Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Почела обука државних службеника о анализи ефеката прописа

Објављено: 01.11.2010. 20:52 Аутор: Ивона Михајловић
Данас је у Подгорици почела обука за државне службенике о анализи ефеката прописа /Регулаторy Импацт Ассессмент/ (РИА), која се реализује у оквиру Пројекта регулаторне реформе, у организацији Међународне финансијске корпорације (ИФЦ), Савјета за регулаторну реформу и унапређење пословног амбијента и Министарства финансија.

Обуку похађа око 60 државних службеника, за које ће обука, кроз различите сесије, бити организована до 24. новембра 2010. године.

РИА је један од три стуба реформи који су саставни дио Акционог плана за регулаторну реформу и унапређење пословног амбијента, а који је Влада Црне Горе усвојила у децембру 2009. године, на предлог Савјета за регулаторну реформу и унапређење пословног амбијента.

РИА има за циљ анализу позитивних и негативних ефеката, односно користи и трошкова усвајања нове регулативе, било да су у питању закони или подзаконски и други акти. То значи да ће убудуће, након почетка примјене РИА-е, сваки законски или подзаконски акт морати да садржи и анализу о потенцијалним бизнис баријерама или потешкоћама које би могле настати њиховом примјеном.

У оквиру пројекта планирано је и дефинисање методологије по којој ће се анализа припремати, и као таква ће бити обавезни дио сваког законског прописа или подзаконског акта, који ће се достављати Министарству финансија на мишљење. Након добијања позитивног мишљења, дати предлог ће ићи у даљу Владину процедуру.

Званично увођење ове анализе у црногорски систем очекује се до краја ове године, или почетком наредне.

Подсјећамо да је Савјет за елиминисање бизнис баријера основан 2008. године, а у децембру 2009. године усвојен је Акциони план за регулаторну реформу и унапређење пословног амбијента. Акционим планом, поред РИА-е, дефинисана су још два стуба регулаторне реформе, а то су Гиљотина прописа и Реформа лакоће пословања.

Регулаторну реформу спроводи Влада, у сарадњи са Свјетском банком, односно Међународном финансијском корпорацијом.

Циљ ове и других активности јесте да учине Црну Гору и црногорску економију конкурентнијом и атрактивнијом бизнис дестинацијом.

ПР СЛУЖБА
МИНИСТАРСТВА ФИНАНСИЈА
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?