Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Црна Гора примљена у Међународну организацију франкофоније у својству посматрача

Објављено: 23.10.2010. 23:46 Аутор: Ивона Михајловић - администратор
Црна Гора је на тринаестом Самиту Међународне организације франкофоније (л'Органисатион интернатионале де ла Францопхоние) који се од 23-24. октобра одржава у швајцарском Монтроу примљена у Међународну организацију франкофоније у својству посматрача.

На самиту је учествовао потпредсједник Владе и министар финансија, др Игор Лукшић, који је у свом обраћању истакао да ће добијање статуса посматрача у МОФ-у бити значајна подршка посвећености Црне Горе одбрани тих вриједности, европским интеграцијама, сарадњи са међународном заједницом, међународним организацијама, као и зближавању са државама француског говорног подручја Европе, Африке, Азије и Америке.

Потпредсједник Лукшић је истакао да "Црна Гора има дуге и снажне историјске, политичке и културалне везе са државама које су чланице Франкофоније. У случају Француске, оне су настале пријатељством Ремона Тулушког и краља Бодина са почетка претходног миленијума. Преко нашег књаза и краља Николе И Петровића Његоша, који се школовао у Француској и који је француски језик увео као први страни језик у Државној гимназији на Цетињу. Коначно до бројних савремених културно-умјетничких повезаности, чију, свакако посебну, вриједност чини дјело Дада Ђурића, сликара који је дубоко и трајно везан за двије традиционално пријатељске државе".

Добијањем статус посматрача у Међународној организацији франкофоније Црној Гори се отвара још једна могућност да кроз унапређење сарадње и размјену искустава у политичком, економском и културном домену, доприноси развоју демократије, људских права и мира.

Међународна организација франкофоније је политичка организација и представља једну од највећих лингвистичких заједница у свијету, као и средство дијалога култура, сарадње и помоћи, инструмент демократизације друштва, људских права и начин међусобног обогаћивања у размјени знања и искустава. Организација данас броји 70 земаља чланица и влада (56 земаља чланица и 15 земаља посматрача) које заједно представљају једну трећину држава чланица Уједињених народа и популацију од преко 870 милиона људи.


ПР СЛУЖБА
МИНИСТАРСТВА ФИНАНСИЈА

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?