Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Обиљежен 12. новембар - Дан ЈУ Завод ,,Комански мост”

Објављено: 12.11.2010. 19:35 Аутор: Биро
Министар рада и социјалног старања Суад Нумановић данас је поводом Дана ЈУ Завод ,,Комански мост” посјетио ову установу. Министар Нумановић је овом приликом свечано отворио реконструисани Павиљон “А”, у оквиру овог Завода.

ЈУ Завод ,,Комански мост« је почео са радом 12. новембра 1976. године, као установа за умјерено, теже и тешко психички заосталу дјецу и омладину. Временом је Завод прерастао у установу за збрињавање одраслих особа са озбиљним ограничењима у социјалном функционисању због менталних тешкоћа или других сметњи повезаних са менталном ометеношћу.

Одлуком о организовању јавне установе за смјештај лица са посебним потребама, од 2. фебруара 2006. године, ЈУ Завод ,,Комански мост« је организован као јавна установа за смјештај лица са менталном ометеношћу (умјерене, теже и тешке менталне заосталости).

Дан Завода је 12. новембар који се обиљежава сваке године, а представља дан почетка рада Завода.

За смјештај одраслих корисника мушког пола (64), према степену њихове преостале способности и старосној доби, реконструисан је Павиљон „А“. Реконструкција је трајала од 3. августа до 18. октобра 2010. године и за њу су утрошена средства у износу од 250.000,00 еура. Садржаји Павиљона „А“ су у потпуности прилагођени потребама корисника. Оваквим условима биће у великој мјери побољшан квалитет живота ових корисника.

Влада Црне Горе је у предлогу Буџета за наредну годину планирала средства у износу од 330.000, 00 еура за реконструкцију павиљона „Б“ и кухиње у оквиру овог Завода. Овим би се заокружио пројекат који се односи на побољшање смјештајних капацитета корисника Завода.

У Заводу је тренутно смештено 125 корисника различите старосне доби, 115 одраслих и 10-оро дјеце (до 18 година).

За њих се брине 66 запослених, од чега 44 у непосредном раду са корисницима, 6 васпитача, 3 радна терапеута, 11 медицинских сестара, 19 неговатељица, 1 социјални радник и 4 хигијеничарке.

У Црној Гори се у циљу децентрализације и деинституционализације спроводи реформа система дјечије и социјалне заштите.

Када се буду формирали алтернативни сервиси подршке, засновани на бризи у породици, смјештај у установама може реално постати посљедња могућа мјера. У том смислу, у Црној Гори, у оквиру система социјалне и дјечије заштите, од великог значаја је текућа трансформација постојећег система институција у услуге засноване у локалној заједници, те у том смислу отварање дневних центара и групних куће за дјецу и омладину са сметњама у развоју у свим општинама у Црној Гори.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?