Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Црна Гора у Доинг Бусинесс извјештају 2011- Највише реформи у региону

Објављено: 04.11.2010. 13:54 Аутор: Ивона Михајловић - администратор
Свјетска банка објавила је Доинг Бусинесс извјештај (Извјештај о лакоћи пословања) за 2011. годину, којим су и ове године обухваћене 183 економије. Од 183 економије, 119 је спровело укупно 236 реформи, највише у областима започињања бизниса, плаћања пореза, прекограничне трговине и регистровања непокретности. Највише реформи и ове године спровеле су земље источне Европе и централне Азије, али је тај број ипак знатно мањи него претходних година.

Општа слика броја спроведених рефоми показује да у периоду од јуна 2009. године до маја 2010. године земље нијесу биле претјерало посвећене реформама регулације бизниса. Највише реформи спровела је Литванија, укупно 5, седам земаља спровело је 4 реформе, 21 земља 3 реформе, 30 земаља спровело је 2 реформе, 56 земаља једну реформу, док чак 64 земље нијесу спровеле ниједну реформу.

Листа првих 10 земаља по лакоћи пословања није се значајније промијенила у односу на прошлогодишњи Доинг Бусинесс извјештај, осим што су се Канада, Ирска и Норвешка „прерасподијелиле“ у скору од 7. до 9. мјеста. Сингапур је и даље на лидерској позицији по лакоћи обављања бизниса.

Од 10 најбоље рангираних земаља чак 5 није спровело ниједну реформу и то: Сингапур, Сједињене Америчке Државе (САД), Норвешка, Ирска и Аустралија. Хонг Конг, Данска, Канада и Велика Британија су направиле 2 реформе, а Нови Зеланд једну реформу.

Назив „топ 10 реформатора“ више не постоји, већ се даје преглед 10 земаља које су навише унаприједиле лакоћу обављања бизниса, а на тој листи ове године су се нашли Казахстан, Руанда, Перу, Вијетнам, Капе Верде, Таџикистан, Замбија, Мађарска, Гренада и Брунеј. Од ових 10 земаља само су 3 спровеле по 4 реформе и то: Казахстан, Перу и Мађарска, док су остале спровеле 3 реформе.

У калкулацију лакоће пословања ове године по први пут није уврштен индикатор запошљавање радника, што је утицало на погоршање позиције многих земаља које су обухваћене овим извјештајем. Аутори су образложили ову измјену као намјеру да се индикатор унаприједи, првенствено у области минималног нивоа заштите радника у складу са конвенцијама Међународне организације рада.

Као пилот индикатор 2011ДБ је у свом анексу представио Добијање прикључка на електричну енергију. Индикатор обухвата процедуре, вријеме и трошкове које власник складишта у индустријској зони града који је највећи бизнис центар у држави и има 1.300 м2, треба да спроведе да би добио прикључак на електроенергетску мрежу. Овај индикатор није обухваћен калкулацијом глобалног ранга.

Црна Гора у Доинг Бусинесс 2011 – Највише реформи у региону


Црна Гора је заузела 66. мјесто на листи од 183 земље, чиме се нашла међу првих 70 земаља у свијету по лакоћи обављања бизниса, за разлику од претходне године када је заузимала 71. мјесто. Према извјештају, Црна Гора је забиљежила 3 реформе, што је сврстава међу 21 земљу које су направиле толико реформи, а само 8 земаља спровело је више реформи него наша земља. Црна Гора је, такође, једина земља у региону која је спровела 3 реформе, што указује да је спровела највише реформи у региону. Ранг Црне Горе представља корекцију за једну позицију наниже у односу на Извјештај 2010, када је заузела 65. мјесто. Промјена методологије, односно изостављање индикатора запошљавање радника, у којем је Црна Гора имала изузетно добре показатеље, одразила се на позицију Црне Горе у извјештају.

Реформе су препознате у 3 индикатора: започињање бизниса, плаћање пореза и прекогранична трговина. У области започињања бизниса остварен је напредак од 34 позиције, па је Црна Гора заузела 51. мјесто. У овој области препознате су активности усмјерене на обједињавање регистрације предузећа и издавања статистичког броја код Централног регистра привредног суда и обједињена регистрација обвезника пореза и доприноса код Пореске управе. У области прекограничне трговине Црна Гора је забиљежила помјерање са 47. мјеста на 34. позицију у овогодишњем извјештају, највише захваљујући укидању обавезе за достављањем потврде о плаћеним терминалским таксама приликом увоза и извоза робе. Црна Гора је напредовала 6 позиција кад је у питању плаћање пореза, са 145. мјеста на 139. Напредак је остварен укидањем аконтативног мјесечног плаћања пореза на добит и смањењем стопа доприноса на терет послодавца.

Црна Гора је унаприједила своју позицију и код индикатора: регистровање непокретности и добијање кредита. У области регистровања непокретности, наша земља рангирана је 15 мјеста боље него прошле године и заузима 116. позицију – једна мање процедура за регистрацију непокретности и краће вријеме регистрације. Оцијењено је и повећање обима покривености кредитног регистра, у смислу величине популације обухваћене регистром и добијена је највиша оцјена регулативе која се односи на права и обавезе страна код уговора о кредиту, што је у области добијања кредита резултирало напретком од 11 позиција, са 43. мјеста на 32.

Значајно је поменути са код осталих индикатора (грађевинске дозволе, извршење уговора, затварање бизниса и заштита инвеститора) Црна Гора задржала је прошлогодишњу позицију, осим код индикатора грађевинске дозволе код којих је погоршана вриједности компоненти на основу којих се индикатор рачуна, у дијелу повећања трошкова за добијање грађевинских дозвола. По овим индикаторима позиција земље погоршала се од једне до 3 позиције у глобалном скору, првенствено због напретка осталих земаља.

У области издавања грађевинских дозвола Црна Гора је заузела 161. мјесто, извршење уговора 135, заштита инвеститора 28. мјесто.

Земље у региону рангиране су на следећи начин: Македонија је заузела 38. позицију, Словенија 42, Бугарска 51, Румунија 56, Албанија 82, Хрватска 84, Србија 89, Босна и Херцеговина 110. и Косово 119. мјесто.

ПР СЛУЖБА
МИНИСТАРСТВА ФИНАНСИЈА

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?