2022. године. Закључивање наведеног споразума једна је од реализованих обавеза Црне Горе, у оквиру Берлинског процеса, а у складу са Акционим планом за Заједничко регионално тржиште 2021-2024, који је усвојен од стране предсједника влада шест земаља Западног Балкана 10. новембра 2020. године, на Самиту у СофијиУ настојању да се омогући слободно пружање услуга и да се успостави аутоматско признавање професионалних квалификација, засновано на минималним условима оспособљавања, у процесу придруживања земаља Западног Балкана Европској унији, базира се на Директиви 2005/36 EZ Европског парламента и Савјета од 7. септембра 2005. године о признавању стручних квалификација и Директиви 2013/55 EZ о измјени Директиве 2005/36 EZ.
  • Приступило интензивној реформи система социјалне и дјечије заштите, а нарочито у циљу инклузије угрожених, друштвено искључених група и унапријеђења приступа свеобухватним, инклузивним и одрживим услугама које се пружају у породици и заједници. Цјелокупна реформа система обухвата измјену старих и дефинисање нових законских и стратешких докумената. С тим у вези, у протеклом периоду формиране су радне групе за измјену правилника из области социјалну заштите и интезивиран рад на Стратегијама развоја Система социјалну и дјечје заштите као и Стратегији деинституционализације. Завршен је Регионални стамбени програм који представља један од најважнијих пројеката везаних за трајно рјешавање расељених и интерно расељених лица, приликом чега је обезбијеђено 646 стамбених јединица. Децембра 2023. године је спроведена кампања “Виђи сам, ниси мали” у сарадњи са OSCE мисијом у Црној Гори, којом се постигао значајан ефекат на млађу популацију о феномену родно заснованог насиља и насиља путем друштвених мрежа, што је потпуно другачији приступ од досадашњих кампања.
  • Потписан Меморандум о сарадњи између Министарства рада и социјалног старања и међународне организације Help у циљу реализације пројекта “Повећање социо-економске укључености рањивих група кроз иновативну, прилагођену помоћ“. Пројекат тежи да допринесе социо-економској инклузији и заштити рањивих група у Црној Гори са фокусом на породице из ромске и египћанске заједнице и то кроз унапрјеђење услуга социјалне и дјечје заштите за породице у којима постоји умјерен или висок ризик од измјештања дјетета због екстремне материјалне депривације и/или изложености насиљу и подршка стварању путева до запослења. Пројектне активности укључују пружање подршке породицама у ризику у директној сарадњи са центрима за социјални рад у општинама Беране, Подгорица, Никшић и Бијело Поље. Пројекат је ко-финансиран средствима Европске уније и Црне Горе, у оквиру Грант шеме “Подршка запошљавању, социјалној инклузији и социјалном предузетништву” која се спроводи као једна од активности Акционог документа 2020 “Подршка паметном и инклузивном расту - запошљавање и социјална инклузија”, за чију реализацију је задужено Министарство рада и социјалног старања као главна корисничка институција.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?