- Влада Црне Горе
100 дана рада Министарства саобраћаја и поморства
100 дана рада Министарства саобраћаја и поморства
У оквиру организационе јединице Директората за друмски саобраћај и моторна возила - Дирекција за друмски саобраћај и Дирекција за моторна возила Министарства саобраћаја и поморства, у наставку је приказан сљедећи попис пословних процеса рада Владе Црне Горе за првих 100 дана рада:
- Правилник о одређивању минималног времена трајања вожње - Опис активности: Предметни Правилник израђен је на основу члана 45 став 7 Закона о превозу у друмском саобраћају („Сл. лист ЦГ“ број 71/2017 и 67/2019). Овим правилником одређује се минимално вријеме трајања вожње на релацијама, односно линијама и њиховим дјеловима у међуградском и међународном линијском превозу путника у друмском саобраћају на територији Црне Горе. Резултат: Успостављање система за имплементацију Закона о превозу у друмском саобраћају у циљу омогућавања правним лицима обаваљање дјелатност пружање услуга превоза путника. Индикатор: Број овјерених редова вожње
- Правилник о ближим условима и категоризацији аутобуских станица - Опис активности: Предметни Правилник израђен је на основу члана 95 став 4 и 96 став 5 Закона о превозу у друмском саобраћају („Сл. лист ЦГ“ број 71/2017 и 67/2019). Овим правилником прописују се ближи услови које морају испуњавати аутобуске станице и утврђују се критеријуми за категоризацију аутобуских станица. Резултат: Успостављање система за имплементацију Закона о превозу у друмском саобраћају у циљу омогућавања несметаног законитог рада правним лицима која ће обаваљати дјелатност пружање услуга аутобуске станице. Индикатор: Број лиценцираних аутобуских станица за пружање услуга аутобуске станице.
У предметном периоду испред Директората за државне путеве можемо навести сљедеће активности:
- Почетак радова на реконструкцији магистралног пута Тиват-Јаз. Реконструкција обухвата дионицу пута укупне дужине 16 km. Вриједност радова је 53.9 мил. еура без ПДВ-а. Након обезбјеђивања грађевинске дозволе и испуњења других уговорних обавеза, званичан почетак радова је 15. јануар 2024. године, са планираним роком за завршетак радова од 730 календарских дана.
- Завршетак радова на реконструкцији региналног пута Колашин - Матешево у дужини од cca 9 km. Вриједност радова 6.2 мил. еура без ПДВ-а. (радови ће бити завршени до 22. јануара).
- Буџетом за 2024.годину планирана су средства у износу од 155 мил. еура за реконструкцију и изградњу државних путева. У циљу што бржег спајања са ауто-путем на територији Републике Србије и даље са европским коридорима, Влада Црне Горе је препознала значај и неопходност наставка изградње ауто-пута Бара-Бољаре, конкретно наредне дионице Матешево-Андријевица, дужине 23 km.
У претходном периоду из надлежности Директората за капиталне пројекте и међународну сарадњу завршени су радови на реконструкцији жељезничке станице у Бијелом Пољу која ће убудуће, након што се заврше све неопходне процедуре, функционисати као заједнички међудржавни прелаз, што је у складу са ЕУ циљевима који се односе на олакшавање међудржавних прелаза и креирање јединственог економског простора на Западном Балкану. Европска комисија је Црној Гори додијелила бесповратна средства у износу од 112,6 милиона еура за реконструкцију жељезничке пруге од Бара до Голубоваца на жељезничкој рути 4, што је појединачно највећи износ бесповратних средстава који је икада додијељен Црној Гори.
Директорат за поморство своје активности је усмјерио на усклађивању законодавног оквира са правном тековином ЕУ, са циљем подизања нивоа сигурности и безбједности пловидбе на мору, заштите мора од загађења и заштите људских живота на мору. У том смислу започето је са израдом:
- Предлога закона о сигурности поморске пловидбе
- Предлога закона о заштити мора од загађења са пловних објеката.
- Предлога закона о потврђивању Међународне конвенције из Наиробија о уклањању олупина из 2007. године Влади Црне Горе на разматрање.
- Предлога закона о потврђивању Протокола о спремности, реаговању и сарадњи у случајевима загађења опасним и штетним материјама, 2000 (ОПРЦ-ХНС Протокол)
Такође, након анализе правног оквира који се односи на управљање лукама, започете су активности које се односе на израду Предлога закона о лукама, који ће бити усклађен са ЕУ легислативом, чиме ће се у значајној мјери унаприједити пословни амбијент у овој области, уз постизање одрживог раста и конкурентности црногорске поморске привреде у контексту плаве економије. На овај начин ће се повећати допринос поморске привреде и повезаних дјелатности свеукупном економском развоју Црне Горе.
Такође, Предлог закона о поморско-агенцијској дјелатности, којим ће по први пут ће у нашем правном поретку бити на системски начин регулисано обављање ове привредне дјелатности, биће током И квартала 2024. године, упућен Влади Црне Горе на разматрање и утврђивање Предлога.
Реализовани пројекти у периоду од почетка новембра 2023. године из области ваздушног саобраћаја:
- Извршен је пренос власништва ваздухоплова 4O-AOC на државу. Крајем претходне године, 25. децембра 2023. године, потписан је споразум са Владом Бразила о исплати дуга за ваздухоплов 40-AOC кодно име „Чарли“. На основу тог споразума авион је прешао у власништво државе Црне Горе. Уложени су максимални напори да се пронађе најбоље решење за државу Црну Гору и сачува авион у који су уложена велика средства у претходном периоду. Овај процес је био изузетно захтјеван и треба имати у виду да су преговори са Владом Бразила започети још током мандата 42. Владе Црне Горе.
- Настављен је Данова пројекат – “Danova Next“. Ресорно министарство је као придружени партнер у сарадњи са оператором аеродрома и уз помоћ средстава из ЕУ фондова омогућило модернизацију ваздушних лука у Подгорици и Тивту. Пројекат Danova Next је наставак пројекта Данова који је успјешно реализован. Циљ пројекта је унапријеђење инфраструктуре и дигиталног приступа информацијама за све категорије особа са разним врстама инвалидитета (особе са оштећењем вида, слуха, смањеном покретљивости и др.)
- Усаглашени и потписани билатерални споразуми о ваздушном саобраћају са Азербејџаном и Кувајтом. Споразум о ваздушном саобрац́ају (који се понекад назива и споразум о ваздушним услугама или ATA или ASA) је билатерални споразум који омогуц́ава услуге међународног комерцијалног ваздушног саобрац́аја између земаља потписника. Потписивањем уговора земље потписнице имају право на реализацију редовних летова што у великој мјери може имати утицаја на бољу повезаности између држава.
Кључне активности у оквиру Директората за жељезнички саобраћај обухватају повећање буџета за субвенцију превоза путника у жељезничком саобраћају са 6.3 милиона еура у 2023. на 6.5 милиона еура у 2024. години. Такође, планирано је издавање државних гаранција до 30 милиона еура за набавку три нове електромоторне гарнитуре, с циљем побољшања редовитости, удобности и безбједности путничког превоза. Важно је нагласити да су возна средства, осим три гарнитуре набављене 2012. године, старија од 45 година, што често доводи до њиховог искључења из саобраћаја, утичући негативно на редовност превоза путника. Планирамо задужење кроз буџет за 2024. годину ради финансирања пројекта генералног ремонта пруге, санације 13 челичних мостова и 8 тунела, те модернизације депоа и радионица. Овај план обухвата кредитни аранжман са ЕИБ у износу до 40.000.000,00 еура, као и задужење до 113 милиона еура за потребе реконструкције дионице Бар-Голубовци. Битно је напоменути да је Црна Гора крајем прошле године добила грант од 112 милиона еура, највећи појединачни износ, за ремонт и модернизацију пруге. Све ове иницијативе одражавају преданост Владе да се након дугог времена максимално посвети развоју жељезнице.