Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Рад на смањењу емисија пер-флуоро-угљоводоника у Комбинату Алуминијума Подгорица

Објављено: 02.11.2010. 21:52
Министарство уређења простора и заштите животне средине објавило је данас, 2. новембра, Позив за исказивање заинтересованости за кофинансирање припреме студије оправданости и Пројецт Десигн Доцумент (ПДД) формулара за пројекат механизма чистог развоја у Црној Гори “Смањење емисија пер-флуоро-угљоводоника у Комбинату Алуминијума Подгорица”. Циљ позива је доприношење одрживом развоју државе Црне Горе, те рад на смањењу емисија гасова са ефектом стаклене баште, а кроз примјену Протокола из Кјота.

Наиме, ратификацијом Кјото Протокола (21. марта 2007. године) и његовим ступањем на снагу стекли су се услови у Црној Гори да се, у складу са националним интересима и приоритетима, на добровољној основи, укључи у Механизам чистог развоја успостављен у оквиру Протокола и тиме обезбиједи на економски исплатив начин прилив страних инвестиција у облику чистих технологија. Такодје, Влада је учинила значајне напоре везане за усклађивање законодавства и институционалне структуре да би се омогућила пуна примјена Кјото протокола кроз механизам чистог развоја. На тај начин Црна Гора је успоставила добру основу да би могла бити земља домаћин пројектима механизма чистог развоја.

Овај позив има за циљ одабир италијанске или италијанско-црногорске компаније која посједује захтјевану техничку и професионалну оспособљеност, са којом ће се кофинасирати израда студије оправданости и ПДД формулара везаних за одабрани пројекат механизма чистог развоја, што представља први корак у оквиру процеса примјене механизма чистог развоја.

Наиме, Министарство за заштиту животне средине, копна и мора Републике Италије и Министарство заштите животне средине и уређење простора Црне Горе потписали су Споразум о сарадњи у области животне средине са циљем да јачају и одржавају билатералну сарадњу на пољу заштите животне средине и одрживог развоја на бази једнакости, реципроцитета и заједничке добробити. Успјешна сарадња између два поменута министарства успостављена је такође и на пољу примјене механизма чистог развоја што резултира значајним доприносом одрживом развоју гдје је посебна пажња усмјерена на истраживање и развој пројеката који имају за циљ смањење емисија гасова који изазивају ефекат стаклене баште.

Заинтересоване компаније позване су да изразе интерес за припрему студије оправданости за пројекат механизма чистог развоја, пружајући доказе о својој техничкој, професионалној и економској/финасијској способности.

Крајњи рок за достављање пријава о изражавању интереса је 16. новембар 2010. године.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?