100 дана рада Министарства унутрашњих послова

Активности Министарства унутрашњих послова је у прва три мјесеца:

  • Усвојен Закон о спречавању прања новца и финансирања тероризма, чиме је Црна Гора избјегла стављање на "сиву листу" FATF-а. Овим су избјегнуте негативне економске посљедице, али и удар на репутацију Црне Горе, који би успорио очекиване инвестиције и интеграциони пут у Еврпску унију. Усвајањем овог закона значајно је унапријеђен и регулисан систем спречавања прања новца и финансирања тероризма у Црној Гори.
  • Усвојен Закон о допунама Закона о граничној контроли, којим је становницима који живе у пограничном подручју омогућен прелазак државне границе ван службено отворених граничних прелаза уз пограничну пропусницу или дозволу, по принципу реципроцитета и сагласно потписаним билатералним споразумима о граничним прелазима за погранични саобраћај са Босном и Херцеговином, Републиком Србијом и Републиком Косово.

  • Усвојен Закон о потврђивању споразума о слободи кретања на Западном Балкану са личном картом.

  • Донијета Уредба о измјени Уредбе о групама послова и коефицијентима за зараде полицијских службеника, чиме су увећане зараде полицијским службеницима, као и Уредба о условима и начину избора, правима и обавезама полицијског официра за везу.

  • У току је израда Нацрта стратегије за борбу против транснационалног организованог криминала 2024-2027, с Акционим планом за 2024-2025. годину, као и Нацрта стратегије побољшања безбједности у друмском саобраћају 2024-2030. година, с Акционим планом за 2024-2025. годину. Осим тога, интензивиране су активности на изради Стратегије за смањење ризика од катастрофа са Акционим планом за спровођење Стратегије за период 2025-2030. године.
  • Ријешен проблем XIV и XV генерације полазника Полицијске академије, на начин што је XIV генерацији омогућено обављање приправничког стажа, а за полазнике XV покренута процедура за заснивање радног односа.
  • Одржан континуитет интензивних активности на међународном плану и развијање добрих билатералних односа са сусједима, чланицама ЕУ и НАТО, и шире.
  • Министар Шарановић потписао је са европском комесарком Илвом Јохансон ажурирани Билатерални аранжман Црне Горе и Европске уније за имплементацију Заједничког акционог плана земаља Западног Балкана за борбу против тероризма, а са министром унутрашњих послова Италије Матеом Пјантедозијем потписао Оперативни протокол за борбу против дроге, са циљем јачања истражне сарадње на техничко – оперативном нивоу и прибављања доказа за кривична дјела која подразумијевају опојне дроге, заплијену наркотика, као и разбијање транснационалних организованих криминалних група.
  • Настављено је успјешно коришћење програма подршке предвиђених за земље кандидате, чиме се јачају постојећи капацитети. Током новембра спроведена је евалуација понуда за техничку подршку у склопу IPA 2022 Секторске буџетске подршке за интегрисано управљање границом, а у децембру је потписан уговор вриједан 1.350.000 еура. Кроз овај уговор реализоваће се подршка успостављању оквира за мјерење резултата подршка у извјештавању и успостављање система јавних набавки у складу са Шенгенским акционим планом, подршка у успостављању централизоване базе података јавних набавки, подршка у припреми тендера и спровођењу набавки, у састављању и имплементацији кампање видљивости и политичком дијалогу. Цјелокупна Секторска буџетска подршка има за циљ да допринесе већем степену безбједности на црногорским границама које ће, уласком Црне Горе у ЕУ, постати вањска граница Уније, а њена укупна вриједност је 15 милиона еура.
  • Обезбијеђено је  унапређење рада Форензичког центра кроз потписивање  1.1 милиона долара вриједан наставак пројекта са циљем јачања форензичких капацитета Управе полиције за процесуирање кривичних дјела везаних за ватрено оружје и експлозив.
  • Осим тога, у овом периоду почела је реализација активности у оквиру пројекта “Подршка ЕУ-а јачању борбе против кријумчарења миграната и трговине људима на западном Балкану”.
  • На основу јавног конкурса за расподјелу средстава Фонда средстава за заштиту и спашавање и вредновање пројеката за заштиту и спашавање за 2023. годину, финансијска средстава за 2023. годину у износу од 104.582,95 еура додијељена су за 9 пројеката.
  • Одјељење за унутрашњу контролу полиције извршило је контроле законитости вршења полицијских послова и примјене полицијских овлашћења у укупно 37 случајева.
  • Од тог броја, 21 случај се односио на вршење контрола законитости поступања полицијских службеника на основу оперативних и других сазнања о могућим неправилностима или незаконитостима у раду полицијских службеника, док су у 16 случајева вршене контроле на основу притужби које су грађани поднијели унутрашњој контроли полиције а у којима су изражавали приговоре и примједбе на поступање полицијских службеника Управе полиције.
  • Након спроведених поступака унутрашње контроле у 12 случајева је утврђено постојање основане сумње у пропусте, незаконитости или неправилности у раду полицијских службеника.
  • Резултат рада у претходном периоду су рјешења о привременом удаљењу са рада – суспензији до окончања кривичног поступка за 7 полицијских службеника, због кривичних дјела злоупотреба службеног положаја из чл.416 Кривичног законика Црне Горе и кривичног дјела примање мита из чл.423 Кривичног законика Црне Горе.
  • Одјељење за антикорупцију формирало је 8 предмета и то:

- 3 предмета су формирана против полицијских службеника због обављања допунског рада, супротно члану 156 Закона о унутрашњим половима,

- 1 предмет је формиран је од стране Одељења за антикорупцију у сарадњи са Одјељењем за унутрашњу контролу у односу на полицијске службенике због сумње на злоупотребу службеног положаја и прање новца,

- 1 предмет је формиран због постојања сумње на злоупотребу службеног положаја службеника за јавне набавке у Министарству унутрашњих послова,

- 1 предмет је формиран због постојања сумње да су службеници Комисије за давање сагласности на Планове заштите обавезно штићених објеката, прекорачили овлашћења и злоупотребијели службени положај, на начин што су поступили супротно Закону о заштити лица и имовине,

- 2 предмета су формирана на основу анонимних представки у односу на 2 полицијска службеника. 

Управа полиције

  • Висок проценат расвијетљености кривичних дјела по непознатом извршиоцу – 74%. Регистровано је укупно 1.127 кривичних дјела која се гоне по службеној дужности. По непознатом извршиоцу регистровано је 329 кривичних дјела, од којих су расвијетљена 243 кривична дјела. Поднијете су 962 кривичне пријаве против 1.095 физичких и 17 правних лица.
  • Нијесу регистрована убиства, нити су регистрована кривична дјела против живота и тијела као посљедица сукоба ОКГ. 
  • Расвјетљено је 89% регистрованих тешких кривичних дјела против живота и тијела - укупно 14 кривичних дјела, од којих је 9 по непознатом учиниоцу и расвијетљено 8.
  • Поднијето је 5 кривичних пријава СДТ-у  против 24 физичка и 5 правних лица.
  • Активности усмјерене на сузбијање дјеловања високоризичних организованих криминалних група и расвјетљавање тешких кривичних дјела која су посљедица сукоба ОКГ из претходног периода, су резултирале расвјетљавањем 5 тешких кривичних дјела против живота и тијела која су почињена током 2020. године. Процесуирана су 4 лица која су осумњичена да су током јуна 2020. године, на територији Црне Горе створили криминалну организацију са циљем извршења тешког убиства.
  • Пронађено је и заплијењено  око 443 кг опојних дрога, као и преко 3500 комада  таблета синтетичких дрога и фармацеутских производа. Откривено је 60 кривичних дјела у вези са опојним дрогама, поднијете су 54 кривичне пријаве против 65 лица због ових незаконитости.
  • У борби против кријумчарења дрога на међународном нивоу, реализована су 2 предмета, и процесуирано укупно 13 лица.
  • Поднијето је 14 кривичних пријава и извјештаја као допуна кривичних пријава, којима је обухваћено 21 физичко и 2 правна лица, због почињених 36 коруптивних кривичних дјела, при чему је причињена материјална штета обухваћена овим кривичним пријавама у износу од 180.629 еура. У јавном сектору је откривено 7 случајева корупције и пријављено 10 лица, међу којима није било  јавних функционера, док је у приватном сектору откривено 7 случајева корупције.
  • Због пореских утаја, процесуирано је 10 физичких и 10 правних лица која су починила 21 кривично дјело утаја пореза и доприноса. Буџету Црне Горе проузрокована је штета у укупном износу од 831.806 еура.
  • У области сузбијања прања новца, процесуирано је 9 лица, међу којима 1 полицијски службеник и 3 припадника ОКГ. Укупан износ новчаних средстава који је стечен криминалним активностима и пласираних у легалне токове у овом периоду износи 456.800 еура.
  • Због организованог кријумчарења цигарета у претходном периоду процесуирана су 4 физичка и 4 правна лица, којима се ставља на терет организовано кријумчарења и недозвољена трговина цигаретама. Укупна количина цигарета које су прокријумчарене преко царинске линије ради пласирања на сивом тржишту износи 109.833 пакета, при чему је наступила материјална штета по буџет Црне Горе у износу око 100 милиона еура.
  • Процесуирано је  15 лица због недозвољене трговине цигаретама и другим дуванским производима. Заплијењено је: 12.337 паклица цигарета без акцизних маркица, у вриједности од 30.483 еура; 1.208,48 кг резаног дувана, вриједности 68.252 еура; 8,8 кг дувана за наргиле у вриједности од 316 еура.
  • Лишено је слободе 12 лица по основу међународних потјерница расписаних од стране иностраних НЦБ Интерпол-а у Црној Гори и 6 лица у иностранству по нашим међународним потјерницама.
  • Истичемо лишење слободе међународно траженог лица Б.Ц, држављанина Републике Турске због сумње да је починио кривично дјело навођење на овјеравање неистинитог садржаја, односно да је током 2022. године приликом оснивања правног лица Lion& d. o. o Будва, употријебио лажну турску исправу.
  • Полицијским контролама обухваћено је 62.089 возила, издато је 30.299 налога за плаћање новчаних казни.
  • У областима јавног реда и мира и саобраћаја, поднешено је 4.214 прекршајних пријава и 163 кривичне пријаве.
  • У поступку спровођења принудне наплате остварен је приход од око 270.000 еура.
  • Сектор граничне полиције интензивирао је сарадњу након потписивања Споразума између Црне Горе и Европске уније о активностима које спроводи Европска агенција за граничну и обалску стражу (Frontex). Извршене су измјене оперативног плана сарадње са FRONTEX-ом у дијелу ангажовања њихових службеника на одређеним граничним прелазима на источној граници Црне Горе, као и у мјешовитим патролама са црногорским службеницима у вршењу надзора државне границе (подручја између граничних прелаза). Дана 01. 11. 2023. године отпочела је имплементација новог Споразума кроз проширену Заједничку операцију „JO Montenegro Land 2023“.
  • Регионални пројекат сузбијање недозвољене трговине оружјем UNDP - Центар за контролу лаког и малокалибарског оружја у Југоисточној и Источној Европи (SEESAC) (2020 – 2023).За набавку опреме UNDP - SESSAC је издвојио преко 1, 2 милиона долара набавку опреме за граничну полицију, која ће значајно олакшати рад полицијских службеника.
  • На основу прикупљених података, информација и документације Сектор за финансијско обавјештајне послове отворио је 148 предмета, а сходно наредбама надлежних државних тужилаштава у овом периоду учествује у 8 финансијских истрага, док у сарадњи са другим јединицама Управе полиције учествује у 13 финансијских истрага.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?